Верховна Рада ратифікувала 4 українсько-французьких проекти на 1,3 млрд євро

Сьогодні, 1 липня, ВРУ підтримала інвестиційні проекти з постачання 130 локомотивів для АТ «Укрзалізниця»; спільного виробництва 370 висотних драбин для інженерно-рятувальних комплексів ДСНС України; реконструкції об’єктів водопостачання в Луганській обл. та м. Києві. Локалізація виробництва в Україні – від 30%. Інвестиційні договори стали результатом роботи Змішаної українсько-французької комісії з економічного співробітництва, співголовами якої є міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков і міністр економіки, фінансів і відновлення Французької Республіки Бруно Ле Мер.

13 травня 2021 Уряди України та Французької Республіки уклали рамкові угоди з підтримки проектів. ВРУ підтримала всі чотири законопроекти №0115, №0116, №0117,0118 про ратифікацію зазначених рамкових угод конституційною більшістю голосів.

«Загальна сума фінансування за чотирма проектами становить понад 1,3 млрд євро. Всі проекти передбачають обов’язкову локалізацію виробництва в Україні на вітчизняних підприємствах на рівні від 30%. Це дасть додаткові робочі місця і додаткові податки в бюджет держави. Всі проекти фінансуються за рахунок кредитних коштів Держказначейства Франції та французьких банків під низький відсоток», – повідомив Арсен Аваков.

Глава МВС подякував народним депутатам, які активно залучалися до проведення переговорів із французькою стороною, особливо у відстоюванні українських інтересів в частині локалізації (співголам Групи дружби з Францією Людмилі Буймістер і Олені Шкрум, а також головам комітетів Дмитру Наталусі і Юрію Кисєлю).

«Це результат важкої роботи і переговорів, проведених за останні місяці всіх залучених до цього міністерств і підприємств. Сьогодні, від імені Кабінету міністрів України, я маю честь як глава Змішаної українсько-французької комісії подякувати урядовій команді та народним депутатам за вкладену працю та відстоювання інтересів нашої країни», – зазначив Арсен Аваков.

Найбільшим є проект з оновлення парку електричних локомотивів Укрзалізниці на суму 882,5 млн євро. В рамках проекту Україна отримає 130 нових електричних локомотивів виробництва компанії Alstom (80 двосистемних і 50 односистемних електровозів). Ними планується замінити існуючі локомотиви, які побудовані в 60-80-х рр., а ступінь зносу – майже 90%. Сьогодні парк електровозів забезпечений лише на 59% (632 електровозів з 1077 потрібних).

«35% виробництва буде локалізовано в Україні! Це дозволить створити близько 7 тис. нових робочих місць! Таким чином більше 300 млн євро залишиться в Україні. Все це при наявності вигідних умов кредитування», – розповів міністр.

Термін кредиту для реалізації проекту оновлення парку «Укрзалізниця» – 10 років, пільговий період – 3 роки! Прямий казначейський позику – 350 млн євро, банківська позика – 400 млн євро.

Наступним є проект щодо посилення захисту населення, територій та навколишнього природного середовища від надзвичайних ситуацій. У рамках цього проекту планується спільне україно-французьке виробництво пожежно-рятувальних спеціалізованих інженерних комплексів з висувними драбинами. Очікується поставка сходів компанії «EchellesRiffaud» для ДСНС загальною кількістю 370 одиниць (200 з них – висотою підйому до 33 метрів; 170 – до 42 метрів).

«Локалізація в Україні до 30% проекту. Нагадаю, що сьогодні в Україні абсолютно відсутнє виробництво такої техніки, а наявна в ДСНС техніка не тільки не достатня за кількістю, але і більш ніж на 90% складається з техніки старше 20 років! Вартість проекту 300 млн євро, в тому числі пряма казначейська позика 100 млн євро, банківська позика – 155 млн євро», – зазначив міністр.

У рамках цього проекту Україна отримає зміцнення технічної бази ДСНС; створення нових робочих місць і виробництва висотної рятувальної техніки; залучення довгострокового і дешевого фінансового ресурсу; створення навчального центру з підготовки водіїв та операторів сходів.

«Останні два проекти доцільно презентувати разом, оскільки вони є однаковими за своєю важливістю та суттю. Це проекти забезпечення доступу до якісної питної води для жителів Луганської області та м. Києва. Луганський проект дасть можливість доступу до якісної питної води 1 млн українців, а Київський – для 3 мільйонів жителів», – повідомив Арсен Аваков.

Кожен з цих проектів становить 70 млн євро (разом 140), термін кредитування 40 років, в тому числі пільгові 15 років. Кредитна ставка на весь період проекту є фіксованою, і становить 0,0092%. Це безпрецедентно вигідні умови і надзвичайно важливі проекти.

У Луганській області буде модернізована західна фільтрувальна станція КП «Попаснянський районний водоканал». Проектом передбачається оновлення 16 водозабірних і очисних споруд; модернізація 83 км інженерних мереж; збільшення обсягів поставок питної води майже вдвічі –– до 43 млн м3/рік; додаткове водопостачання для близько 70 тис. чоловік частини міст Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля і смт. Шипилівка; економія енерговитрат і енергоресурсів – 70 млн. грн/рік; економія від втрат води – 32,6 млн грн/рік.

У Києві запланована реновація Дніпровської та Деснянської водопровідних станцій (Київводоканал), яка вирішить деякі екологічні проблеми – скидання промивних вод у річки; раціональне споживання та економія води.

Проекти забезпечать поліпшення рівня та якості життя громадян, створять нові робочі місця завдяки частковій локалізації проекту в Україні – 30% від контракту становитимуть товари, роботи і послуги вітчизняного виробництва.

Відзначимо, що за такою ж фінансовою моделлю вже успішно реалізуються два масштабних українсько-французьких проекту: контракт з суднобудівної компанією OCEA і авіабудівною корпорацією Airbus Helicopters.