Проект закону про відповідальність за порушення виборчого законодавства буде винесений на голосування ВРУ

Комітет Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності рекомендує прийняти за основу в першому читанні законопроект про посилення відповідальності за порушення виборчого законодавства №8270. Таке рішення члени комітету підтримали після розгляду проекту за участю глави МВС.

«Законопроект був розроблений МВС України спільно з Громадською мережею «ОПОРА». Зміни до чинного законодавства значно посилять відповідальність за певні види протиправних дій в ході виборчого процесу, визначивши їх як тяжкі та особливо тяжкі злочини, що дасть поліції ефективний механізм розслідування. Крім того, законопроект передбачає декриміналізацію деяких видів порушень виборчого законодавства, що дозволить більш оперативно проводити перевірку і вживати заходів щодо припинення дрібних порушень», – підкреслив міністр внутрішніх справ.

Документ пропонує посилити кримінальну відповідальність, а саме ввести санкцію у вигляді позбавлення волі на строк від 2 років за такими статтями Кримінального Кодексу:

  •     ч .1 ст. 158-1 – незаконне використання, вкидання виборчих бюлетенів;
  •     ст. 159 – порушення таємниці голосування членом виборчої комісії, кандидатом або спостерігачем;
  •     ч 1. ст. 160 – отримання виборцем неправомірної вигоди, пов’язаної з реалізацією активного або пасивного виборчого права.

За надання виборцям неправомірної вигоди, непрямий підкуп виборів, фальсифікацію документації (ч. 2-2 ст. 160 КК, ч.1 ст.158-3 КК) передбачається посилити відповідальність у вигляді позбавлення волі до 6 років.

У Кодексі про адміністративні правопорушення пропонується суттєво підвищити розмір штрафів за порушення обмежень ведення передвиборної агітації. Проект передбачає підвищення штрафу до 100-200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Проект Закону України пропонує ввести декриміналізацію відповідальності виборця за приховування і знищення свого виборчого бюлетеня, та введення відповідно до європейських стандартів адміністративної відповідальності за демонстрацію виборцем змісту свого волевиявлення в приміщенні для голосування.

Міністр підкреслив, що підкуп виборців залишається однією з найбільших загроз об’єктивності проведення виборів в Україні і є ключовим викликом для правоохоронців, які не мають достатніх правових можливостей для розслідування злочинів даної категорії. На думку глави відомства, підвищення санкцій за такі злочини не є самоціллю. Зміни, передбачені проектом, спрямовані на формування передумов і інструментарію для виявлення, розслідування злочинів і притягнення до відповідальності винних осіб. Саме тому проект передбачає звільнення від кримінальної відповідальності осіб, які добровільно повідомили правоохоронним органам про скоєння злочинів і сприяли розслідуванню.

«Ми не станемо на сторону жодного з кандидатів, це є наша професійна амбіція, це наш професійний обов’язок. У нас спільна позиція з Генеральним прокурором, щоб кожне порушення отримало відповідну оцінку. Так з початку виборчого процесу національна поліція зареєструвала 708 повідомлень щодо можливих правопорушень, за результатами перевірок відкрито 15 кримінальних проваджень, складено близько 150 адміністративних матеріалів», – повідомив Арсен Аваков.

Також глава МВС нагадав, що для ефективної співпраці та забезпечення громадської безпеки і законності виборчого процесу в МВС створено спеціальну робочу групу, яка займається перевіркою звернень громадян, веде моніторинг ЗМІ та соцмереж з метою виявлення та припинення порушень виборчого законодавства, і працює в тісній співпраці з ЦВК і громадськістю.