Арсен Аваков: Замість «втомленої від нарзану» податкової міліції потрібно створити правильну Службу фінансових розслідувань

Міністр внутрішніх справ в інтерв’ю «Економічній правді» прокоментував концепцію реформи податкової міліції.

«Реформаторські закони так не приймаються і так не проводяться. Процес, який ми зараз спостерігаємо не передбачає створення нормального органу. В ідеальній своїй формі. Служба фінансових розслідувань повинна складатися з усіх відомств, які займаються боротьбою з економічними злочинами проти держави. При цьому Департамент захисту економіки Нацполіції забезпечує оперативне супроводження всіх розслідувань НАБУ, а спеціальні підрозділи СБУ виконують функції з виявлення і супроводу досудового розслідування злочинів економічного характеру, підслідних НПУ і ГПУ», – зазначив Арсен Аваков

Міністр внутрішніх справ повідомив, що найбільш підходящий прототип нової концепції податкової міліції – модель, яка працює в США. У наших реаліях це означає, передати Службі фінансових розслідувань (СФР) функції управління «К» Служби безпеки України – це одна стаття Кримінального Кодексу – «Контрабанда», колишньої податкової міліції – 8 статей Кримінального кодексу, і Департаменту захисту економіки Нацполіції – 96 видів правопорушень, передбачених Кримінальним кодексом.

«Я підтримаю створення Служби фінансових розслідувань за максималістською моделлю – якщо забирати повноваження, то в усіх. Але щось мені підказує, що Президент не прийме рішення забрати у Служби безпеки України настільки потужну структуру під таку сумнівну модель, яку пропонує Мінфін. Я готовий відмовитися від Департаменту захисту економіки в Національній поліції. Але я не стану підтримувати створення «виродка», сформованого за принципом «у одних забираємо, а інших не чіпаємо», – заявив глава правоохоронного відомства.

Арсен Аваков підкреслив, що Парламент не готовий проголосувати за ідеальний законопроект зі створення СФР. Провести такий проект закону через Верховну Раду – це дуже складна процедура і робота з депутатами. Без чітко опрацьованого документа, тільки особистими амбіціями тут не обійтися.

«З нашим законодавчим полем приблизно так. Ми маємо дуже погану податкову міліцію та й ангелів в особі бізнесу ми не маємо. Важливо дотримати баланс між реальністю, нашими бажаннями і законодавством. Ми створили вже багато органів, від них мало що змінилося. Створимо ще нежиттєздатну Фінполіцію або гібридну СФР», – зазначив міністр.

На засіданні парламентського комітету з питань податкової та митної політики були презентовані статті, якими буде займатися нове відомство СФР. Всього їх 42. Арсен Аваков вважає такий підхід до реформування неефективним:

«Такий принцип називається«виколупувати родзинки з булки». Ефективність цього принципу ми вже побачили на прикладі НАБУ, яке займається певними категоріями злочинів. Ви самі бачите наскільки у них високий рівень взаємовідносин з генпрокуратурою. Як це бачить зараз Мінфін? Наприклад, стаття 191 КК – «Розкрадання, розтрата майна». Мінфін цю статтю залишив нам. Повністю? Частково? Залежно від обсягу розкрадання? Тобто, якщо в сільській школі вкрали шифер, закуплений за гроші сільського бюджету, і як-то незаконно його реалізували, то цим повинні займатися в поліції, а новий орган вважає це дрібним питанням? Добре, вкраденим шифером будемо займатися ми, а дрібними хабарами? Великою рибою займається НАБУ, а корупцією на рівні директора школи? Я не почув конкретної відповіді».

Міністр внутрішніх справ вважає, що служба фінансових розслідувань може перебувати під контролем кількох відомств. Перший варіант – під Міністерством фінансів. Другий варіант – під Міністерством внутрішніх справ. Третій – під Кабінетом міністрів.

«Світовий досвід на стороні МВС. Приблизно в 80 країнах така служба підпорядкована Міністерству внутрішніх справ. У США вона перебуває в підпорядкуванні Міністерства юстиції. Я вважаю, що її повинен контролювати Кабінет міністрів через МВС. Точно не міністерство фінансів. Тому що одних аналітичних функцій мало. Потрібен баланс між силовими і аналітичними повноваженнями. Саме така модель працює в Італії, Франції, Великобританії, Німеччині», – зазначив Арсен Аваков.

Згідно представленої концепції, СФР отримає повноваження по оперативному розшуку. Зараз боротьбою з економічними злочинами займається Національна поліція – 3200 чоловік. Податкова міліція – 4700 чоловік. СБУ – близько 3 тис. чоловік. Тобто, зараз ці функції виконують близько 11 тисяч осіб. Автори законопроекту стверджують, що їх буде 3,5 тисячі. На кожне місто в країні – це 2-2,5 людини.

«На мою думку, 5 тисяч осіб, які працюють в Департаменті захисту економіки МВС, могли б покривати всі ці статті. Це при тому, що функції зовнішнього спостереження, «прослуховування» і слідства будуть закріплені не за ними, а за нашими спеціальними підрозділами. Принцип такий: якщо 5 тисяч оперативників щось знайшли, то за необхідності залучається незалежний від них підрозділ слідчих, державне бюро розслідувань, підключається процесуальний нагляд прокурора», – повідомив глава відомства.

Повноваження податкової міліції регулюється не тільки Податковим кодексом, а ще законом про оперативно-розшукову діяльність, Кримінальним кодексом. Але при цьому сотні кримінальних проваджень проти шахраїв підвішені в просторі і їх не можна легітимно довести до логічного кінця в судовому процесі.

«Ми ліквідували податкову міліцію, тільки що тепер робити з тією величезною кількістю процесів, в яких податкова міліція бере участь? Наприклад, з оперативним супроводом виробництв в судах? Тепер будь-який грамотний адвокат може встати і сказати: нічого не знаю, цього органу немає. Або запросити від податкової міліції нову довідку, яка дискредитує справу. Дрібниць дуже багато. Коли ми переходили від міліції до Національної поліції – ми потрапили в ці жорна. І навіть при тому, що це були більш регульовані жорна – це було дуже тяжко. Ми тільки шість місяців  ділили з прокуратурою ОРД», – підсумував Арсен Аваков.