Арсен Аваков: Тютюновий монополіст приховував податки і фінансував терористичні організації

Правоохоронці викрили схему, за якою тютюновий монополіст ухилявся від сплати податків і незаконно виводив мільярди гривень за кордон, в тому числі – для фінансування тероризму, про це повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков на спільному брифінгу з генеральним прокурором України Юрієм Луценком.

«Бізнес-коріння найпотужнішого дистриб’ютора тютюну знаходяться в Росії. Бенефіціари даного «тютюново-вбивчого бізнесу» – соратники Кремля. У монополіста тютюнового ринку України, а так само на підприємствах «котрі з ними» проводиться більше 100 обшуків: Київ, Одеса, Дніпро, … Допомога терористичним організаціям псевдореспублік, несплата податків … це тільки кілька епізодів «послужного списку» трудової діяльності компанії. 2,5 мільярда гривень виведено до воюючої з нами країну», – зазначив глава МВС.

За фактами сприяння діяльності терористичної організації, фіктивного підприємництва, ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах і зловживання владою, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам відкрито кримінальне провадження за ознаками, передбаченими ч. 1 ст. 258-3, ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України.

У проведенні масштабної операції задіяні кілька відомств: Департамент з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генеральної прокуратури України, Головна Військова прокуратура, співробітники Департаменту захисту економіки та Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції.

З 2012 року і до сьогоднішнього дня дійсним власником монопольного дистриб’ютора тютюнових виробів ТОВ «Мегаполіс Україна» (тепер – «TEDIS -Україна») є громадянин Російської Федерації Ігор Кесаєв.

Під впливом Кесаєва на ключові посади в ТОВ «TEDIS -Україна» призначені особи, які всі свої рішення погоджують з членом ради директорів російського ЗАТ «Завод імені Дегтярьова» – одного з постачальників зброї терористичним організаціями ДНР-ЛНР. Даний завод є лідером з виробництва вогнепальної зброї на території РФ, у зв’язку з чим до нього також застосовані санкції РНБО.

Незважаючи на санкції НБУ і РНБО, застосовані щодо керівника «TEDIS -Україна» (заборона виведення коштів з України за кордон), через рахунки понад 16 фірм-транзитерів за 2015-2017 роки було виведено 2,5 млрд. грн. Для утримання монопольного становища фірма також отримувала сприяння з боку окремих державних органів.

«Антимонопольний комітет України (АМКУ) – це саме та структура, яка повинна розслідувати і запобігати протиправні явища такого роду. Довгий час з тих чи інших причин перевірки АМКУ не вбачав тут ніяких проблем. Антимонопольний комітет обкладав порівняно невеликими штрафами ТОВ «TEDIS -Україна» за порушення, обмежуючись тільки цим», – повідомив Арсен Аваков.

Відзначимо, що сьогодні під час обшуків, ні глави АМКУ, ні його заступників на місці не виявилося. За попередніми даними зазначені посадові особи перебувають у відрядженнях на території України.

«Сьогодні на роботі відсутній глава АМКУ Юрій Терентьєв, його заступник Ніна Сидоренко, яка вела справу, сьогодні теж несподівано виявилася у відрядженні. Ще один заступник у відпустці. Я думаю, для цих людей відпустку повинен бути продовжений і я, як міністр, можу заявити, що в результаті розслідування суспільство і ми всі разом вправі вимагати відставки керівництва АМКУ», – заявив міністр внутрішніх справ.

Зараз майже тисяча співробітників правоохоронних органів проводять понад 100 обшуків у всіх офісах, накладаються арешти на розрахункові рахунки в банківських установах, вилучається тютюнова продукція по всій території України. У житомирському офісі ТОВ «TEDIS -Україна» слідчі вилучили чорну бухгалтерію, зокрема видаткові накладні, які оформлялися в двох примірниках і, на думку правоохоронців, свідчать про приховування реального обсягу продажів.

Відзначимо, даний тютюновий монополіст входить в топ-20 найбільших українських компаній. «TEDIS -Україна» (раніше «Мегаполіс-Україна») контролює практично весь ринок дистрибуції тютюнових виробів. Його послугами користуються чотири найбільших виробників: «Філіп Морріс Україна», «JTI Україна», «Імперіал Тобако Юкрейн» і «BAT Україна», які займають 98% ринку сигарет. У 2014 і 2015 роках 100% вироблених в Україні сигарет реалізовані саме «Мегаполіс-Україна».