Арсен Аваков: Реформа МВС – ми йдемо далі. Нові дільничні офіцери поліції і старт реформи слідства

Міністр внутрішніх справ презентував нову «дорожню карту» реформи МВС.

«Сьогодні я хочу презентувати наступний етап нашої поліцейської реформи – опублікувати нову «дорожню карту», за якою ми підемо далі.

На нинішньому етапі ми продовжуємо будувати нову поліцію – саме поліцейський блок МВС для нас залишається пріоритетним, тому що саме поновлення правоохоронної системи зараз чекає і вимагає суспільство.

У наших планах підвищення якості патрульної поліції, створення корпусу дільничних офіцерів поліції, формування підрозділів з патрулювання і контролю дорожнього руху на трасах. Плюс завершення організації мережі Груп швидкого реагування в областях і реформування одного з найскладніших і фундаментальних елементів кримінального блоку – слідства», – повідомив глава відомства.

Міністр повідомив, що з сьогоднішнього дня оголошено відкритий конкурс на заміщення вакантних посад дільничних офіцерів поліції і слідчих.

«Ми створимо корпус дільничних офіцерів поліції чисельністю 9 100 осіб, в органах слідства НПУ, після перепідготовки діючих співробітників і навчання нових, буде працювати 10 500 поліцейських», – підкреслив глава МВС.

Управління НПУ Київської області планує набрати за конкурсом 250 дільничних офіцерів і 50 слідчих.

Для участі в конкурсі потрібно подати заявку на сайті Управління НПУ Київської області. Там же можна детально ознайомитися з критеріями і процедурою відбору.

«Далі – як і з патрульної поліцією – ми почнемо конкурсні відбори віялом по всій країні», – підкреслив глава відомства.

Міністр повідомив, що алгоритм відбору на всі вакантні посади в поліцію України – уніфікований, а критерії прості і прозорі: до конкурсу допускаються громадяни України, які мають повну вищу освіту і не мають судимості.

Тих, чиї дані відповідають вимогам посад, чекає 6-ступінчастий відбір:

  • General skills test (тест загальних навичок), який перевіряє кандидата на аналітичні і логічні здібності;
  • медична комісія;
  • перевірка фізичної підготовки (відповідно до профілю роботи);
  • психологічне тестування;
  • співбесіду;
  • спецперевірка.

«Чесність, добропорядність, вміння працювати на результат, цілеспрямованість, мотивація і готовність до командної гри – ось якості, яких ми очікуємо від офіцерів Національної поліції України!», – зазначив керівник МВС.

Успішно пройшли 6 етапів відбору, обов’язково направляються на навчання, програма якого залежить від роду діяльності, але обов’язкова для всіх – і для тих, хто служив в минулому міліції і для новачків поліції.

Міністр повідомив, що в МВС вже працює спільний з ОБСЄ (і за рахунок її донорської допомоги) проект перепідготовки дільничних офіцерів, які пройшли переатестацію. Сьогодні переатестація співробітників поліції закінчена в шести областях (Київській, Волинській, Миколаївській, Одеській, Рівненській, Хмельницькій) та Києві. Відповідно, в рамках цього проекту вже заплановано провести перепідготовку 1 366 співробітників.

Що стосується слідчих, то після успішного проходження конкурсу, кандидати з найкращими результатами пройдуть спеціальний курс навчання, який був розроблений спільно з іноземними колегами, спираючись на досвід найуспішніших країн.

Глава відомства повідомив, що філософія реформування відомства дає можливість проявити себе як тим, хто вже має досвід роботи в правоохоронних органах, але готовий приймати нові, здорові принципи роботи і філософію відкритості та співпраці з громадянським суспільством; так і тим, хто має необхідну кваліфікацію, але раніше не служив в системі Національної поліції.

«Так, ми вимогливі і відбір непростий! Але тих, хто пройде конкурс і обов’язкове навчання – і переатестованим та нових співробітників – чекає нова форма, повагу і довіру суспільства, і пристойна зарплата: дільничні офіцери від 6 000 грн., слідчі – від 10 000 грн.», – підкреслив Аваков.

Особливо міністр відзначив, що рівень тестових вимог до віку, здоров’ю та рівнем фізичної підготовки при уніфікованому алгоритмі відбору в принципі – визначається характером роботи в кожному конкретному підрозділі.

«Слідчий може дозволити собі мати рівень фізпідготовки, характер і вік Еркюля Пуаро, комісара Мегре і навіть Ніро Вульфа – за умови, що у нього інтелект і логіка Еркюля Пуаро, комісара Мерге і Ніро Вульфа! :)», – вважає глава МВС.

А на посаді дільничних офіцерів поліції МВС запрошує молодших і спортивних – активність і витривалість важлива якість для «універсального поліцейського» поряд з логікою і інтелектом.

На наступних етапах розвитку слідчого апарату планується об’єднання оперативних співробітників і слідчих по ряду напрямків і створення інституту детективів. Це загальний концепт. Хоча в деяких спеціальних підрозділах слідчі і оперативні співробітники залишаться окремими фахівцями.

«Мене часто  запитують, коли реформа МВС буде закінчена? Реформу можна буде вважати завершеною тільки тоді, коли сьогоднішні молоді хлопці з маленькими зірочками на погонах навчаться, наберуться досвіду і займуть керівні пости. Коли вся поліція на всіх рівнях буде Служити і Захищати. Коли кожен громадянин буде довіряти поліцейському, а кожен поліцейський заслужить цю довіру», – заявив міністр, – «Скільки б ми не планували структурних реформ – вони не стануть ефективними без опори на мотивованих чесних людей з гідною зарплатою. Ми вибираємо саме таких людей і розраховуємо на розуміння і підтримку влади і суспільства, коли просимо і наполягаємо на достатньому матеріальному забезпеченні поліції».

«А ті, хто втомився, розчарувався і втратив віру, я впевнений – візьмуть паузу, перепочити, а потім озирнутися на вже пройдений шлях – і знайдуть мотивацію продовжувати його разом з нами. Реформа – це непростий шлях в кілька років, який ми пройдемо разом з вами, крок за кроком, не боячись труднощів і залишаючись оптимістами! Реформа – як велосипед: зупинився, значить, впав :). Тому – тільки вперед!» – зазначив Арсен Аваков.