Арсен Аваков: Про нагородну зброю, мільйон власників вогнестрілів і право володіння на бойові пістолети

Міністр внутрішніх справ відповів на найбільш поширені питання журналістів щодо нагородної зброї, а також виклав свою позицію щодо отримання дозволів на придбання, зберігання і носіння вогнепальної зброї цивільними особами.

«Скільки пістолетів Ви подарували за останній рік», на питання журналістів міністр внутрішніх справ Арсен Аваков зазвичай відповідає: «Анітрохи, в разі відзначення почесною нагородою «Вогнепальна зброя» – міністр НАГОРОДЖУЄ».

Міністр внутрішніх справ має право приймати рішення про нагородження цивільних і службовців України рядових і офіцерів – за особливі заслуги. Для поліцейських, гвардійців, прикордонників, рятувальників і пожежників, інших співробітників МВД, співробітників УДО, СБУ, Збройних Сил – нагорода вручається за відзнаку в службі , відзнаку у бойових ситуаціях, в операціях проти кримінального елементу, бездоганну довгострокову службу.

«Нагородна зброя вручалася мною і депутатам, і державним службовцям. Тут для мене спрацьовував дуже чіткий критерій. Нагороди отримували депутати останніх скликань, які брали активну участь у подіях на Майдані і ті, хто так чи інакше активно діяли у цій ситуації військового конфлікту на сході і в Криму», – повідомив Арсен Аваков.

Виходячи з цих критеріїв, вручалася нагородна зброя членам уряду, співробітникам апарату РНБО, іншим органам виконавчої влади – включаючи місцеві адміністрації: Луганську і Донецьку область. Іноді вручена зброя відображала швидше функціональну необхідність, ніж нагородну. Так, наприклад, коли відомство встали перед необхідністю видати зброю координуючим – аналітичні місії РНБО, що активно діяли в 2014-2015 рр. уздовж всієї лінії фронту. Виникла проблема, адже легального механізму передачі зброї для цих груп і навіть для вищих посадових осіб, що їх очолювали – не існує. РНБО не входить ні в один з центральних органів виконавчої влади, прописаних у відповідних законах.

«Нагородна зброя вручалася мною так само громадським діячам. З вручених, в основному це були активісти, що відзначилися під час минулого Майдану і волонтери, що допомагали на Майдані і забезпеченні наших сил в АТО. Я вручав зброю волонтерам, які їздили з допомогою для наших підрозділів в АТО – їздили і в день, і вночі, потрапляючи під обстріли. Журналістам. Вручав нагороди  так само і меценатам-волонтерам, що жертвують великі гроші на забезпечення нашого добробуту і спецпідрозділам. Вручав спортсменам і тренерам, які готують наших бійців в тренувальних таборах та залах. Вручав деяким артистам, що їздять на передові з виступами … Не вручав – негідникам, пройдисвітам з грошима», – зазначив глава відомства.

З 2004 по 2017 року різними міністрами внутрішніх справ України було вручено 2230 одиниць нагородної зброї.

2004 – 158, 2005 – 113, 2006-50, 2007-9, 2008-61 2009 -227 2010 -77, 2011-75, 2012-53, 2013 -85.

Арсен Аваков, перебуваючи на посаді глави міністерства внутрішніх справ, вручив:

2014 – 572, 2015 – 358, 2016-392.

«Я вручив за 2014-2016 роки 1322 одиниці нагородної зброї. Більше всіх міністрів разом узятих. І вважаю, що діяв в нинішній ситуації адекватно, і був гордий за кожного, кому вручав зброю», – повідомив міністр.

Інформація за категоріями нагороджених:

658 – рядовим і офіцерам поліції, бійцям добробатів і спецпідрозділам МВС;

208 – рядовим і офіцерам Нацгвардії та іншим підрозділам МВС;

134 – волонтерам і  громадським діячам;

112 – депутатам Верховної Ради України двох останніх скликань ( 2014 -46, 2015-34, 2016-32);

54 – УДО службовцям;

35 – співробітникам місцевої виконавчої влади, в тому числі Донецької та Луганської областей;

22 – співробітникам Прокуратури та Служби військової прокуратура України;

21 – рядовим і офіцерам Державної прикордонної служби;

19 – співробітникам Кабінету міністрів України;

13 – бійцям та офіцерам  Міністерства оборони України;

13 – співробітникам Адміністрації Президента України;

12 – співробітникам СБУ;

6 – працівникам апарату РНБО;

6 – спортсменам, артистам і представникам творчих професій;

5 – працівникам Нацбанку України;

4 – офіцерам Служби надзвичайних ситуацій України.

 Арсен Аваков підкреслив, що ці дані достовірні і не є вигадкою провокаторів-негідників, на кшталт Капліна, і не помилки-інтерпретації журналістів,які не володіють повною інформацією.

«Ми прийняли рішення не оприлюднювати повних списків нагороджених, так як в значній мірі це стосується бійців, офіцерів і співробітників, що беруть участь в спеціальних військових і поліцейських операціях і оприлюднення даних може завдати шкоди або їх професійної діяльності або їх особистої безпеки. У низці випадків, за згодою нагороджених ми робимо це публічно, в інших – закриваємо інформацію. В усіх ситуаціях , крім ситуацій нагородження офіцерів розвідки і тих, хто діє під прикриттям – ми надаємо нагородженим можливість самостійно вирішити – чи буде інформація про нагородження публічною», – пояснив міністр.

 Відзначимо, нагородний фонд зброї формується за рахунок залишків на складах МВС, планових закупівель казенним підприємством МВС «Форт» (незначно) і надходжень в порядку дії закону про благодійну діяльність – коли ряд постачальників передають для нагородного фонду зброю різних марок.

Крім міністра МВС, нагородну зброю мають право вручати – Президент України, Міністр оборони та Голова СБУ.

Важливо: нагородна зброя – не є власністю громадянин, який її отримав, не продається і не передається третім особам, не передається у спадок. Після смерті нагородженого – зброя повертається державі.

Також представляємо вашій увазі інформацію за підсумками 2016 року, згідно з базою даних на обліку органів Національної поліції України в країні 878 739 людей – власників вогнепальної зброї. За 2016 рік зростання склало 10158 чоловік.

Всі ці люди мають у власності та особистому користуванні:

– 763725 одиниць мисливської зброї (+9415 за рік 2016);

– 144770 одиниць мисливської нарізної зброї (+ 6526);

– 5014 одиниць мисливської комбінованої зброї (+ 118).

«Якщо до цього додати 189643 чоловік, що мають на руках 194845 спеціальних одиниць гумострілів, пневматики та інших спецзасобів несмертельної дії, маємо БІЛЬШЕ МІЛЬЙОНА цивільних осіб, які володіють зброєю в Україні», – зазначив Арсен Аваков.

Також міністр виклав свою позицію щодо права володіння і доступу до вогнепальної короткоствольної нарізної зброї:

«Доступ до автоматичного нарізної, вогнепальної зброї повинен бути тільки у державних структур. Доступ приватних осіб до такої зброї повинен бути заборонений.

Вогнепальні бойові пістолети. Вважаю за можливе до імплементації права на володіння і носіння короткоствольної бойової нарізної зброї для цивільних осіб з низкою жорстких обмежень.

Необхідно ввести обмеження, які виділяють категорію цивільних осіб, яким може бути дозволено володіння вогнепальною зброєю. Жорсткий соціальний і медичний контроль. Наприклад, служив і служить у військових і воєнізованих державних підрозділах певний термін і не мають стягнень і зауважень, які пройшли відповідний курс поводження з такою зброєю і незалежний від впливу психологічний тест з жорстким порогом …

Подібних критеріїв може бути кілька. Але, мені абсолютно ясно одне – таке право на короткоствольну зброю не повинно бути поголовним і не повинно реалізовувати право на застосування такої зброї в ситуаціях на розсуд власника.

Все це повинно бути чітко прописано відповідним ЗАКОНОМ, який необхідно прийняти в парламенті. Світова практика вирішення цього питання досить різноманітна – від гранично жорсткої заборони до гранично ліберальної позиції».