Арсен Аваков: Поліцейські комісії НПУ впроваджують нову систему оцінювання кандидатів

Міністр внутрішніх справ зазначив, що одна з першочергових цілей МВС і Нацполіції  – заповнити кадровий вакуум професіоналами. Для цього відомство постійно удосконалює алгоритми конкурсних відборів.

В період 2014-2016 рр. кількість звільнених співробітників склало 53 870 (2014 -24 220, 2015 – 15 070, 2016 – 14 580). Некомплект поліцейських становить 22 тисячі (20%): кримінальна поліція – 19,3%; патрульна поліція – 17,7%; наслідок -15,5%. На даний момент оголошено конкурси на 3,5 тисячі вакантних посад, 18,3 тисяч кандидатів подали заявки, з них допущено до участі в конкурсах – 15,1 тисяч осіб.

Комплектування вакантних посад в цьому році буде здійснено за рахунок випускників вищих навчальних закладів (2600 чол.), набору поліції за конкурсом (8 тис. чол.). З прогнозованими звільненнями в поліції (3 тис. чол.) Некомплект зменшиться і будете складати близько 14 тис. У той же час в поточному році планується додатково ввести посади і провести набір 4,3 тис. осіб для створення дорожньої поліції і груп тактичної підтримки.

З метою забезпечення проведення прозорих конкурсів в Національній поліції України та її територіальних підрозділах створені поліцейські комісії, діяльність яких регламентується Законом України «Про Національну поліцію» і Наказом МВС №1631 від 25.12.2015 «Про організацію відбору (конкурсу) і просування по службі поліцейських».

До основних повноважень членів поліцейських комісій відносяться:

1) проведення відбору (конкурсу) на службу в органи поліції, крім прийому на навчання до вищих навчальних закладів зі специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських;

2) проведення конкурсу для призначення на вакантну посаду.

«Зараз ми проводимо повне оновлення системи. Звичайно, ми не можемо звільнити всіх старих співробітників і набрати нових ідеальних. Все потрібно робити зважено. Ми не можемо собі дозволити утворити вакуум і чекати, поки до нас прийдуть підготовлені кадри. Ми повинні вибрати найкращих і підготувати їх таким чином, щоб у нас сформувалася поліція, що складається з видатних поліцейських. Для того щоб отримати максимально високу якість наших офіцерів, ми постійно вдосконалюємо наші тести, підходи і алгоритми відбору», – повідомив Арсен Аваков.

З метою підвищення якості роботи поліцейських комісій постійно проводяться заходи спрямовані на оптимізацію їх діяльності та удосконалення нормативних актів, що регламентують відбір кандидатів на службу в поліцію.

З огляду на великий обсяг робіт і потік кандидатів, в підрозділах поліції були створені «сектори відбору», які будуть супроводжувати кандидатів протягом усього конкурсу: з моменту подачі заяви до проходження співбесіди. У сектор відбору увійшли тільки ті співробітники, які успішно пройшли конкурс, спецперевірку і тестування на поліграфі.

Для більш детального вивчення особистості кандидатів проводиться інтерв’ювання осіб за участю психолога, сектора відбору, співробітників Департаменту внутрішньої безпеки НПУ. За результатами інтерв’ю складається особистісна характеристика.

Крім того для мінімізації людського фактора і забезпечення прозорості конкурсу використовується система аудіо- і відеофіксації, створено програмне забезпечення для акумуляції всіх даних, доступ до яких мають лише співробітники секторів відбору.

З ініціативи членів поліцейських комісій, за підтримки Міністра внутрішніх справ, прийнято рішення про розробку нової системи оцінювання кандидатів на службу в поліцію. На даний момент відповідно до наказу МВС поліцейські комісії виносять тільки одне з кінцевих рішень: «рекомендований» або «не рекомендований», після впровадження цієї системи у них з’явиться можливість визначати професійні та особисті характеристики майбутніх поліцейських за окремою шкалою балів.

Рейтинг кандидата буде формуватися з суми балів за результатами тестування знань, здачі нормативів, психологічних тестів, співбесіди і за оцінками, виставленими членами комісії.

«Розробка додаткової системи оцінювання членами поліцейської комісії кандидатів допоможе збалансувати рейтинги тестування і надати більш повну оцінку особистості. Для мене важливо, щоб кожен з вас ясно розумів, що ви в першу чергу уявляєте закон і повинні оцінювати кандидатів об’єктивно. Якщо у вас є конфлікт інтересів, то це означає, що порушується філософія і сама мета чесного і прозорого набору нових поліцейських», – підкреслив глава МВС.

 

Довідка

Конкурс на службу в органи поліції оголошується наказом керівника органу. В оголошенні зазначається вичерпна інформація для його проведення. На офіційному сайті розміщується повідомлення про початок конкурсу, в якому вказується перелік вакансій та їх кількість. В обов’язковому порядку зазначаються назви посад, які оголошуються в відділах та відділках поліції. Вказуються вимоги до кандидатів, зокрема: освіта, знання законодавства, аналітичні здібності, мотивація, стійкість до емоційних і фізичних навантажень, сприятливі психологічні риси і якості для проходження служби в поліції. Процес відбору поліцейських проводиться наступним чином, на офіційному веб-сайті кандидатам пропонується заповнити електронну анкету на посаду поліцейського.

Відбір на посаду поліцейського відбувається в сім етапів, а саме:

заявка на участь у конкурсі;

тестування;

медичне обстеження;

перевірка рівня фізичної підготовки;

психологічне тестування;

співбесіду з поліцейським комісією;

спеціальна перевірка.

Тривалість конкурсу становить близько 45 днів, а для слідчих до 60.

Під час заявки на участь в конкурсі кандидат заповнює анкету і подає документи в сектор організації відбору, де його документи перевіряються на відповідність загальним вимогам. Громадянин, який виявив бажання взяти участь в конкурсі і подав документи поліцейської комісії в певні терміни, вважається кандидатом на зайняття вакантної посади.

Наступний етап – проходження тестування. Він включає тест на знання кандидатом законодавчої бази (професійний тест) і тест загальних здібностей і навичок.

Кандидат, який без поважних причин не з’явився на тестування або був усунений, до наступних етапів конкурсу не допускається.

Третім етапом є медичне обстеження, яке конкурсанти проходять в лікувальних установах МВС. Кандидат повинен надати виписку з медичної карти за останні 5 років і сертифікати від психіатра і нарколога.

Четвертий етап – рівень визначення фізичної підготовки, для кандидатів на службу в поліції прохідним вважається результат «задовільно».

Після даних етапів кандидат проходить психологічне тестування з метою виявлення особистісних характеристик, рис, типу характеру, прогнозу поведінки, визначення його емоційного стану та придатності до служби в умовах підвищеної психологічної навантаження. Результати психологічного тесту не впливають на загальні рейтинги кандидатів, носять рекомендаційний характер і враховуються поліцейською комісією.

Після психологічного тестування проводиться інтерв’ю з участю представників психологічної служби, внутрішньої безпеки та підрозділу, до якого відбирається кандидат. Основним завданням інтерв’ю є визначення у конкурсанта мотивації, компетентності та відповідності майбутньої посади.

Заключним етапом конкурсу є співбесіда з поліцейською комісією, яка вивчає надані матеріали і результати попередніх етапів конкурсу, а також враховує результати психологічного тесту та інтерв’ю. Кандидати, рекомендовані поліцейськими комісіями для служби, включаються в рейтинг в межах кількості наявних вакансій. Рейтинг ґрунтується на результатах загальних навичок, професійного тесту і оцінки рівня фізичної підготовки. Щодо кандидатів проводиться спеціальна перевірка.

Інформація про переможців конкурсу публікується на сайті територіального органу не пізніше наступного дня після підписання протоколу засідання поліцейської комісії. Переможці конкурсу призначаються на посади, а їх досьє трансформується в особисту справу поліцейського. Призначені поліцейські направляються на первинну професійну підготовку до навчальних центрів.