Арсен Аваков: Показник ефективності роботи системи МВС і поліції зокрема -ріст рівня довіри
27 Січня 2018Міністр внутрішніх справ зазначив, що важливо по новому визначити критерії та механізми оцінювання роботи поліції, головним показником повинен стати рівень суспільної довіри, а інструментом оцінки – соціологічні дослідження.
27 січня в ході засідання колегії МВС України голова Правління Української Гельсінської спілки з прав людини, директор Харківської правозахисної групи та член колегії МВС Євген Захаров поінформував про соціологічне дослідження поширеності незаконного насильства в роботі поліції (тортур). Проект, реалізований ХПГ спільно з Харківським інститутом соціальних досліджень в кінці минулого року. Дослідники з’ясували, що в 2017 році оціночна кількість постраждалих зросла більш ніж в півтора рази в порівнянні з 2015-м роком. На думку правозахисників, це тривожна тенденція, яка потребує уважного ставлення до явища, тим більше що рівень насильства в суспільстві також зростає в зв’язку з військовими діями на території країни.
Разом з тим, згідно з даними звіту, в 2015 році ефективність діяльності поліції становила 19 відсотків, а в 2017 році – 41 відсоток. Особливо помітне зростання цього показника в Донецькій області, де ставлення місцевих жителів до роботи поліції значно покращилося.
Глава відомства підкреслив, що робота МВС і центральних органів виконавчої влади, що входять в сферу його відповідальності, ускладнювалася низкою факторів, найбільш значними з яких були: продовження агресії з боку РФ, високий рівень кримінальної активності і зростання незаконного обороту зброї. Ці фактори призводять до відволікання сил і засобів служб МВС від виконання основних завдань.
«Я вважаю, нам вдалося забезпечити дотримання основного вектора наших зусиль – забезпечення безпеки людини, невідкладне реагування на загрози інтересам особи, підвищення якості послуг, які громадянин отримує в системі МВС. Про це свідчать показники соціологічного опитування, проведеного в жовтні 2017 року. Рівень довіри до органів системи МВС становить: 52,6% – Національна гвардія; 50,5% – Державна служба з надзвичайних ситуацій; 46,4% – Державна прикордонна служба; Національна поліція в цілому – 39,3%; патрульна поліція – 40,9%, що значно перевищує показники дореформеного періоду », – повідомив Арсен Аваков.
На його думку, МВС поступово відходить від радянської, пострадянської системи оцінювання. Відомству необхідна об’єктивна думка.
«Я хочу, щоб всі керівники підрозділів мене почули і зрозуміли – не всіма способами можна домогтися розкриття злочинів. У звіті Харківського інституту соціальних досліджень мене найбільше шокувало, що 25% населення України схвалює насильство і тортури проти певної категорії злочинців. Але ми повинні знати ту лінію, червону лінію, через яку не можна переступати, ні заради яких розкриттів і показників », – заявив Арсен Аваков.
Член колегії МВС Євген Захаров вважає, що слід прибрати залежність оплати праці поліцейського від виконання планових показників щодо розкриття злочинів. Натомість ввести оцінку рівня довіри населення до поліції через соціологічні дослідження. Для цього потрібно опитувати щорічно як мінімум 30 тис. респондентів, ввести щорічний вимір рівня довіри населення в розрізі кожного району країни.
Глава відомства зазначив, що фінансування даних досліджень передбачені в фінансуванні МВС на 2018 рік. Однак, підкреслив міністр, після його проведення частина начальників підрозділів можуть позбутися своїх посад і це ще одна сходинка на шляху до самоочищення системи МВС.