Арсен Аваков: Парламент підтримав проект МВС про посилення системи охорони і захисту морських кордонів України

Сьогодні, 4 березня, на позачерговому засіданні, Верховна Рада ратифікувала Рамковий договір між Урядом України та Урядом Французької Республіки про офіційну підтримку посилення морської безпеки і охорони України, який був підписаний 19 листопада 2019 в Парижі. Під час обговорення цього питання порядку денного міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков представив депутатам масштабний проект посилення системи морської охорони і захисту кордонів. За ратифікацію проголосували 261 народний депутат.

«Сьогодні ми представляємо великий і найважливіший структурний проект посилення системи охорони морських кордонів, в рамках якого для потреб Державної прикордонної служби України планується закупівля 20 патрульних кораблів виробництва французької компанії ОСЕА», – повідомив глава МВС.

Глава відомства підкреслив, що морська ділянка українського кордону сьогодні є найменш захищеною.

«Після анексії Криму на окупованому півострові залишилося 19 наших прикордонних кораблів і катерів, а також корабельні бази. Із загальної кількості – 69 одиниць – корабельно-катерного складу 80% технічно і морально застарілі. Підтримка їх в справному стані не тільки зменшує боєготовність підрозділів через численні ремонти, а й відволікає при цьому неадекватно високі людські та фінансові ресурси», – розповів Арсен Аваков під час виступу в парламенті.

Міністр роз’яснив, чому пропозиція французької компанії виявилося найбільш вигідною для України:

«Чому Франція? Коли ми починали цей проект, то відправили відповідні запити в усі посольства країн, де розвинене кораблебудування, – США, Ізраїлю, Франції, Нідерландів, Італії, Данії, Німеччини, Туреччини. Пропозиція компанії ОСЕА виявилася найбільш економічно вигідною і максимально відповідала потребам прикордонної служби. Франція запропонувала комплексний підхід кредитного фінансування проекту ».

Крім того, ОСЕА погодилася на часткову локалізацію – кожен 4 корабель буде побудований на одному з Миколаївських суднобудівних заводів України, що є вкрай привабливим і позитивним для відродження вітчизняної суднобудівної галузі. Наша мета – максимально використовувати продукцію українських виробників, яка відповідає європейській якості і українським потребам (швидкісні RIB-човни – харківського виробництва, корабельне озброєння тощо), а також отримати сучасні навички роботи з морським алюмінієм.

«Ми плануємо, що за 3 роки всі 20 кораблів будуть на озброєнні прикордонної служби України, а українські корабели зможуть вже самостійно будувати аналогічні кораблі для наших потреб», – повідомив Арсен Аваков.

Крім виробництва і поставок кораблів, проект включає:

  • Запасні частини та інструменти, необхідні для технічного обслуговування протягом 2 років експлуатації (або 2400 годин).
  • Технічна підтримка в Україні (по одному техніку і інженеру компанії виробника) протягом 60 місяців з дати поставки першого корабля в Україну.
  • Доставка кораблів в Одесу і страхування на час переходу.
  • Система сервісного обслуговування.
  • Підготовка 240 членів екіпажу і 120 осіб технічного персоналу.

Ціна одного повністю укомплектованого корабля – 6825000 євро, загальна вартість контракту становить 136 500 000 євро. Для фінансування проекту передбачається залучення спеціального банківського кредитного фінансування та казначейський заїм Міністерства фінансів Франції, що забезпечує вкрай привабливу відсоткову ставку – до 2,5% річних на термін до 10 років. Це набагато нижче вартості залучення кредитів для України.

«Реалізація українсько-французького проекту – це посилення обороноздатності країни і захист морського кордону. Крім того – відродження вітчизняної суднобудівної галузі з використанням сучасних технологій і створення робочих місць в Україні, а також локалізація подальшого технічного обслуговування кораблів і можливість в подальшому повної локалізації виробництва», – заявив міністр внутрішніх справ України.

Проект підтриманий 261 народним депутатом.

Довідка:

Український морський кордон сьогодні – це 1448 км або 765 миль морської ділянки державного кордону України, з яких:

  •     509 миль – по Чорному морю;
  •     132 миль – по Азовському морю;
  •     26 миль – по Керченській протоці;
  •     98 миль – протяжність кордону по річці Дунай.

Площа виключної (морської) економічної зони становить понад 21 тисячу квадратних миль.

Після анексії АР Крим до тимчасово непідконтрольною території віднесено 413 миль морського кордону.

У морі нас оточують могутні флоти і підрозділи берегової охорони Туреччини, Болгарії, Румунії, Грузії та Молдови, а також флоту – РФ.

Щодня підрозділи морської охорони в цих водах забезпечують охорону державного кордону на воді, проводять пошуково-рятувальні операції і протидіють ворожим ДРГ.