Арсен Аваков опублікував звіт про виявлені фінансові порушення діяльності структур, які раніше були наближеними до МВС

Зокрема, мова йде про діяльність концерну «ЄДАПС» в 2010-2013 роках, факти закупівлі житла для окремих посадових осіб і т. д. Глава МВС зазначив, що найкращою відповіддю на звинувачення на адресу працівників апарату МВС буде повнота інформації про виявлені порушення і прийнятих рішень.

«Опублікую у відкритий доступ один зі звітів, що сьогодні мені доповідали. Серед трохи утомлених подробиць – багато фактів для читача, який вміє аналізувати. Цілком корисно дати інформацію суспільству, а не тільки передати прокурорам і слідчим.

Тут же справжні причини того, чому в пресі і в політікумеорганізован ряд «наїздів» на співробітників мого аппарата.Єдапсоподобние не здаються без бою … Ну так, на те й робота така. Кращою відповіддю тут буде повнота інформації і прийняті рішення.

ДОВІДКА

про обсяги фінансових порушень і зловживань

в 2010-2013 роках в системі МВС України

Після становлення нового Уряду в березні 2014 року новопризначений керівництво Міністерства внутрішніх справ зіткнулося з тотальною корупцією та розкраданням бюджетних коштів в системі правоохоронних органів.

На кожному рівні існуючої системи функціонували тіньові схеми розкрадання державних коштів, які сприяли осіданню бюджетних коштів в кишенях корупціонерів. Тоді як про розвиток або, крайньою мірою, забезпеченні повноцінного функціонування правоохоронних органів взагалі не йшлося. Тільки на початковому етапі виявлено розкрадань і втрат бюджетних ресурсів, обсяги яких обчислюються сотнями мільйонів гривень.

Як приклад. Проведеним аналізом взаємин МВС України та консорціуму «ЄДАПС» виявлено, що договорами на виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон передбачалася завищена оплата його вартості в залежності від терміну виготовлення.

Є підозра, що протягом 2010-2012 років і першого кварталу 2013 року МВС зайво виплачено коштів за виготовлення паспорта, а консорціумом «ЄДАПС» неправомірно отримано вигоду на загальну суму 96,6 млн. гривень.

Крім цього, апаратом МВС протягом 2010-2013 років у консорціуму «ЄДАПС» закуплено бланки посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів за ціною, яка в середньому в 4 рази перевищувала собівартість, ніж створювалися умови для надприбуткового бізнесу для консорціуму. За висновком, проведеної фахівцями ДНДЕКЦ експертизи, сума отриманої «ЄДАПС» прибули тільки на цій операції склала 191,1 млн. грн. – тобто прибутковість договору для консорціуму становила 330%.

В даний час ці схеми розірвані, виготовлення бланків за значно меншою ціною здійснює ДП НБУ «Поліграфкомбінат« Україна », що дало можливість тільки за короткий період 2014 року заощадити більше 108 млн. гривень.

Інший приклад. Поставка номерних знаків Міністерству внутрішніх справ Казенним науково-виробничим об’єднанням «Форт» МВС України здійснювалася через офшорну компанію.

Аналізом цін на світових ринках на аналогічні вироби (алюмінієві заготовки з нанесенням світловідбиваючої плівки і відповідних логотипів) встановлено, що вартість пари таких заготовок не перевищувала 3 євро, при тому що КНВО «Форт» було придбано по 7 євро. Як наслідок, КНВО «Форт» зайво витрачено коштів на загальну суму 34,4 млн. гривень.

Окремо необхідно звернути увагу на зловживання в питанні отримання і розподілу житла для працівників правоохоронних органів.

Так, безконтрольність за використанням службового житла в системі МВС привела до незаконного відчуження (приватизації) 107 квартир вартістю 40 млн. грн., право власності на які належить Державі Україна в особі Кабінету Міністрів України на праві господарського відання Державної іпотечної установи. Такі порушення мали місце в управліннях МВС 17 областей і центральному апараті Міністерства.

Крім того, існували й інші корупційні схеми в цьому напрямку. Так, за укладеними договорами між ГУМВС в Київській області і ЗАТ ВПБФ «Атлант» на будівництво багатоквартирних житлових будинків на земельних ділянках ГУМВС передбачалася передача житла площею в розмірі 10% загальної площі збудованих приміщень. Однак внаслідок невиконання забудовником договору недоотримано житла загальною площею 3 907,7 кв. м на суму 35,1 млн. Грн. Крім того, встановлено факт придбання в кінці 2012 року в центрі Києва квартири площею 160 кв. м вартістю 3,2 млн. грн. для колишнього начальника міліції Київської області Мазана В. Б. На придбання зазначеного житла зайво витрачено понад 2,2 млн. гривень.

Поряд з цим, корупційні схеми існували у всіх можливих варіантах, починаючи від ненадходження коштів до бюджету, переплат заробітної плати, зайвого списання пального на непрацюючий автотранспорт, нестач і закінчуючи відвертими крадіжками.

Як підтвердження, в ГУМВС в Київській області надання громадянам адміністративних послуг, пов’язаних з реєстрацією, перереєстрацією та зняттям з обліку транспортних засобів, протягом 2012-2013 років здійснювалося центрами надання послуг при УДАІ без оплати їх вартості. В наслідок чого, державним бюджетом недоотримано коштів на загальну суму 13,6 млн. гривень. В чиїх карманах осіли зазначені кошти, з’ясовує слідство.

У цьому ж ГУМВС не підтверджена видача та списання бензину в кількості 364,3 тис. літрів на суму 3,3 млн. гривень.

В ГУМВС в місті Києві встановлено недостачу бронежилетів і спеціальних засобів на загальну суму 2,7 млн. грн., А одне з приміщень ГУМВС було передано в оренду ПАТ «Брокбізнесбанк» за заниженою вартістю, в результаті чого недоотримано понад 1,6 млн. гривень .

УМВС в Чернівецькій області взагалі використано 3,8 млн. грн. на реконструкцію будівлі, яка належала органам внутрішніх справ.

У Головному управлінні Державної міграційної служби в Одеській області нарахування надбавок стимулюючого характеру здійснювалося бухгалтерією без відповідних наказів в максимальному розмірі. Загальна сума необґрунтовано нарахованих і виплачених коштів склала 5,4 млн. гривень.

Внаслідок бездіяльності посадових осіб Департаменту Державної служби охорони недоотримано дивідендів за результатами діяльності АТ «Українська страхова компанія» в сумі 5 млн. гривень.

Неприйняття своєчасних заходів по впровадженню відомчих систем аудіо та відеоконференц зв’язку призводило до щорічних втрат коштів в обсязі понад 1 млн. гривень.

При цьому крадіжки і незаконне витрачання коштів виявлені навіть в дитсадках. Так, в дошкільному навчальному закладі «Казка» УМВС в Чернівецькій області встановлено факт привласнення бюджетних коштів бухгалтером ДОУ «Казка» Мирош О. В., якій на свій картковий рахунок зараховано понад заробітну плату грошових коштів в сумі 96,7 тис. гривень. Також в цьому ж закладі встановлено незаконне витрачання коштів на загальну суму 361,3 тис. гривень.

Проведення закупівель в Міністерстві взагалі здійснювалися практично без конкуренції і за значно завищеними цінами.

Наприклад, в 2013 році МВС закупило 7,3 тисячі патрульних костюмів за ціною 755 грн., Тоді як в 2014 році аналогічні костюми придбані за 570 грн. за одиницю. Тобто сума перевитрати в 2013 році склала 1,3 млн. гривень.

Аналогічно, черевики з високими берцями придбано в 2013 році за 366грн. за одиницю, а такі ж в поточному році за 305 грн. – перевитрата склав 140 тис. гривень.

Навіть відомчі відзнаки в 2013 році МВС закупило за ціною, яка виявилася вище сьогоднішньої майже в три рази. Ліквідація такої схеми закупівлі дозволила заощадити 528,8 тис. гривень.

Таке «здешевлення» предметів закупівель, незважаючи на зростання курсу іноземних валют, на сьогодні проходить майже в усіх напрямках. Так, ціни на бланки посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів знижені з 198 грн. за одиницю до 114 грн. за кожен бланк.

При цьому, заходи по боротьбі з тіньовими схемами при проведенні тендерних процедур вже мають свої результати і в умовах сучасності, що особливо необхідно з урахуванням можливості економити значні суми, які в подальшому перерозподілено для потреб АТУ.

Важливу роль в системі Міністерства повинні були б грати державні підприємства, які в основному створювалися з метою належної матеріальної підтримки органів і підрозділів внутрішніх справ. Замість цього їх діяльність спрямована на збагачення керівників і їх заступників в МВС.

Так, в ДП «Розвиток» встановлені порушення на загальну суму понад 368 тис. грн. Зокрема, недоотримано плати за надання послуг – 111,2 тис. грн .; нараховано та виплачено заробітної плати з порушенням чинного законодавства на 134,4 тис. грн., а також встановлена недостача матеріальних цінностей, які обліковуються на Підприємстві, на суму 116,2 тис. грн.

У ДП «Рівне-Інформ-Ресурси» недоотримано фінансових ресурсів в загальній сумі 152,5 тис. грн. від надання послуг з оформлення довідок про відсутність (наявність) судимості і за тимчасове зберігання затриманих транспортних засобів.

В ДП МВС «Вінниця-Інформ-Ресурси» виявлено фінансові махінації, пов’язані з реалізацією затриманого автотранспорту. Зокрема, транспортні засоби, які тривалий час зберігалися на майданчиках і власники яких не зверталися із заявами про їх повернення, на підставі рішень директора підприємства визнавалися такими, які перейшли у власність держави. Потім цей транспорт реалізовувався через біржу за участю брокерської контори. Однак ціна, по якій проводилась така реалізація, як правило, не перевищувала 500 гривень.

За такою схемою протягом 2013 року і першого півріччя 2014 років реалізовано 553 транспортних засоби, можливі втрати склали сотні тисяч гривень. Крім цього, встановлено факти не доплати 49,4 тис. грн за зберігання транспортних засобів, завищена вартість ремонтів на 50,8 тис. Грн. і виявлена недостача двох затриманих автомобілів.

Як наслідок, результатом роботи цих підприємств були суцільні збитки. Виходячи з цього, Міністерством вже прийнято рішення про ліквідацію 25% державних підприємств (7 з 30) і вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності і заміні їх керівників, завдяки чому загальним результатом їх роботи за дев’ять місяців 2014 року став чистий прибуток в сумі 2,3 млн. гривень.

Крім того, за цей період підприємства, що знаходяться в сфері управління МВС, збільшили вартість оборотних активів в порівнянні з 9-ма місяцями 2013 року на 1,2 млн. грн. і зменшили дебіторську заборгованість на 12,5 млн. гривень.

Матеріали всіх контрольних заходів з ознаками зловживань направлені до відповідних слідчих підрозділів МВС та органів прокуратури. Робота в цьому напрямку триває».