Арсен Аваков: Кіберполіція переходить на новий рівень роботи та оголошує великий набір фахівців

Крім того, для посилення кібербезпеки, як елемента національної безпеки країни, МВС ініціювало створення інтеграційного майданчика на базі Глобального центру взаємодії в кіберпросторі. Про це міністр внутрішніх справ заявив під час онлайн конференції «Цифрова трансформація держави: перспективи і ризики кібербезпеки, сьогодні, 25 вересня.

У панельній дискусії брали участь секретар РНБО Олексій Данилов, віце-прем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, глава правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв, співініціатор і головний виконавчий директор Глобального центру взаємодії в кіберпросторі (GC3) Володимир Павелко, начальник Департаменту кіберполіції Олександр Гринчак, а також головний операційний директор CyberNB (Канада) Тайсон Джонсон.

«Разом з безмежними можливостями Інтернету в наше життя увійшла і кіберзлочинність, яка несе небезпеку і шкоду не тільки для людини або бізнесу, а й для національної і міжнародної безпеки. Кіберпростір стає п’ятою сферою ведення бойових дій, поряд з традиційними: земля, повітря, море і космос. На жаль, Україна опинилася на передовій цієї нової війни. Агресія з боку Російської Федерації виражається не тільки у вигляді військових дій, інформаційних компаній і економічних диверсій, а й у вигляді жорсткої кібервійни», – повідомив міністр.

Арсен Аваков заявив, що для ефективної протидії кіберзлочинності та гібридним загрозам, МВС виступає ініціатором створення на базі Глобального центру взаємодії в кіберпросторі інтеграційного майданчика, який об’єднає всіх ключових гравців і забезпечить максимальну синергію і ефективність української екосистеми безпечного кіберпростору, і як результат посилить систему національної безпеки країни.

Міністр уточнив, що під визначенням «ключових гравців», крім Національної поліції, слід розуміти всіх основних суб’єктів національної системи кібербезпеки визначених Законом України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України», а саме: Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, Міністерство цифровий трансформації , Служба безпеки України, Міністерство оборони, Генеральний штаб Збройних Сил України, розвідувальні органи і Національний банк України.

«З огляду на вимоги сучасності, ми переконані, що підрозділи кіберполіції повинні бути створені в кожному державному органі та установі. Тому, кіберполіція трансформується, розширює команду і освоює нові напрямки в роботі», – підкреслив глава МВС.

Для практичної реалізації візії МВС діяльність кіберполіції, крім безпосередньої боротьби з кіберзлочинністю, буде спрямована на:

  • виявлення і прогнозування можливих кіберзагроз, в тому числі з використанням штучного інтелекту;
  • надання партнерам інформаційно-консультативної підтримки;
  • розробку в міжнародній кооперації механізму протидії існуючим та потенційним загрозам, у тому числі глобальним.

«Кіберпростір постійно розвивається, і разом з ним з’являються нові загрози. Тому сьогодні ми переходимо на новий рівень боротьби з кіберзлочинністю і в кооперації з ІТ-бізнесом, науковим середовищем і міжнародними партнерами почали процес трансформації Департаменту кіберполіції. Згідно з Програмою розвитку кіберполіції до 2025 року ми плануємо інтегрувати її в світову екосистему протидії кіберзлочинності», – повідомив міністр.

Глава МВС підкреслив, що співпраця, допомога і координація дій з національними і міжнародними партнерами є пріоритетом для МВС, оскільки в цифровому світі неможливо самостійно долати виклики в кіберпросторі. Кіберполіції вже є одним з учасників Глобального центру взаємодії в кіберпросторі, створеного в Україні, основна мета якого – формування системи кіберзахисту, розробка нових стратегій і бачень кібербезпеки, підготовка методології протидії кіберзагрозам і надання методичної допомоги учасникам кіберцентру в прийнятті необхідних управлінських рішень.

Відзначимо, що в 2020 році кіберполіцією у взаємодії з міжнародними партнерами:

  • знешкоджена злочинна група, яка за допомогою криптовалюти легалізувала понад 40 млн. доларів США, отриманих злочинним шляхом;
  • припинена діяльність хакерського угруповання, учасники якого створювали шкідливе програмне забезпечення, несанкціоновано втручалися в роботу банків, викрадали і легалізували кошти;
  • ліквідовано злочинну групу, яка здійснювала втручання в роботу електронних систем і баз даних державних органів, незаконно збирала інформацію з обмеженим доступом (персональні дані громадян, закриті відомості фінансово-господарської діяльності фізичних та юридичних осіб) та реалізовувала її на різних веб-ресурсах.

«Трансформація кіберполіції – це базова стратегія і важливий крок до перемоги в кібервійни, що веде країна-агресор проти України і проти всього демократичного світу. І тому ми оголошуємо новий набір до лав кіберполіції – запрошуємо сміливих, яскравих, мотивованих і креативних – тих, хто готовий боротися і захищати Україну! Ми повинні стати «командою команд», яка буде потужним партнером світової спільноти безпечного віртуального простору», – сказав міністр внутрішніх справ.