Арсен Аваков: 20 ідеальних райвідділів поліції через 1,5 року, далі скрізь!

Сьогодні, 27 квітня 2017 року, МВС в партнерстві з Європейським Союзом почали проект «Підтримка реформи поліції в Україні» (ПРПУ). Фінансування проекту здійснюється за рахунок державного бюджету України та донорської підтримки європейських партнерів в обсязі 6 млн. євро. ПРПУ спрямований на поліпшення взаємодії з громадськістю та на першому етапі буде впроваджуватися на базі 20 пілотних відділів поліції трьох областей. Проект є продовженням діяльності Консультативної місії ЄС, і буде реалізовуватися протягом 18 місяців поліцією Швеції, Управлінням ООН з обслуговування проектів (UNOPS) за підтримки EUAM.

У презентації взяли участь міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, голова Представництва Європейського Союзу в Україні Хьюг Мінгареллі, заступник глави Нацполіції України Костянтин Бушуєв, глава Консультативної місії ЄС Кястутіс Ланчінскас, посол Швеції в Україні Мартін Хагстром, заступник голови Департаменту з питань миротворчих операцій і розвитку міжнародного співробітництва поліції Швеції Анн-Софі Якобссон і керівник UNOPS в Україні Армен Чобанян.

«Сьогодні ми починаємо проект “Підтримка реформи поліції в Україні”, який буде реалізований в 3 областях України: Львівській, Київській та Харківській. 20 відділів поліції в експериментальному порядку почнуть працювати в особливому режимі, це торкнеться перепідготовки співробітників поліції і матеріально-технічного переобладнання самого відділення поліції. Мета проекту – підвищення ефективності роботи поліції і зміцнення довіри з боку суспільства. 20 відділів поліції з понад 700, ця маленька частина, але крок за кроком ми наблизимося до ідеальної моделі, від візуального до змістового компоненту», – повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

20 відділів поліції в Київській, Харківській, Львівській областях були обрані за результатами соціологічних досліджень, які проводилися по всій Україні. Перевага віддавалася регіонах, які вже працюють в партнерських проектах EUAM.

Проект «Підтримка реформи поліції в Україні» передбачає проведення спеціалізованих тренінгів із взаємодії поліції з суспільством (420 поліцейських пройдуть навчання, 60 з них стануть інструкторами), ремонт приміщень відділів поліції, надання обладнання (в тому числі засоби індивідуального захисту, автомобілі) і впровадження скандинавської моделі охорони громадського порядку, спрямованої на попередження насильства під час масових заходів. Реалізацію проекту буде контролювати Керівний комітет у складі представників МВС України, зарубіжних партнерів і громадськості.

«Взаємодія поліції з суспільством і забезпечення громадського порядку обрані пріоритетами проекту, так як саме вони є головними факторами прозорої та ефективної роботи поліції. Дотримання прав людини повинно бути основою роботи поліції», – зазначив глава Консультативної місії ЄС Кястутіс Ланчінскас.

 

Довідка

Проект складається з двох компонентів:

1.Поліпшення взаємодії поліції з суспільством – Київ, Харків, Львів (SWEPOL);

2. Ефективність роботи поліції щодо забезпечення громадської безпеки – Київ, Львів (UNOPS)

1.Проект по взаємодії поліції з суспільством ґрунтується на принципах:

знання – поліція повинна розуміти соціальну ідентичність груп, які беруть участь у масовій акції;

комунікація – поліція повинна робити все можливе для налагодження комунікації з учасниками масової акції;

сприяння – поліція повинна сприяти законним діям представників законної масової акції;

диференціація – необхідні поліцейські заходи повинні застосовуватися виключно до конкретних осіб або груп осіб, які порушують громадський порядок в ході проведення законної акції.

У практичному плані проект передбачає:

  • ремонт приміщень відділів поліції і технічне оснащення (Київ – 6, Харків – 7, Львів – 7);
  • організація діяльності Громадських рад та консультативних груп з громадської безпеки;
  • налагодження партнерської співпраці із зацікавленими сторонами на місцевому рівні.

Заходи в рамках проекту:

  • тренінги щодо забезпечення правопорядку під час масових акцій в Києві та Львові;
  • тренінги із взаємодії поліції з громадськістю під час проведення масових акцій в 20 окремих поліцейських дільницях Києва, Львова та Харкова, які беруть участь в пілотному проекті.

Проект щодо підвищення ефективності в сфері громадської безпеки передбачає впровадження таких принципів:

  • поліцейська діяльність базується на оперативних даних та аналітиці;
  • відбувається делегування повноважень на цільові рівні;
  • присутність поліції повинно бути помітно, поліцейський повинен бути легко ідентифікуємо та доступний в громадському місці;
  • присутність поліції повинно викликати довіру і почуття безпеки;
  • повинні враховуватися гендерні аспекти.

Практична допомога в рамках проекту:

  • поліцейські автомобілі (10 шт.);
  • засоби індивідуального захисту з протиударного пластика для захисту грудей, спини, рук, паху; шоломи, взуття, вогнетривкі куртки, штани і білизна.