Що відбувається… Арсен Аваков

Мої друзі, якими я намагався пояснити, що відбувається в безпричинно тягучих парламентських та позапарламентських дебатах щодо врегулювання кризи в країні – сказали мені чітко:

– Забий, це неможливо уявити ні пояснити, ні розповідати для широкої громадськості. Надміру складно. Люди дуже засмучені, вимагають простих рішень, і ніхто не поглинеться суттю процедури, за яку ви боретесь з регіоналами.

І все-таки. В паузі, що виникла,коли Янукович, пропітляв кілька днів, рухався до Путіну – порадитися як вірний васал до суверену. Нам – самий час йти радитися до СВОЇХ. До Майдану, тим, хто його підтримує. Бо це не боротьба політиків – це протест людей. І всі повинні розуміти, що відбувається.

І тому я спробую дати свою характеристику та оцінку що відбувається, яким би важкою не здавалася викладена конструкція.

***

На сьогодні – все уперлося в Конституцію. Зміна системи влади в країні. Ми наполягаю на позбавлення посади президента “царських” повноважень, коли він може все, що завгодно в країні вирішити сам. Ми наполягаю на відновлення балансу влади, перенесення основних рішень в парламент.

Янукович, розуміючи неминучість цього процесу, погоджується, виставляючи по ходу процесу цілий ряд ускладнень, перешкод, нюансів – намагаючись змінити суть реформ, притягнути рішення – вирвати суть задуманого.

Одночасно, перед нами завдання – як зробити все так точно ЛЕГІТИМНО та ЧІТКО, що ні один диктатор в майбутньому не зможе більше присвоїти собі такі імператорські повноваження, як зараз.

***

Отже, ми беремо проект змін до Конституції, наприклад за базу прийняв проект N4180, що пройшов експертизу Венеціанської комісії. Коригую його з погляду цих зауважень – убираємо те, на що вказала Венеціанська комісія – загальний нагляд прокуратури, обов’язковий доручення депутатів, ряд інших положень. Вносимо ще ряд, очевидних уточнений, актуальних часу з моменту подання проекту 4180, і отримуємо НОВИЙ ПРОЕКТ конституційних змін.

Для того, щоб його прийняти в парламенті необхідно:

  1. Проголосуй за основою 226 голосів і направить для укладення в Конституційний суд.
  2. Отримати позитивний висновок Конституційного суду.
  3. Знову проголосувати в парламенті 226 голосами, віддано від Конституційного суду, і відкласти його, відповідно до затвердженої процедури для подальшого, остаточного затвердження на черговій сесії парламенту.
  4. На наступній сесії парламенту, що стартує в початку вересня 2014 року, проголосує новий проект змін до конституції 300 голосів та НОВАЯ КОНСТИТУЦІЯ ДІЯ!

Ось така непроста процедура. Але, зате 100% законодавчо та процедурно – бездоганна.

В умовах повного відсутності будь-якого – або довіра між опозицією та владою. В умовах бурлхливого Майдану. В умовах, коли на кожному кроці влада може здійснити тисячі підлостей, які б перешкоджали кінцевій цілі – опозиція реально розуміє, що йти в такий затягнутий у часі варіант НЕМОЖНА, не забезпечив відповідний механізм гарантій.

ЯКИЙ ЦЕЙ МЕХАНІЗМ ПЕРЕХІДНИХ ГАРАНТІЙ?

Попробую його описати.

Паралельно з головним конституційним процесом, описаним вище – опозиція настає на рішеннях КОНСТИТУЦІОННОГО СУДУ, відміняючого (трансформуючого) рішення 2010 року. Рішення, що повертає дію парламентсько-президентської конституції 2004 року негайно.

Для цього в опозиції підготовлений спеціальний закон про Конституційному суді, що дозволяє провести таку процедуру.

Для того, щоб реалізувати цей механізм необхідно:

  1. Голосування в парламенті 226 голосами за цей закон про Конституційному суді (КС) і підпис його президентом.
  2. Звернення депутатів до КС з пропозицією про перегляд рішення 2010 року.
  3. Нове рішення КС, яке повертає нас в лон конституції 2004 року, аж до завершення основної конституційної процедури в вересні 2014 року.

***

Крім того, враховуючи високу ступінь розподілу влади сьогодні, дисбаланс прав між провладним більшістю та опозицією в парламенті – опозиція настає ще за однієї умови поточного конституційного процесу.

В якості страхового механізму забезпечення проходження змін в Конституцію, беручи до уваги гостру політичну криза в країні – ПЕРЕДАЄТЬСЯ ДО КОНТРОЛЮ ОППОЗИЦІОНАЛЬНИХ СИЛ ПОСТ СПІКЕРА ВЕРХОВНОЇ РАДИ.

І / або на період до виборів президента щодо нової конституції сформувати технічне перехідний уряд або уряд нової більшості, якщо таке утворюється.

***

Я постарався описати один з магістральних варіантів вирішення кризи мирним шляхом. В рамках цього шляху, при наявності політичної волі та влади та опозиції, можливі й ряд інших юридичних процедур. Як, наприклад, пропонують Сергій Власенко або Давид Жвания.

Я б надав перевагу максимально чистому шляху. Такому, що б ніякий диктатор, ніякий у майбутньому черговий “запущений більшістю” ніхто не міг педалювати основи парламентської республіки. АЛЕ, Є ВЕЛИКІ РИЗИКИ, У ЗВ’ЯЗКУ З СРОКОМ ПРОХОЖДЕННЯ ТАКОЇ ПРОЦЕДУРИ. Тому пропонується такий складний механізм, з такою непростою системою противаг.

***

Окремо кілька слів про майбутній уряд.

Чи може опозиція прийняти в ньому участь? У сьогоднішній ситуації моя стандартна відповідь – неможе.

Це стане можливо, тільки в разі зміни підконтрольності Кабінету міністрів від президента до парламенту, новій більшості у парламенті.

Новій більшості, здатній утвердити Програму дій уряду, включаючи ЄВРОІНТЕГРАЦІЮ.

Тоді це теоретично можливо. Пощастить зібрати для цих цілей більшість у 226 голосах у цьому парламенті – велике питання.

Як і питання в доцільності взяття на себе відповідальності в умовах розбитої економіки, що прийме нова влада від “попередника” Азарова.

Якщо думати про країну – то потрібно негайно сформувати уряд технократів, приречене діяти точно, можливо не популярно, в інтересах економіки, а не політичних інтересів протиборчих сторін. Це Було б політика політичних камікадзе,але така держава и ЄС, и США, и МВФ обіцяють велику фінансову та економічну допомогу.

На що готовий Янукович і поплив у своїй єдності, що тримає від останніх сил Партія регіонів – побачимо в найближчі дні.

***

Ось така диспозиція за конституційним процесом и всього, що з ним пов’язане в системі влади.

За довгий текст не ображайтеся. Що не так – підказуйте. У нашому сьогоднішньому складному і динамічному світі – важливо не видаватися, а буті яснім для тих, з кого ти поруч. Ми – поруч на Майдані. Тому вирішив написати цей текст, всупереч скептичним порадам. Сподіваюся, зробив правильно. Залишаємося оптимістами. Разом – сила!