Міжнародні спостерігачі високо оцінили роботу МВС під час першого туру виборів президента України
3 Квітня 2019Професійна і ефективна робота правоохоронних органів дозволила провести голосування 31 березня без інцидентів і зовнішнього втручання. Про це свідчать результати оцінки виборчого процесу міжнародними місіями спостерігачів.
На виборах Президента України було зареєстровано 2157 міжнародних спостерігачів, майже півтори тисячі з них тісно співпрацювали з Міністерством внутрішніх справ.
В ОБСЄ запевнили, що голосування пройшло спокійно і без системних порушень. Країни Великої сімки погодилися з висновками Організації з безпеки і співпраці в Європі, назвавши вибори в Україні конкурентними і мирними. G7 закликали кандидатів у президенти дотримуватися норм закону під час підготовки і проведення другого туру.
Віце-президент Інституту Миру США, член Національного демократичного інституту, Вільям Тейлор зазначив, що професійна і ефективна робота Міністерства внутрішніх справ України та відповідних органів безпеки в день виборів дозволила українцям вільно зробити свій вибір. Отриманий правоохоронцями досвід і подальший аналіз подій під час забезпечення правопорядку 31 березня дозволить на високому професійному рівні провести другий тур президентських виборів і парламентські – восени.
Також позитивно оцінили процедуру проведення виборів – на 99% виборчих дільницях – спостерігачі від Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ. Іноземні представники охарактеризували процес, як добре організований, прозорий і ефективний з високим рівнем дотримання встановлених процедур.
Представники Місії зі спостереження за виборами Українського Конгресового Комітету Америки стверджують, що в цілому перший етап виборів відповідав міжнародним стандартам, був вільним, чесним, демократичним і відображав волю виборців. Місія УККА відзначила незначна кількість порушень, які не носили системного характеру і не вплинули на результати. Зокрема, незначні процедурні порушення включали наявність агітаційних матеріалів кандидатів у Президенти України на деяких ділянках.
Попередні висновки місії Світового Конгресу Українців про вибори свідчать про відповідність їх міжнародним стандартам проведення демократичних виборів. Глава Місії СКУ Евген Чолій заявив:
«Влада в Україні доклала значних зусиль, щоб вибори були прозорими і пройшли на високому рівні, без використання адміністративних ресурсів на підтримку кого-небудь з кандидатів. Ми задоволені, що виборці змогли здійснити своє волевиявлення в день виборів».
На думку глави CANADEM Ллойд Аксуорті, очевидними були деякі спроби втручання у виборчий процес ззовні внаслідок гібридної війни з РФ, а також поширення неправдивої інформації та спроби зірвати виборчий процес. В організації також зазначили на «надмірну концентрацію контролю над ЗМІ в руках олігархів» і «високе присутність жінок в органах адміністрування виборчого процесу».
Протягом виборчої кампанії Канадська Місія спостерігала за 45 політичними мітингами і публічними заходами, організованими з метою проведення агітації. Працівниками Державтоінспекції зафіксовано кілька спроб зірвати акції. У CANADEM відзначили, що у всіх випадках правоохоронні органи діяли належним чином і забезпечили права всіх сторін.
Нагадаємо, що напередодні голосування іноземні спостерігачі мали можливість ознайомитися з представленою МВС інформаційно-аналітичною системою «Вибори-2019» і були вражені серйозною підготовкою правоохоронного відомства.
Ще один плюс, який поставили відомству міжнародні місії, став результат роботи під час масових заходів Поліції діалогу. Експерти підтвердили, що переговори з поліцією, яка не асоціюється із загрозою, дійсно є більш ефективним способом врегулювання конфлікту, на відміну від присутності великої кількості озброєних правоохоронців під час масових заходів.
В цілому дотримання процедур голосування на виборчих дільницях місії оцінили на високому рівні, запевнивши, що процес проходив відповідно до Закону. Що стосується МВС, на думку спостерігачів, – правоохоронці діяли злагоджено і належним чином забезпечили громадський порядок і безпеку.