Електрошокери в поліції: щоб не стріляти!

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков ініціював внесення змін до Закону України «Про Національну поліцію»: у ст.45 пропонується додати пункт, який дозволить більш широке використання поліцейськими електрошокових пристроїв контактної і контактно-дистанційної дії.

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков під час засідання Кабінету Міністрів України, в Києві, 8 квітня 2020 р. Фото Прес-служба Кабінету Міністрів України / УНІАН

Пропозиція сьогодні, 11 листопада, підтримано Кабінетом Міністрів України, документ спрямований на розгляд Верховної Ради.

«У більшості країн світу, як альтернативу застосування вогнепальної зброї, для стримування агресії при затриманні підрозділи поліції застосовують електрошокери. Протягом двох років фахівці МВС проводили дослідження, узгоджували використання таких пристроїв з Мін’юстом, вивчали досвід країн, зокрема Великобританії. На сьогоднішній день ми отримали першу партію сучасних електрошокерів», – пояснив Арсен Аваков.

Глава МВС розповів, що застосування електрошокових пристроїв контактної і контактно-дистанційної дії – це гуманний поліцейський засіб примусу, який дозволяє припинити правопорушення і зупинити зловмисника, завдавши йому меншої шкоди в порівнянні з вогнепальною або травматичною зброєю.

У чинній редакції п.6 ч. 3 ст. 45 Закону України «Про Національну поліцію» електрошокери дозволено використовувати для відбиття нападу на поліцейського, а також на особу і/або об’єкт, що знаходиться під охороною, і для відбиття нападу тварини, що загрожує життю і здоров’ю особи або поліцейського.

У законопроекті пропонується розширити підстави застосування електрошокових пристроїв контактної і контактно-дистанційної дії для затримання особи:

  • яка вчинила адміністративне або кримінальне правопорушення і чинить при цьому фізичну протидію поліцейському;
  • вчинила тяжкий або особливо тяжкий злочин і намагається втекти;
  • яка чинить збройний опір або намагається втекти з-під варти;
  • озброєної особи, яка погрожує застосуванням зброї та інших предметів, що загрожують життю чи здоров’ю людей, в тому числі поліцейського.

Національна поліція України закупила і почала освоєння першої партії з 200 одиниць сучасних спеціальних засобів Taser X2. Це сертифіковане нелетальної зброю, яке паралізує активного правопорушника, але на відміну від бойових або травматичних пістолетів, не завдає жертві важких, небезпечних для життя і здоров’я, вогнепальних поранень. Особливістю моделі TASER X2 є можливість установки двох картриджів для пострілу. Картридж являє собою електроди з проводами, які вистрілюють завдяки стислому повітрю. Кожен постріл фіксується власним реєстратором, який записує час і тривалість використання.