Донецьк. Арсен Аваков

Вчора, як тільки я зійшов з трапа літака в аеропорту Донецька, у кожного другого підходив або просто кидав погляд – в очах було питання: «Чи будете штурмувати сепаратистів в будівлі Облдержадміністрації?»

– А треба?
– Треба! – категорично вимагали одні – Треба кінчати з цією вакханалією ..

– Ні в якому разі. Тільки переговори. Ви зрозумійте – будуть жертви – заперечували інші.
– Але ви ж обіцяли врегулювання в найближчі 48 годин, якраз час минув – ось і чекаємо штурму – грали в війнушку треті ..

– А ви можете помотати головою перед камерою, я не встиг записати вашу реакцію – відштовхуючи Ахметова, вимагав спраглий сенсації і ексклюзиву журналіст ..

– А навіщо ж Ви тоді прилетіли? …

Я утримувався від коментарів, але і це не допомагало – навколо всі були впевнені, що і мовчання передбачає собою якийсь фатальний для сепаратистів сценарій. Не минуло й півгодини, вже на закритому обміні думками, як до мене підійшов один з «батьків області».

– Ви мовчите весь час. Щось відбувається? Щось готується? – А Ви щось збираєтеся робити або вас все влаштовує? – уточнив я.- Ну навіщо ви .. Ми якраз займаємося. Займаємося. І, розраховуємо, що найближчим часом вийдемо з кризи. І люди вийдуть, і зброю здадуть. Ви думаєте ми їх таємно підтримуємо? Ні в якому разі..

– Ви ж знаєте, мені відомі подробиці. Я просто хочу зрозуміти, відверто кажучи, ви ЕЛІТА ДОНБАСУ, збираєтеся бути ефективними, коли не граєте «в дві лузи» – або просто не можете впоратися з ситуацією вже і ви? Або зовнішній фактор вже сильніше вас?

– Нам не подобається, що відбувається. Просто потрібно уникнути жорсткого зіткнення, при якому потім мало що буде можливості пояснювати один одному.

– Тоді навіщо питаєте? Хіба не знаєте – сила повинна бути застосована і буде застосована тільки до маргіналів зі зброєю. Тим, хто тут виконує сценарії російських і Януковича по дестабілізації і не хоче діалогу, а тільки війни. Поки можливий і йде здоровий діалог, який ви еліта Донбасу підтримуєте і ведете – навіщо силова акція? Що вона вирішить? Готовність, ви знаєте – повна ..

– Тому й запитую. Ось і губернатор проти, і всі ми вважаємо, що вирішимо по іншому і досить скоро ..

Поки говорили, звернув увагу, що наша розмова стала предметом ключової уваги присутніх керівників. Усі слухали.. Прем’єр, висловивши свою позицію, теж спостерігав і слухав. Важливо було зрозуміти, чи всі ми хочемо одного, чи правильно розуміємо – ЩО для країни цей епізод і ця криза.

Ця непублічна частина дискусії була, як мені здалося, продуктивною. Гранично з’ясовані позиції, межі компромісів і зустрічних вимог, спільних дій і комунікацій. Про що домовилися, почули позиції – розвіяли чутки і страхи ..

Потім була публічна частина. Преса, виступи, діалог, шизоїдний гепа, акуратні і не дуже формулювання мерів Донбасу і Луганщини, пронизливий в конкретиці Звягільський ..

Донбас – це Україна. Про це і не сварились. Решта – домовилися вирішувати. Як вийде – побачимо. Я – в оптимізмі.

І не провокуйте на жорсткий силовий сценарій в Донецьку і Луганську. Скажу ще раз, щоб зрозуміли всі:
Тим, хто хоче діалогу про поточні складнощі, про права і відносинах – буде діалог і буде пошук рішення. Тим, хто зі зброєю в руках захоплює, підпалює будинки, стріляє в людей, правоохоронців, тероризує з битами і масками людей – матиме жорстку адекватну відповідь. Не залежно від партійних прапорів і симпатій. Невідворотність.

Рішення таких криз має йти не повз лідерів громадської думки, еліти регіонів. Воно повинно йти за безпосередньої їх участі. Тільки тоді таке рішення буде довгостроковим і стійким.

Я ясно відчув в Донецьку волю і не бажання Донбасу перетворитися в кризову напіввоєнну буферну зону, де нікому не безпечно, де буде падати ділова активність і втрачати роботу люди. А коли так – будемо працювати на хороші новини.

* *

PS 9.30 / А поки в Слов’янську озброєні люди в камуфляжі захопили райвідділ міліції. Ось тут реакція буде дуже жорсткою. Як і різниця між протестуючим і терористом.

PS 10.40 / щодо прокуратури Донецька – всіх вигнали. Будівля звільнена від сторонніх. Черговий самозваний міністр оборони затриманий // У Слов’янськ висланий спецназ. До терористів зі зброєю – нульова терпимість.