День Конституції!? Арсен Аваков

Завтра від імені опозиційних фракцій до парламенту буде внесений проект КОНСТИТУЦІЙНОГО АКТУ. Акта, по суті, пропонує в одне голосування повернути країну в лоно парламентсько-президентської моделі управління. Моделі – “без всемогутнього царя”, як зараз. Моделі, що повертає баланс влади в країні.

Навряд чи варто говорити про аналіз юридичних колізій і процедур навколо повернення до парламентської республіки. На це буде ще і час і фахівці. Зараз просто підкреслю – в значній мірі це СИМВОЛІЧНИЙ документ. Символ дозволу гострої кризи в країні. Символ, який демонструє справжню здатність влади до компромісу.

Чому так? Тому, що при поверненні до конституції 2004 року (парламентсько-президентської) вся повнота виконавчої влади у більшості Верховної Ради – а не у Президента!

Ідеальна модель була б такою.

При досягнутому політичну згоду в парламенті відбувається наступне:

  1. Голосується акт (інший документ) повертає Україну в реалії конституції 2004 року.
  2. Відповідно до цієї конституції, формується нова Більшість Верховної Ради.
  3. Більшість формує новий Кабінет міністрів України, підлеглий Верховній Раді.

Якщо нинішній опозиції вдасться сформувати більшість – вона ж і формує новий Кабінет Міністрів, який зможе приймати найважливіші рішення в країні, спираючись на підтримку в парламенті.

У тому числі: повернути країну на шлях ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ, цивільних свобод, зміни судової системи, корекції і люстрації правоохоронних органів.

В рамках такого уряду можна буде залучити і міжнародну фінансову та інфраструктурну допомогу. Реалізувати реформи в економіці, податковій, пенсійній сфері, освіті та охороні здоров’я – проголосивши принципи поза корупційної системи взаємодії по лінії влада – суспільство.

ОСЬ ТАКА ІДЕАЛЬНИЙ МОДЕЛЬ великими мазками.

Скажіть – “Нереально. Ілюзії. Ніхто вам не віддасть владу.” Так – не просто. Але я пишу те, до чого прагне зараз опозиція, спираючись на думки багатьох з Вас. Те, що потрібно робити! Чи не заговорювати, а йти цим шляхом, використовуючи всі доступні можливості.

Чи вийде завтра? Чи готова влада до реального компромісу з народом на Майдані, змінивши систему влади в країні-завтра і побачимо! Я не дивлюся на те, що відбувається крізь рожеві окуляри, і вважаю, що простим процес конституційних змін не буде …

І ОСТАННЄ, АЛЕ НЕ В ОСТАННЮ ЧЕРГУ! Майдан зараз чекає. Влада йде на поступки – відпускає заручників. Обидві протиборчі сторони і Майдан, і влада намагаються уникати ескалації. АЛЕ, ЯКЩО У ВІВТОРОК – СЕРЕДУ не буде дана відповідь на КЛЮЧОВЕ питання по конституції – я зовсім не впевнений, що вулкан протесту не вибухне з новою силою. РОЗУМІЮТЬ ЦЕ ВІКТОР ЯНУКОВИЧ І ЙОГО ПРЕДСТАВНИКИ? Відповідь побачимо завтра.

Переконаний – довго чи коротко, а результату ми обов’язково доб’ємося! Тому прошу кожного – роби те, що повинен на своєму місці. Чесно і з повною віддачею. І тоді все буде – і нова система влади в країні, і європейські цінності і європейську якість життя.

Залишаємося оптимістами!