Арсен Аваков запропонував антикризовий план для України

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков оприлюднив ряд заходів економічного характеру, які обговорюються в уряді для боротьби з пандемією COVID-19 в Україні. На його думку, необхідно терміново розробити механізм допомоги людям на період карантину.

«Будемо чесними – більшість людей в Україні живуть, не маючи істотних фінансових накопичень – багато сімей живуть, що називається, від зарплати до зарплати … А у нас коронавірус і карантин. Багато підприємств зупиняються, карантинні заходи змушують закриватися примусово багато маленьких компаній і бізнесів. Пройде місяць і у людей може банально не вистачати коштів, щоб підтримати себе, сім’ю – купити їжу і ліки. Для багатьох це проблема і страх №1 зараз. Це – на жаль, факт, який не можна не враховувати. В уряді, разом з Прем’єром і Президентом – ми активно обговорюємо цю проблему і – переконаний, буде швидке рішення», – підкреслив міністр

Міністр висловив свою позицію і пропозиції:

Захід N1

Повинні бути введені спеціальні виплати з державного бюджету – як кризове забезпечення через вимушене безробіття.

Для тих, хто в період карантину залишився без засобів існування, повинен бути розроблений механізм доступної, простої допомоги – без черг в соцзабезах і бюрократії.

Скільки? Не знаю, не впевнений – потрібен прорахувати можливості бюджету і продумати усі наслідки. Але, беручи до уваги пільги на комуналку під час карантину та інші заходи – про які скажу далі – … думаю державна допомога на продукти і ліки – як допомога по вимушеному безробіттю, на час карантину, повинна скласти близько 2500 -3000 грн. в місяць.

Захід N2

На час карантину передбачити пільги по ряду комунальних платежів до 50% -75%.

Захід N3

На державному рівні на час карантину зупинити нарахування % ставок за категоріями кредитів для приватних осіб – домовившись з банками-кредиторами в рамках механізму можливого компенсаторного регулювання фіскального навантаження.

Зупинити виконавчі провадження щодо вилучення боргів і майна у приватних осіб на час дії карантину.

Захід N4

На державних підприємствах і держслужбі, підприємствах бюджетного фінансування – заборонити звільнення працівників або відправку їх в неоплачувані відпустки. Компенсації втрат і витрат на цих підприємствах відрегулювати в міжбюджетних та господарських відносинах – не перекладаючи це на людей.

Звернутися до підприємств інших форм власності – по можливості (зрозуміло, що маленькі не зможуть) – дотримуватися подібних дій.

**************

Ні, я ні комуніст, ні фантазер – і реально розумію, що у держави і зараз бюджет тріщить по швах – грошей немає, а на тлі кризи, що насувається світової економічної кризи і зовсім труднощі катастрофічні … Доведеться на пару місяців піти на екстраординарні кроки. Макрофінансові і економічні.

Які? Моя позиція:

1. Верховній Раді НЕГАЙНО – переглянути Державний бюджет: створити спеціальний стабілізаційний фонд, з якого профінансувати антикризові заходи.

2. Збільшити дефіцит держбюджету – істотно (треба вважати, але, як мені здається, мільярдів на 200 як мінімум). Не соромлячись! – такий виклик часу. Мені шкода, але доведеться.

3. Провести секвестр бюджету – скоротивши витрати на некритичні до теперішнього часу вкладення та інвестиції. Не допускаючи шкоди по лінії оборони і безпеки. Мені шкода, але доведеться.

4. Обов’язково укласти угоду з МВФ, заручившись підтримкою в антикризових заходах і отримавши фінансування за програмами допомоги, в тому числі, за програмою підтримки в зв’язку з пандемією коронавируса.

5. Негайно і в найкоротші терміни провести реструктуризацію зовнішніх боргів України, істотно скоротивши навантаження з виплат % і основного боргу в найближчі роки.

6. Жорстко припиняти спекуляції на валютному ринку і висновок антикризової гривневої маси на валютний ринок, застосовуючи законодавчі і сполучні механізми.

7. Ні в якому разі не згортати великі інвестиційні проекти по країні – і відновити відразу по закінченню карантину – ті проекти, які дають мультиплікатор для всієї економіки – дороги, іпотека, металургія, енергетика, машинобудування …

8. Прийняти спеціальну програму доступних кредитних ресурсів для бізнесу – від малого до великого – за низькими ставками 5-7% річних через рефінансування комерційних банків з боку Національного банку України.

9. Передбачити спеціальні заходи по встановленню паритету в зовнішньоторговельному балансі, стимулюючи імпортозаміщення …

Арсен Аваков зазначив, що це лише ключові принципи і необхідні заходи, які, на його думку, слід прийняти з компетентним глибоким аналізом, корекцією і комплексом інших дій.

«Сьогодні просто хотів сказати – без цих та інших екстраординарних заходів – нам буде жахливо складно! Людям буде дуже складно! І тому – треба діяти – захищаючи людей, балансуючи економіку – в умовах, яких ще не було. Діяти рішуче, швидко і чітко.

Пандемія накочує на Україну, у нас ще є кілька днів, але дуже скоро всі сили держави будуть зосереджені на медичні проблеми, боротьбі за життя людей, порядок і систему життєзабезпечення кожного українця в цей непростий період.

Тому саме час вирішити кілька ключових структурних питань і чесно говорити про це з суспільством. Чому і написав – важливо, щоб кожен з Вас знав, що готується і обговорюється. І в який всі ми опинилися непростій ситуації. А, втім, життя, як не крути – низка непростих сітуацій😊 Бережіть себе! Прорвемося! » – написав Арсен Аваков у своєму ФБ