Арсен Аваков закликає Верховну Раду внести зміни до КПК – скасувати «поправки Лозового»

Якщо ці правки не будуть скасовані або адаптовані до реалій, то вже з 15 березня робота правоохоронців може бути паралізована. Про це сьогодні, 13 березня 2018 року, повідомив міністр внутрішніх справ.

Нагадаємо, 3 жовтня 2017 року Верховна Рада України прийняла законопроект №6232 «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» (Закон від 03.10.2017 № 2147-VIII).

Нардеп від Радикальної партії Андрій Лозовий вніс в документ низку поправок, якими передбачено внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України. Так ст. 219 КПК передбачатиметься скорочення термінів досудового розслідування: «термін досудового розслідування тяжких або особливо тяжких злочинів буде обмежений шістьма місяцями – від моменту встановлення особи підозрюваного до винесення підозри». Відзначимо, зараз максимальна тривалість розслідування в особливих випадках може сягати 15 років.

 «Що стосується цього закону, то по факту його приймали без консультацій з Міністерством внутрішніх справ і Прокуратурою. У нас відразу ж відбувся публічний демарш, коли ми говорили, що ці норми неприпустимі, неможливі. Але закон був підтриманий», – повідомив Арсен Аваков.

«Правками Лозового» також визначено, що слідчі підрозділи будуть позбавлені можливості звертатися до місцевого суду для отримання дозволу для проведення обшуку, тимчасового вилучення майна, накладення арешту, обрання запобіжних заходів. Натомість будуть зобов’язані звертатися лише в один суд, розташований за місцем розташування Головного управління Національної поліції в окремій області.

Глава МВС підкреслив, що вказані поправки можуть паралізувати роботу правоохоронців. Так, наприклад, у Київській області буде лише один суд і п’ять слідчих суддів, які можуть приймати рішення в кримінальному праві.  

«МВС разом з ГПУ ініціювали зміни до КПК, адже ми бачимо, що з 15 березня можливі дуже сильні диспропорції, які впливають на кримінальний процес, зокрема, це стосується процедур доступу до судів, обмеження термінів розслідування складних злочинів. Цими днями ВРУ розглядаються правки, які приберуть цілий ряд «суперечливих» норм. Але, наскільки я розумію, на цей момент Парламент не готовий голосувати за наші пропозиції. Думаю, що компроміс буде знайдений. Чи достатній цей компроміс, який нам запропонують для того, щоб ефективно розслідувати, подивимося. Якщо він буде недостатній – практика покаже і нам, і депутатам, що все-таки потрібні зміни і це будуть дуже швидкі зміни»,  – наголосив Арсен Аваков.