Арсен Аваков: З 1 січня 2018 року в Україні вводиться система фіксації біометричних даних

Громадяни 71 країн, в тому числі Російської Федерації, будуть зобов’язані здавати відбитки 5 пальців для ідентифікації при в’їзді в Україну та завчасно інформувати офіційні органи про мету свого візиту.

Інформація системи контролю буде передаватися в Національну систему верифікації та ідентифікації громадян України, іноземців та осіб без громадянства. Вона стане однією зі складових автоматизованої системи прикордонного контролю і посилить процес перевірки громадян при перетині кордону. Перш за все, це стосується громадян,які  прибули з країн міграційних ризиків, в тому числі Російської Федерації.

Презентація роботи системи фіксації біометричних даних відбулася в Міжнародному аеропорту «Київ» (Жуляни). У заході взяли участь голова РНБО України Олександр Турчинов, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і голова державної прикордонної служби Петро Цигикал.

«Кабінет міністрів за дорученням РНБО затвердив перелік країн міграційного ризику, і безумовно, серед цих країн найбільші проблеми ми маємо з Російською Федерацією, кордони якої перетинають і шпигуни, і диверсанти, і провокатори. Весь цей комплекс заходів, безумовно, значно посилить оборонні позиції нашої держави. Жоден фальшивий паспорт, який виписують розвідникам і шпигунам на вигадані прізвища, не працюватиме. Тому і нервують росіяни і розповідають, що це принижує їх гідність», – заявив глава РНБО України Олександр Турчинов.

У свою чергу міністр внутрішніх справ Арсен Аваков підкреслив, що система фіксації біометричних даних запрацює 1 січня 2018 року, для чого вже обладнано і оснащено157 пунктів пропуску, в тому числі, на адміністративному кордоні з анексованим Кримом.

«З 2018 року ми перекриємо всі стаціонарні пункти пропуску, а потім – і малі пункти пропуску місцевого значення. Ці бази даних дозволять нам увійти в десятку країн з найкращою верифікацією перетину кордону. Вже зараз Україна входить в першу десятку країн за кількістю запитів і відповідей з баз даних Інтерполу. Це дає нам більш високу гарантію, що до нас не будуть потрапляти кримінальні елементи з країн Азії, Близького Сходу, Російської Федерації. Перелік буде постійно моніториться і РНБО буде приймати відповідні рішення. Для тих країн, з якими у нас адекватні відносини, підписані договори з обміну даними – країни ЄС, Канади, США, більшість країн світу – не буде ніяких проблем», – підкреслив Арсен Аваков.

Процедуру біометричного контролю здійснюватимуть Державна прикордонна служба, Державна міграційна служба, Служба безпеки, Національна поліція.

Система фіксації біометричних даних іноземців та осіб без громадянства посилить як контррозвідувальні заходи, так і боротьбу зі злочинністю, адже система чітко і однозначно ідентифікує персону, і допоможе запобігти ризику перетину кордону за підробленими документами, або документами третіх осіб.

Довідка

Система фіксації біометричних даних іноземців та осіб без громадянства починає функціонувати на виконання Указу Президента України від 30 серпня 2017 № 256 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 10 липня 2017« Про посилення контролю за в’їздом в Україну, виїздом з України іноземців та осіб без громадянства, дотримання ними правил перебування на території України ».

Сьогодні технічні засоби Держприкордонслужби дозволяють зчитувати виготовлені за міжнародними стандартами ІКАО закордонного паспорта, в тому числі з вбудованим чіпом, ID-карти і водійські посвідчення. При цьому постійно вивчається досвід передових країн світу, європейських і американських партнерів з організації систем автоматизації паспортного контролю. Кращі зразки обладнання впроваджуються в відомчу інформаційно-телекомунікаційну систему.

157 діючих пунктів пропуску обладнані засобами для зчитування інформації з біометричних документів, а 126 пунктів пропуску підключені до баз даних Інтерполу. З серпня 2017 р. інформаційна система прикордонного відомства автоматично підраховує кількість дозволених днів перебування іноземців в Україні. Сьогодні законодавство дозволяє перебувати іноземцю до 90 діб протягом 180 діб.

Держприкордонслужба готова до зняття відбитків усіх 10 пальців. Обов’язкову фіксацію біометричних даних застосують відповідно до визначеного МЗС переліком понад 70 країни (в т. ч. РФ), віднесених до категорії ризику. Решта іноземці – за результатами аналізу та оцінки ризиків.

Такий підхід підкреслить європейські прагнення України і підніме туристичного іміджу держави.

Крім того, відповідно до вимог Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено категорії іноземців та осіб без громадянства, які звільняються від фіксації біометричних даних. Це, перш за все глави держав і урядів зарубіжних країн, члени парламентських та урядових делегацій, особи до 18-річного віку, круїзні туристи, члени екіпажів транспортних засобів, дипломатичний персонал, посадові особи міжнародних організацій.

Прикордонне відомство повністю готове до запуску функціонування системи фіксації біометричних даних іноземців та осіб без громадянства. Але з огляду на масштабність цього нового проекту, а також велику складність його безперебійної реалізації, запуск системи фіксації біометричних даних іноземців та осіб без громадянства буде здійснюватися поетапно. З 1 січня 2018 р. старт системи відбудеться в столичних міжнародних аеропортах і в пунктах пропуску україно-російської ділянки державного кордону. Надалі ця система буде активно впроваджуватися на всіх ділянках державного кордону України.

Відзначимо, що для створення цієї системи необхідно дообладнати 157 пунктів пропуску та 3 КПВВ. На сьогодні Держприкордонслужбі виділено 300 млн. грн.

Зокрема, буде доукомплектовано понад 400 автоматизованих робочих місць сканерами відбитків пальців, організовано понад 320 нових робочих місць на I-й і II-й лінії контролю і 420 – в залізничних пунктах пропуску, модернізовано сховище зберігання біометричних даних.