Арсен Аваков: Відповідальність за проведення демократичних, чесних і прозорих виборів – на кожному з нас

Розуміння цієї відповідальності – ключ до успішного проведення виборів. Про це глава МВС заявив сьогодні, 28 січня 2019 року, на розширеному засіданні колегії з питань забезпечення громадської безпеки та порядку під час проведення виборчої кампанії.

У засіданні взяли участь заступники міністра внутрішніх справ, керівники органів і регіональних підрозділів НПУ, ДСНС, ДМС, ДПСУ, НГУ, представники ЦВК, громадських організацій, народні депутати.

«Забезпечення безпеки та порядку під час виборчого процесу стосується всіх без винятку органів і підрозділів, які відносяться до Міністерства внутрішніх справ, всіх гілок влади, громадських організацій і кожного громадянина України. Розуміння цієї відповідальності – ключ до успішного проведення виборів », – підкреслив Арсен Аваков.

Під час колегії голова відомства зазначив, що з грудня 2018 для організації роботи органів системи МВС під час виборчого процесу діє координаційний штаб. Його основні завдання – аналіз і моніторинг подій, пов’язаних з виборчим процесом, напрацювання планів реагування на потенційні загрози, які можуть привести до порушень законодавства та превенція порушень.

Крім того, МВС спільно з ЦВК, Громадянською мережею «ОПОРА» створили систему оперативного реагування на порушення виборчого процесу. На засіданні голова правління ГМ «ОПОРА» Ольга Айвазовська зазначила більш активну, відкриту і прогресивну позицію правоохоронних органів в порівнянні з досвідом попередніх виборів.

На сьогодні в Центральну виборчу комісію подано 38 заяв про реєстрацію кандидатів в Президенти України, 20 з них вже зареєстровані. Однак, тільки деякі з них мають офіційні рахунки виборчих фондів для проведення агітації. Відповідно – решта кандидатів не мають права починати фінансування виборчої кампанії.

«Ми зобов’язані жорстко реагувати на порушення з перших днів передвиборної кампанії. Ніякої поблажливості для будь-якого з кандидатів не може бути і не буде. Незалежно від його яскравості, соціального статусу, рівня опозиційності або провладності. Ніхто, підкреслю, ніхто не домовився і не домовиться з МВС про широко заплющені очі на порушення закону. Це принципова позиція », – заявив Арсен Аваков.

Станом на ранок 28 січня зареєстровано 266 заяв та повідомлень про правопорушення. Найбільшу їх кількість поліція фіксувала в Києві, Закарпатській, Дніпропетровській та Полтавській областях. В результаті перевірки відкрито 8 кримінальних проваджень.

Інформація про факти зафіксованих порушень виборчого законодавства з лютого 2019 буде відображатися на спеціальній інтерактивній карті України на офіційному сайті МВС.

За словами глави НПУ Сергія Князєва, під час виборів охорону 30 тисяч окружних і дільничних виборчих комісій забезпечуватимуть понад 60 тисяч поліцейських, а також придані сили. Одним з основних завдань організації проведення виборів – працювати на випередження, попереджаючи будь-які спроби правопорушень, аналізувати ситуації, проводити моніторинг ЗМІ і розробляти відповідні алгоритми дій.

«Акцентую увагу на основному виклику, який постав сьогодні перед Міністерством внутрішніх справ. Це – максимальна концентрація наших зусиль на безпеці. Передвиборна кампанія повинна пройти спокійно і мирно – без пострілів, сльозогінного газу або силових акцій. В якості превенції наші підрозділи повинні жорстко присікати спроби дестабілізації ситуації в будь-якому місті чи райцентрі», – заявив міністр.

Арсен Аваков звернувся до присутніх на колегії депутатів підтримати законопроект про посилення відповідальності за порушення виборчого законодавства.

На колегії виступили керівники всіх центральних органів виконавчої влади МВС, які визначили основні напрямки діяльності стосовно ходу виборчого процесу, превенції та припинення протиправних дій у межах своєї компетенції.

Член колегії МВС, народний депутат Юрій Береза підтримав очільника МВС і закликав забезпечити безпеку і законність проведення виборів. Він підкреслив, що депутатський корпус, в свою чергу, готовий забезпечити захист правоохоронців у разі спроб політичного тиску на них.

Для керівників органів і підрозділів Арсен Аваков визначив першочергові завдання під час агітації та безпосереднього проведення виборів. Серед них – розробка і виконання детальних планів щодо забезпечення громадської безпеки, тренінги з особовим складом з метою детального вивчення законодавства, неухильне дотримання співробітниками політичної нейтральності при виконанні службових обов’язків, чітка організація роботи ситуаційних центрів.

«Ми зобов’язані показати всій світовій спільноті, що, незважаючи на непросту ситуацію в країні, здатні провести вибори на високому демократичному рівні», – підсумував Арсен Аваков.