Арсен Аваков: В Україні повинна запрацювати Служба фінансових розслідувань – аналітичне відомство, а не податковий монстр зі спецназом

Міністр внутрішніх справ також вважає за необхідне створення в Україні єдиної Служби економічних розслідувань.

«Я вважаю, що у Служби фінансових розслідувань має бути два ключових знаряддя: перше – олівець, друге – комп’ютер. Створювати службу – монстра фінансових розслідувань зі своїм спецназом або власною системою прослуховування – не потрібно, ми в це вже награлися. Це має бути аналітична служба, яка працюватиме за принципом: знайшли злочин – передайте його в Державне бюро розслідувань», – підкреслив міністр.

Глава відомства зазначив, що ліквідація функцій економічного контролю податкової міліції, МВС і СБУ та передача їх єдиній Службі фінансових розслідувань дозволить зняти тиск з боку податкових і силових органів:

«Є ще один ідеал – максимуму – коли ми об’єднуємо Департамент захисту економіки Нацполіції, забираємо економічну складову розслідувань з СБУ, економічного контролю з податкової і передаємо всі справи єдиній службі. Але думаю, ця максимуму недосяжна – завжди з’являються елітні служби, наприклад НАБУ. Вважаю, що потрібно створити аналітичну службу без правоохоронних функцій під керівництвом Міністерства фінансів України».

Арсен Аваков підкреслив, що без чіткого відпрацьованого документа, тільки особистими амбіціями створити ефективну Службу фінансових розслідувань не вдасться, в країні існує і так велика кількість відомств з дублюючими функціями.

«Створено таку кількість нових платформ НАЗКа, НАБУ, податкова поліція, створюється Державне бюро розслідувань, працює Генеральна прокуратура України і Національна поліція. Я вважаю, це погана тенденція, котра багато в чому копіює західний досвід. Наші міжнародні партнери з добрих спонукань хочуть нав’язати ті моделі, які функціонують у них, тільки у них це працює на інших соціальних засадах. Я думаю, через 1-3 роки, після перехідного періоду, вся правоохоронна система вибудується в Україні, але найголовніше, щоб в цей час і суди стали у нас іншими. Адже те, що відбувається зараз в українських судах, руйнує нашу роботу. Ми не можемо мотивувати слідчих працювати якісно, коли знаємо, що в суді цю справу “продадуть”», – заявив Арсен Аваков.