Арсен Аваков: Українських прикордонників офіційно обміняли на російських «їхтамнетів»  – так виглядає гібридна війна

2 березня 2018 року, на нейтральній смузі українсько-російського державного кордону в районі пункту пропуску «Гоптівка» Харківської області відбувся обмін у форматі «два на два» українських прикордонників обміняли на двох співробітників ФСБ.

Нагадаємо, 3 жовтня 2017 року українські прикордонники, капітани ДПСУ  Ігор Дзюбак і Богдан Марцонь були викрадені ФСБ РФ в Сумській області на кордоні з Росією. 4 жовтня Держприкордонслужба заявила про зникнення двох офіцерів під час моніторингу кордону. Пізніше того ж дня російська сторона підтвердила затримання.

«Українські офіцери-прикордонники  Дзюбак і Марцонь сьогодні повернулися з полону! Вони були викрадені спецслужбами РФ і майже півроку провели у в’язниці. Їх обміняли на російських військових, затриманих на території України. «Їхтамнети» офіційно передані РФ – так виглядає гібридна війна!» – зазначив міністр внутрішніх справ.

Прикордонників Ігоря Дзюбака та Богдана Марцоня офіційно обміняли на двох офіцерів військовослужбовців Прикордонної служби ФСБ Росії Володимира Кузнєцова та Аскара Кулуба, яких затримали 30 червня 2017 року на березі Перекопської затоки в Херсонській області – на території України.

Повернувшись на батьківщину, українські офіцери повідомили, що про обмін дізналися напередодні та відзначили, що в Росії вони перебували під арештом разом з ув’язненими російських СІЗО і до них ставилися так само, як і до решти.

Ігор Дзюбак і Богдан Марцонь були спеціальним рейсом доставлені до Києва, де зустрілися з рідними. Протягом наступного місяця вони пройдуть реабілітацію у військовому госпіталі.

Довідка

Після викрадення, російський суд заарештував українських офіцерів Дзюбака і Марцоня на два місяці, вони тривалий час перебували в Москві – у СІЗО «Лефортово». 29 листопада 2017 року відбулося засідання Лефортовського районного суду м. Москва за участі Консула України в РФ у кримінальній справі щодо обвинувачення Богдана Марцоня та Ігоря Дзюбака за ч. 3 ст. 322 КК РФ «Незаконний перетин Державного кордону РФ, вчинений групою осіб за попередньою змовою або з застосуванням насильства чи загрози його застосування», рішенням якого було продовжено арешт до 05.02.2018.

Пізніше полонених перевели у Брянськ, де мав початися суд. 25 січня 2018 року відбулося засідання Трубчевського районного суду Брянської області м. Трубчевськ (РФ), рішенням якого судове засідання було перенесено на 13-14.02.2018 та продовжено арешт до 08.07.2018 року.

За звільнення українських прикордонників з російського полону вели перемовини Президент України, СБУ, українські дипломати, Мінська гуманітарна група та колеги-прикордонники.