Арсен Аваков: Україна оскаржить ганебний вирок італійського суду – 24 роки позбавлення волі Віталію Марківа

Сьогодні, 15 липня 2019, міністр внутрішніх справ провів екстрену зустріч з послом Італії в Україні Давида Ла Чечілія, під час якої висловив позицію України щодо вироку італійського суду нацгвардійцю Віталію Марківа.

12 липня 2019, суд міста Павія (Італія) виніс вирок у справі українського гвардійця Віталія Марківа. Рішенням суду гвардієць засуджений до 24 років позбавлення волі за звинуваченням у вбивстві італійського журналіста Андреа Рокелли 24 травня 2014 року в околицях Слов’янська (Донецька область).

“Ганебне і несправедливе рішення суду міста Павії щодо Віталія Марківа шкодить стосункам наших країн. Ми вимагаємо конкретних кроків щодо вирішення цієї проблеми”, – заявив глава МВС під час зустрічі з італійським дипломатом.

За підсумками зустрічі міністр повідомив, що є домовленість про подальші консультації сторін.

Коментуючи вирок Віталію Марківа від 12 липня 2019, Арсен Аваков підкреслив, що несправедливе рішення суду обов’язково буде оскаржене стороною захисту.

«24 роки Віталію Марківу – несправедливе і ганебне рішення італійського суду. Воно буде оскаржено. Наш гвардієць і держава Україна не винні в загибелі репортера Рокеллі. Він став жертвою агресивної Росії, яка розв’язала війну на Донбасі. Ми будемо боротися далі!» – заявив Арсен Аваков.

Нагадаємо, Віталій Марків був затриманий в Італії влітку 2017 по інспірованому звинуваченням в причетності до загибелі італійського фотокореспондента Андреа Рокеллі 24 травня 2014 року під час бойових дій між силами АТО і бойовиками Гіркіна в місті Слов’янськ Донецької області.

17 травня 2019 року міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков особисто очолив делегацію, яка прийняла участь в засіданні суду в Павії (Італія). В судовому засіданні в якості свідків показання дали в.о. командувача Національної гвардії України генерал-лейтенант Микола Балан та четверо товаришів по службі нацгвардійця.

За свідченнями українських військових, Віталій Марків не причетний до загибелі італійського репортера Андреа Рокеллі 24 травня 2014 року. У підрозділи НГУ тоді не було важкої зброї, а саме мінометів, з яких міг бути убитий потерпілий іноземний фотограф, а сам він перебував на позиціях бойовиків проросійських незаконних збройних формувань і навмисно піддавав себе на небезпеку, не дивлячись на офіційні рекомендації посольства Італії не їхати в зону бойових дій.

Віталій Марків ніс службу з охорони й оборони телевізійної вежі на Карачуні в секторі відповідальності протилежному від місця загибелі італійського репортера. Інтенсивність бойових дій в цьому районі була дуже високою, починаючи з 2 травня, коли зведений підрозділ сил АТО в складі гвардійців і десантників, після бою і втрат, зайняло панівну висоту над містом.

Суд тривав 9 місяців, засідання переносили кілька разів – у сторони звинувачення немає доказів причетності Марківа до трагічної смерті журналіста.

Навіть колишній посол Італії в Україні Фабріціо Романо підтвердив, що італійців попереджали про небезпеку поїздок до Донбасу. Крім того, українська сторона веде слідство щодо вбивства італійського громадянина. І справа ще не закрита.

Експерт з балістики і вибухових речовин Лука Солдаті підтвердив, що на речах загиблого знайшли пошкодження, але жодне з них не є отвором від кулі. Тобто, італійська сторона також не може зі 100% упевненістю заявляти, що Андреа Роккеллі був убитий кулею. Експерт Лука Солдаті погодився з висновками українських експертів – смерть могла настати в результаті вибуху гранати.

Також сторона звинувачення відмовилася приїжджати в Україну для проведення додаткових слідчих дій. Як доказ в суді вони використовували відео пропагандистського змісту та фейковий лист, взятий з сайту «Російська весна».

Напередодні початку розгляду справи Віталія Марківа в суді, 24.05.2019, Арсен Аваков виступив із заявою, в якій висловив надію на об’єктивне правосуддя.

Раніше, 12.10.2017, міністр внутрішніх справ провів зустріч з італійськими адвокатами Віталія Марківа, під час якої сторони обговорили стратегію захисту та висловили спільну думку про невинуватість нацгвардійця.