Арсен Аваков: Угода з EUROPOL про оперативне і стратегічне співробітництво підписано – Україна йшла до нього довгих 12 років

Сьогодні, 14 грудня 2016 року, міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков за дорученням Президента від імені України підписав у Гаазі Угоду з Європейським поліцейським офісом про оперативне і стратегічне співробітництво.

Угода дозволить істотно розширити формат співпраці з Європолом та здійснювати обмін стратегічно-технічною інформацією, використовувати можливості Інтерполу, брати участь у спільних заходах з розслідування широкого кола злочинів, а також обмінюватися оперативними і персональними даними», – зазначив глава відомства.

Угода про стратегічне і оперативне співробітництво з Європолом стане дієвим інструментом співпраці Національної поліції України з правоохоронними органами Європейського союзу. Воно дозволить НПУ брати участь в спільних поліцейських заходах, здійснювати обмін оперативною інформацією в рамках кримінальних проваджень, встановлювати місцезнаходження осіб, причетних до скоєння злочинів, проводити аналіз оперативної інформації; створювати міжнародні спільні слідчі групи.

Обмін інформацією з Європолом буде здійснюватися через захищену лінію зв’язку, доступ до якої незабаром буде встановлено на базі Робочого апарату Укрбюро Інтерполу. Найближчим часом очікується надходження з Європолу в МВС України необхідного обладнання та встановлення відповідного програмного забезпечення. Це дозволить в реальному часі використовувати інформаційні ресурси Генерального секретаріату Інтерполу, а саме аналітичні, статистичні та довідкові матеріали, а також банки даних розшукуваних осіб, викрадених/втрачених ідентифікаційних документів (паспортів), розшукуваних транспортних засобів, ДНК-профілів, викрадених культурних цінностей.

Відзначимо, на сьогодні перспективним напрямком діяльності Укрбюро Інтерполу є надання доступу до банків даних Інтерполу всім підрозділам Національної поліції та іншим правоохоронним органам.

«Колеги з Європолу пропонують невідкладно розпочати координацію особливо важливих напрямків, таких як боротьба з кіберзлочинністю і терористичними загрозами. Наші фахівці вже зарекомендували себе при проведенні спільної операції «Аваланш», – підкреслив Арсен Аваков.

Довідка

Європейський поліцейський офіс (Європол) – правоохоронний орган Європейського Союзу, розташований в м. Гаага. Основним завданням Європолу є боротьба з важкими міжнародними злочинами, координації співпраці між державами-членами Європейського Союзу, іншими країнами та міжнародними організаціями. Серед основних напрямків роботи Європолу є боротьба з тероризмом, наркоторгівлею, відмиванням грошей, шахрайством, підробкою євро, контрабандою і торгівлею людьми.

Членами Європолу є усі 28 держав-членів Європейського Союзу. З країнами, які не є членами Організації, Європол укладає Угоди про співробітництво. Таких угод існує два види: Угода про стратегічне співробітництво та Угоду про оперативне співробітництво.

Сьогодні між Україною та Європолом діє Угода про стратегічне співробітництво, ратифікована Законом України від 05.10.2010 року.

Відповідно до Угоди між Національною поліцією України та Європолом здійснюється обмін стратегічною та технічною інформацією про:

– нові способи й тенденції вчинення злочинів;

– оцінку загроз про кримінальну ситуацію;

– експертно-криміналістичні методи  і слідчі процедури;

– аналітичні методи кримінальної розвідки.

Відзначимо, на сьогодні угоди про оперативне і стратегічне співробітництво з Європолом укладені з Австралією, Канадою, Сполученими Штатами Америки, Ісландією, Норвегією, Монако, Швейцарією, Албанією, Македонією, Молдовою і міжнародними організаціями: Євроюстом та Інтерполом.

Міжнародна організація кримінальної поліції – Інтерпол (МОКП – Інтерпол) – це глобальна міжнародна організація, членами якої є 190 держав, яка забезпечує міжнародне поліцейське співробітництво шляхом обміну інформацією з використанням захищених каналів, створення і адміністрування глобальних банків даних, організації та підтримки міжнародних поліцейських операцій. Організація створена 7 вересня 1923 рішенням Міжнародного поліцейського конгресу, який проводився в м. Відні, Австрія.

Основними завданнями Інтерполу відповідно до Статуту Організації, прийнятого в 1956 році, є забезпечення взаємодії всіх органів кримінальної поліції в рамках існуючого законодавства держав-членів, створення і розвиток механізмів, спрямованих на попередження та боротьбу зі злочинністю.

Зокрема, через мережу Національних центральних бюро, країни-члени Інтерполу здійснюють взаємодію в питаннях розслідування тяжких транснаціональних злочинів, серед яких торгівля людьми, контрабанда наркотиків, злочини в сфері економіки і високих технологій, підробка цінних паперів, дитяча порнографія і т.д., а також проводять міжнародний розшук осіб без вісти зниклих або ухиляються від слідства і суду.

Національні центральні бюро Інтерполу – підрозділи, що діють у всіх 190 країнах-членах Організації, безпосередньо здійснюють виконання завдань, покладених на держави в рамках Інтерполу.

Україна стала членом Інтерполу в 1992 році, а в 1993 році в структурі МВС було створено Робочий апарат Укрбюро Інтерполу.