Арсен Аваков: У МВС достатньо сил і засобів, щоб забезпечити порядок та законність виборів

Сьогодні, 15 вересня, в МВС відбулася координаційна нарада штабу із забезпечення прозорості та правомірності виборчого процесу під головуванням міністра внутрішніх справ Арсена Авакова і секретаря РНБО Олексія Данилова.

У засіданні взяли участь керівники Центральних органів виконавчої влади, діяльність яких координується МВС, голова правління Всеукраїнської громадської організації Громадянська мережа «ОПОРА» Ольга Айвазовська та член Центральної виборчої комісії Ірина Єфремова.

«Я хочу звернутися до всіх учасників виборчого процесу із закликом суворо дотримуватися закону, не порушувати правила агітації, не вдаватися до незаконних схем і операцій,  не розхитувати ситуацію на своїх округах. У МВС достатньо сил, засобів і мотивації для контролю передвиборчого процесу. Ми будемо жорстко реагувати на всі спроби побудови «передвиборчих мереж», на підкуп виборців, провокації та інші порушення. Необхідно ще раз сформулювати роль кожного у виборчому процесі, оцінити нові ризики, сформулювати алгоритми взаємодії. І у нас є чіткий план дій з урахуванням всіх можливих викликів цього виборчого процесу. Він, як і попередні президентські та парламентські вибори, повинен пройти у правовій площині», – заявив Арсен Аваков.

Секретар РНБО Олексій Данилов підкреслив, що ці вибори мають бути демократичними, вільними і пройти в повній відповідності закону. Він зазначив, що це найскладніший виборчий процес за всю історію незалежної України.

«Перш за все, я хотів звернути увагу, що членство в ЄС і НАТО визначені нормами Конституції України, і щоб ми змогли отримати членство в цих структурах, ми повинні відповідати певним критеріям, одним з яких є демократичні, вільні вибори, які визнаються всіма. Звертаю увагу на новий адміністративно-територіальний устрій і питання виборів в ОТГ, що відкриває доступ до розпорядження землею. Багато кандидатів і політичні сили підуть на вибори саме з цих міркувань. Наприклад, вже сьогодні в селищі Кароліно-Бугаз, Одеської області понад 19% виборців виявили бажання змінити місце голосування, щоб вплинути на хід виборів. Ми спостерігаємо подібні аномальні процеси в окремих регіонах. Підрахунок голосів буде вкрай складним і важливим. Що стосується голосування військовослужбовців Нацгвардії і правоохоронців, які забезпечуватимуть громадський порядок під час виборів, наше завдання дати можливість їм проголосувати», – додав секретар РНБО.

Член ЦВК Ірина Єфремова розповіла про основні проблеми і нюанси виборчого процесу, на які варто звернути увагу:

«Що стосується підготовчого процесу, то сьогодні сформовані територіальні виборчі комісії та виборчі округи. Основною проблемою в підготовчий період була зміна адреси для голосування. Сьогодні розпочинається реєстрація списків політичних партій та кандидатів у депутати. Право агітувати кандидат отримує з наступного, після реєстрації виборчою комісією, дня. І тільки з цього моменту його можна притягнути до відповідальності за порушення виборчого законодавства».

Представник ЦВК також додала, що Виборчий кодекс передбачає, що працівники Нацполіції приступають до виконання обов’язків за 8 днів до дня голосування.

«ЦВК поділяє думку, що це дуже тривалий термін перебування на ділянці. Ми сподіваємося, що Верховна Рада підтримає законопроект, який зменшить термін перебування поліцейського на ділянках. Крім того, ЦВК сподівається на плідну співпрацю з Державною прикордонною службою. Кабмін на час проведення місцевих виборів дозволив в’їзд в країну міжнародних спостерігачів і міжнародних організацій. Тому, просимо ДПСУ оперативно і злагоджено реагувати», – сказала Ірина Єфремова.

Відзначимо, 5 вересня було розгорнуто роботу Ситуаційного центру НПУ, який буде працювати в цілодобовому режимі до оголошення результатів виборів. За фактами порушення виборчого процесу поліцією вже відкрито 44 кримінальних виробництва. З них 18 відкрито ще до початку виборчого процесу, 26 – в агітаційний період. У двох кримінальних виробництвах чотирьом особам оголошено підозру.

В основному це порушення, пов’язані з перешкоджанням здійсненню виборчого права. Найбільш типові схеми, які фіксує поліція: надання грошової винагороди за зміну місця голосування або голос за певного кандидата; роздача безкоштовних подарунків, продуктів харчування та засобів гігієни з логотипами кандидатів; організація безкоштовних поїздок.

Нацполіція в режимі онлайн відстежує ситуацію з порушенням виборчого процесу і відповідно реагує.

У свою чергу, глава Громадянської мережі «ОПОРА» Ольга Айвазовська зазначила, що буде запущено онлайн-навчання для слідчих і поліції превенції.

«Слід не тільки звертати увагу на поточну статистику про порушення виборчого законодавства і відкритих кримінальних виробництвах, а й мати розуміння, скільки справ було доведено до суду. Якщо суспільство побачить, що порушники виборчого законодавства отримують реальні терміни покарання – вибори будуть проходити більш чесно і прозоро», – сказала вона.

НПУ спільно з представниками Громадянської мережі «ОПОРА» створили чат-бот в Telegram. Він дозволяє в онлайн-режимі приймати інформацію з місця порушень, а поліції – оперативно перевіряти і реагувати на такі повідомлення.

ДСНС введено цілодобову моніторинг стану пожежної та техногенної безпеки на виборчих дільницях – їх понад 31 тис. На кожному об’єкті будуть проведені перевірки пожежної безпеки та актуалізовані маршрути під’їзду пожежної та рятувальної техніки. У режимі цілодобової готовності знаходитимуться 25 піротехнічних розрахунків і 9 повітряних суден на випадок необхідності доставки оперативних груп або аеромедичної евакуації.

Для ефективної координації сил і засобів усіх відомств, що знаходяться в координації міністра внутрішніх справ, у МВС сформований оперативний штаб.