Арсен Аваков: Ситуаційний аналітичний центр в Дніпрі за рік роботи показав хороші результати
2 Листопада 2016В ході робочого візиту в Дніпро, в Головному управлінні Національної поліції в Дніпропетровській області міністру внутрішніх справ продемонстрували роботу ситуаційного центру, а також презентували мобільний аналітичний центр, обладнаний сучасними відеокамерами спостереження, які здатні розпізнавати обличчя навіть на великій відстані.
Ситуаційний центр почав функціонувати в якості експериментального підрозділу при ГУНП в Дніпропетровській області з серпня 2015 року. За час його роботи була створена потужна аналітична база матеріалів, завдяки якій тільки останнім часом вдалося розкрити кілька резонансних злочинів.
Аналітичний центр являє собою приміщення, оснащене новітньою технікою і засобами комунікації, призначених для оперативного прийняття управлінських рішень, контролю і моніторингу об’єктів і ситуацій. Зараз в центрі працює 9 чоловік.
Центр здійснює накопичення, збір даних з різних джерел; інтерпретацію, аналіз інформації та надання її підрозділам поліції; прогнозування розвитку криміногенних тенденцій і ситуацій.
«Ситуаційний центр в Дніпрі показав хороші результати за рік. Комплексний підхід до реєстрації, обробки і передачі інформації оперативним службам показує свою ефективність. Дніпро став першим містом в Україні, де була запроваджена така технологія, на черзі – інші міста», – зазначив міністр.
В майбутньому, крім створення подібних центрів в інших областях України, планується налагодження координації між цими центрами і постійний обмін оперативною інформацією. Це дозволить оперативно розкривати злочини всеукраїнського масштабу, викривати злочинні групи, які мають міжнародні або міжрегіональні зв’язки.
Відзначимо, що кілька днів тому з японським урядом міністр внутрішніх справ Арсен Аваков обговорював ситуацію впровадження в Україні центру управління поліцейськими силами, що включає в себе: центр управління патрулем, аналітичні служби і call-центр. Міністр підкреслив, що в найбільших містах Японії вже функціонують такі центри і вони довели свою ефективність – Японія одна з найбезпечніших країн. Крім того, він повідомив, що допомога в процесі впровадження подібних центрів будуть надавати іноземні партнери, але концепт української системи буде розроблятися вітчизняними фахівцями з урахуванням специфіки та досвіду нашої країни.
Керівництво ситуаційного центру також продемонструвало єдиний в Україні автомобіль, обладнаний сучасними відеокамерами спостереження, які дозволяють робити чіткі знімки і відео при різних погодних умовах (на відстані до 150-200 м). Це дозволить правоохоронцям розпізнавати в натовпі осіб правопорушників і в режимі реального часу відслідковувати їх переміщення і передавати інформацію до чергової частини.
«Відповідно до Закону «Про Національну поліцію», кожен громадянин, може чітко уявляти, на якому автомобілі ведеться спостереження. Такі спеціалізовані автомобілі спостереження – це хороший засіб превенції для того, щоб будь-який зловмисний людина, яка хоче здійснити злочин, ясно розумів про подальші наслідки. Це одна з функцій Національної поліції спостерігати і запобігати злочинам», – підкреслив міністр.
Довідка
Ситуаційний центр використовується для комплексного аналізу і вирішення складних завдань, при виникненні позаштатних та надзвичайних ситуацій. За час його роботи співробітниками підрозділу було підготовлено 1545 аналітичних документів.
Центр цілодобово здійснює моніторинг новин електронних ЗМІ в мережі Інтернет, коментарів користувачів Мережі, які мають резонансний характер і можуть вплинути на стан оперативної обстановки в регіоні (в тому числі про протестні акції що готуються акціях, подіях техногенного, природного характеру, резонансні злочини та т.д.).
Відомості, що представляють інтерес для поліції, негайно доповідаються керівництву Головного управління для реагування. Тільки з травня поточного року підготовлено 47 таких довідок.
Аналіз ситуації на основі отриманих фактів дозволяє спрогнозувати погіршення криміногенної ситуації в цілому по області або в окремих її районах, прийняти рішення про посилення регіону додатковими силами поліції, орієнтувати роботу всіх служб в потрібному напрямку. Також дозволяє реагувати на злочини в режимі реального часу встановлювати коло підозрюваних або місце знаходження розшукуваних і передавати інформацію оперативним працівникам.
Співробітники Центру здійснюють моніторинг Інтернет-середовища в соціальних мережах, спрямований на отримання інформації про правопорушення серед етнічних груп, релігійних громад, які сповідують Іслам, про факти купівлі-продажу зброї. Відповідна інформація направляється в підрозділи кримінальної поліції ГУНП і УСБУ в області.
Особлива увага приділяється встановленню осіб, причетних до фактів витоку озброєння із зони АТО, проведення превентивних заходів з протидії незаконним збройним формуванням, чинним на сході України, мінімізації загрози можливих терактів, а також виявлення осіб, які закликають до дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.
З 7 листопада 2015 року з інформаційним підсистем ІІПС НПУ і іншим інформаційним масивам співробітниками Центру опрацьовано і здійснено в режимі онлайн перевірку понад 11 тис. повідомлень (запитів) про злочини та події від «Служби 102».
В майбутньому Ситуаційний Центр планується задіяти в системі управління підрозділами поліції для виконання контрольно-координаційної функції її керівництва. Він повинен стати центром пропозицій проектів обґрунтованих і зважених управлінських рішень для керівництва ГУНП. Подібний підхід дозволить інтегрувати в роботу поліції на регіональному рівні незалежну контрольну складову, зможе сприяти прозорості менеджменту та запобігання корупції.