Арсен Аваков: Реформа триває – ID замість паперових паспортів тепер будуть отримувати деякі категорії дорослих громадян

Міністр внутрішніх справ повідомив, що з листопада відділення Державної міграційної служби приймають заяви на оформлення паспорта громадянина України у вигляді ID-картки не тільки від тих, кому виповнюється 16 років, але і від дорослих. Всього в Україні вже оформлено понад 190 тис. нових паспортів.

Відзначимо, в першу чергу поміняти паспорт-книжечку на ID можуть певні категорії дорослих українців:

  • ті, кому виповнюється 25 і 45 років – замість вклеювання нової фотографії в старий паспорт;
  • ті, хто офіційно змінив прізвище (вступ в шлюб, розлучення, інші причини зміни прізвища);
  • ті, кому необхідний новий паспорт через крадіжку, втрати або псування.

Для осіб, які не досягли 18-річного віку, пластикові ID-карти будуть оформлятися на 4 роки, а особам, які досягли 18-річного віку, – на 10 років;

Варто звернути увагу, згідно з новим Законом України, ID отримують громадяни, яким виповнюється 14 років. Це практика більшості розвинених країн – видавати документ, що засвідчує особу, громадянину при отриманні ним часткової дієздатності – права самостійно приймати деякі рішення, зокрема, обирати місце проживання.

«Дійсні паспорта-книжечки залишаються законним посвідченням особи, а це за нашими розрахунками близько чотирьох років. Тому немає необхідності терміново звертатися до відділення ДМС і простоювати в черзі! Всі громадяни в свою чергу отримають можливість прийти і спокійно поміняти документ – за мінімум часу і максимум сервісу. Просто почекайте запрошення – і ми подбаємо про Ваш комфорт», – підкреслив Арсен Аваков.

За 10 місяців, з початку процесу видачі ID 16-річним 1 січня 2016 року, Державна міграційна служба пройшла великий шлях і виконала серйозну роботу:

  • провела системну роботу з підготовки змін до законодавства України;
  • організувала через систему «Prozorro» закупівлю обладнання і до кінця року розраховує укомплектувати всі 600 підрозділів Служби (сьогодні вже працюють 330);
  • підготувала систему електронного документообігу для того, щоб громадяни могли вже найближчим часом подавати заявки на заміну паспортів в Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП).

Відзначимо, перший паспорт громадянина України видається безкоштовно – зараз це громадяни, яким виповнюється 14 та 16 років. Іншим треба сплатити адміністративний збір у розмірі 279 грн. При цьому місцеві органи влади уповноважені частково або повністю звільняти певні категорії своїх жителів від оплати вартості послуги. Крім того, для оформлення ID не потрібно надавати копії документів і фотографії (економія грошей і часу).

Глава відомства зазначив особливості та переваги ID-паспортів:

– На ID наноситься податковий номер (то, що ми звикли називати ІПН) – не тільки на електронний чіп, а й графічно. Громадянам не доведеться по кожному державному питанню робити окрему копію «заповітної довідки».

– На чіп додалася інформація про місце реєстрації та місце проживання, сімейний стан, дітей та електронний цифровий підпис, відповідно, вона може бути змінена без оформлення нового документа. Зчитати інформацію, яка записана на чіп (крім відбитків пальців рук), можна за допомогою сучасного смартфона – на сайті виробника бланків доступно для безкоштовного завантаження необхідне програмне забезпечення.

– Новий рівень захисту персональних даних – безконтактний чіп неможливо скопіювати або змінити;

– Видається на основі Єдиного державного демографічного реєстру – тобто, процедуру ідентифікації доведеться пройти всього один раз, після чого дані будуть зберігатися в електронній базі даних;

– Стійкий до агресивного середовища: забруднення, вологи у вигляді дощу або кави і фломастерам ваших малюків.

«Ось так, крок за кроком і етап за етапом, йде велика, комплексна, складна, принципова, революційна реформа МВС – всіх його підрозділів і направлень.Ми працюємо для Вас, і реформу ведемо, щоб вам було зручно і комфортно. Адже важлива же не реформа, а результат! І ми досягаємо результату -крок за кроком – разом!» – зазначив міністр внутрішніх справ.