Арсен Аваков про роль добровольців і добровольчих батальйонів

Добровольці, які прийшли в добровольчі батальйони спеціального призначення МВС починаючи з квітня – це люди, на яких тримався дух і обороноздатність наших сил в перші місяці війни.

Ті недотепи, які розгорнули проти добровольчих батальйонів компанію по їх дискредитації мають дуже мале уявлення про таку моральної категорії як совість!

Постійно говорять на цю тему і розгорнули компанію по дискредитації військових добровольців люди – або вороги України,  або дурні. І в тому і в іншому випадку цих людей потрібно тримати подалі від прийняття державних рішень.

І це не суперечка між спікерами, які не дискусія двох приватних точок зору. Це суперечка на тему основоположних змін до обороноздатності країни. В основі будь-якої армії воїнів – дух і мотивація. І тільки потім – підготовка і озброєння.

Добровольці, які пішли на фронт – без прелюдій і натяків – критична маса закваски, яка змінила дух всіх бойових підрозділів України. І в збройних силах – в першу чергу, і в Нацгвардії. Симбіоз компетентної підготовки і духу, підтриманий адекватним постачанням – основа нашого майбутнього військово-політичного успіху в майбутньому конфлікті.

Ті, хто б’ється в конвульсіях, представляючи добровольчі батальйони, як найбільшу небезпеку в країні – не думають про країну. Вони думають про себе, свої страхи перед новими незвичними моделями побудови силових підрозділів в Україні. Вони думають і бояться, будують підступи – а ми робимо, б’ємося і тримаємо удар! Час все розставить по місцях.

Про правду.

Святих немає, як серед нас, так і серед добровольців. Були і будуть, як помилки, так і перегини. І в кадрах, і в рішеннях і в моделях взаємодії сил. Але на те й час і воля: вчитися, виправляти помилки, припиняти перегини, карати злочинців, набиратися досвіду. А в якій сфері нашої нинішньої військової дійсності не так? Де зараз, в якій сфері життя в країні, не доводиться продиратися через навалені за роки аморальною влади перепони? Де не доводиться стикатися з корисливими зрадниками, мародерами – паразитують на війні, на наших труднощах?

І в регулярних силах, і в добровольчих підрозділах йде колосальна робота по відтворенню кадрового і професійного потенціалу військ. На передній план виходять ті, хто здатний до військової справи, володіє необхідними морально-вольовими якостями воїна, офіцера, стратега. Наш обов’язок їх підтримати, а не влаштовувати гнилу дискусію на тему порівняння і пошуку переваг покірливого солдата і того, який набирає бойової підготовки та досвіду добровольця-патріота. Тим більше що бойова підготовка і досвід провідних добровольчих батальйонів сьогодні знаходяться на найвищому рівні. Як і дисципліна. Як і безстрашність.

Про долю добровольчих батальйонів.

Неправда, що є команда президента розпустити батальйони. Навпаки. Обговорюючи питання про батальйони, ми з президентом розглядали моделі оптимального забезпечення розвитку добровольчих батальйонів МВС.

Найбільш підготовлені бойові підрозділи повинні отримати як найвищу ступінь забезпечення озброєння, так і найкращу підготовку. Для цих цілей прийнято рішення про передачу таких найбільш підготовлених підрозділів в ставши Нацгвардії. Ми починаємо йти цим шляхом – шляхом підвищення боєздатності.

Мною підписано наказ про перехід до складу Нацгвардії Полка особливого призначення «Азов». Вже зараз розпочато роботу по доукомплектування полку до бойового стандарту бригад Нацгвардії. Мова і про озброєння і про техніку. Уже сьогодні десятки хлопців з «Азова» проходять навчання в артилерійській школі, освоюють нові БТРи на полігонах, вчаться взаємодії з наданою полку танкової ротою … Слідом за «Азовом» підвищать свій бойовий статус, і, значить, боєготовність – ще ряд бойових підрозділів.

Але цим шляхом підуть не всі.

Є ще один шлях розвитку добровольчих батальйонів. Я вже говорив і повторю: дуже хочу, щоб в основі новостворюваної української поліції були люди прийшли в МВС в цю важку годину, що проявили себе у важких умовах – що заслужили довіру суспільства. Таких хлопців буду призначати на керівні пости в системі. Довіряти їм. На їх основі будувати нові моделі взаємодії поліції та громадянського суспільства. Уже це роблю – і призначення Вадима Трояна (зам командира того ж Азова) – начальником Київської обласної міліції перше з цього ряду.

Ви вже знаєте, що Стратегією реформи МВС передбачається створення нового універсального єдиного спецпідрозділу поліції, на прикладі американського S.W.A.T. Це підрозділ прийде на зміну всім екс-Беркуту, Соколу, Титану, Грифону, іншим … Нові підходи, нові стандарти підготовки, забезпечення, нові кадрові пріоритети.

Упевнений, що значна частина сьогоднішніх батальйонів буде в основі цих сил спецпризначення. З багатьма вже це промовляв і обговорював. Разом з «зубрами» спецназу, нинішніми бійцями-патріотами з міліцейських спецпідрозділів – це буде найпотужніше підрозділ нової української поліції.

І, звичайно, в умовах сьогоднішньої важкої повсякденної роботи наших батальйонів в зоні АТО – ряд батальйонів залишаться в статусі спеціальних підрозділів патрульної служби особливого призначення – забезпечення диверсійної роботи, чергування на блок постах. Працюватимуть у складі приданих сил МВС в Луганській і Донецькій областях, забезпечуючи функції міліції на прифронтовій території.

КАЖУЧИ ПРЯМО – РОБОТИ БАГАТО. Саме час зосередитися на цьому, а не на словесній боротьбі з тиловими «героями».

Будемо з кожним днем все краще і краще. Будемо настільки гарні, що ворог відступить! Будемо настільки гарні, що порожні розмови і страхи поступляться місцем повазі. Працюємо! Дорогу здолає той, хто йде!