Арсен Аваков: Пріоритетною версією розслідування загибелі Шеремета є замовне вбивство, пов’язане з його журналістською діяльністю та політичною позицією

Міністр внутрішніх справ повідомив, що на даному етапі слідства встановлено, що причиною смерті Павла Шеремета з’явився травматичний шок і критична втрата крові в результаті травм, отриманих під час вибуху пристрою, навмисне закладеного в автомобілі – з метою вбивства.

Сьогодні, за спеціальним письмовим дозволом слідства НПУ, оприлюднено частину інформації про хід розслідування вбивства журналіста Павла Шеремета.

«Ми хочемо, з дозволу слідчого, розповісти громадськості, як йде розслідування, які версії вивчаються наслідком, і який обсяг роботи вже зроблено. Слідство розглядає кілька основних версій мотивів злочину, в тому числі, вивчається журналістська і опозиційна діяльність Павла Шеремета в Білорусі і Російської Федерації. За період слідства проведено ряд слідчих дій, опитано тисячі людей, вивчається 150 терабайт відеозаписів з камер спостереження, відпрацьовуються сотні тисяч з’єднань мобільного зв’язку, призначено 16 комплексних експертиз, 9 з яких вже проведені», – повідомив Арсен Аваков.

Нагадаємо, досудове розслідування за фактом загибелі Павла Григоровича Шеремета відкрито 20.07.2016 року за ознаками злочину, передбаченого п. 5 ч. 2 ст. 115 КК України: «Умисне вбивство, вчинене способом, що становить небезпеку для життя інших осіб».

Слідство розглядає наступні версії:

  • особиста неприязнь, в тому числі сімейні та інтимні стосунки, комерційна і фінансова діяльність;
  • професійна журналістська діяльність.

У Білорусі Павло Шеремет співпрацював з опозиційними виданнями, публікував критичні матеріали на адресу влади, був заарештований спецслужбами РБ за звинуваченням в незаконному перетині кордону при підготовці репортажу про контрабанду через Білорусько-Литовську кордон для Білоруського бюро ОРТ (РФ), засуджений до 2 років позбавлення волі (умовно). Після того, як президент Росії Єльцин не пустив літак Лукашенко на територію Росії і публічно зажадав звільнення журналіста, Шеремет був депортований до Росії і позбавлений білоруського громадянства.

У Росії Шеремет був ведучим і аналітичних програм на ОРТ, проте мав постійні конфлікти з керівництвом каналу через незгоду з інформаційною політикою. Після анексії Криму Росією звільнився з ОРТ, публікувався в опозиційних ЗМІ, брав участь в опозиційних мітингах, був одним з творців білоруського опозиційного інтернет-видання «Білоруський партизан» і видавництва «Партизан», яке видавало опозиційну російську і білоруську літературу. Разом з опозиціонером Володимиром Кара-Мурза (молодшим) був одним з організаторів «Російського антифашистського фронту», працював і дружив з російським політиком Борисом Нємцовим, вів панахиду по Борису Нємцову в Москві.

В Україні був виконавчим директором інтернет-видання «Українська правда», співпрацював з «Радіо Вести». Крім того, Павло Шеремет провів ряд журналістських розслідувань, в тому числі щодо присвоєння благодійними фондами коштів, зібраних для добробатів;

  • спроба дестабілізувати ситуацію в Україні, на що може вказувати демонстративний і цинічний характер злочину;
  • помилка щодо об’єкта, оскільки машина належала керівникові інтернет-видання «Українська правда» Олени Притули.

Міністр внутрішніх справ зазначив, результати досудового розслідування умисного вбивства журналіста Павла Шеремета на даному етапі дозволяють припустити, що цей злочин – ретельно підготовлене групою осіб замовне вбивство. Слідство не виключає версію замовного політичного вбивства, замовлення на який вчинив саме з Російської Федерації.

Станом на 08.02.2017 року в ході слідства допитано понад 1800 осіб: очевидців вибуху; жителів навколишніх будинків і сусідів за місцем проживання потерпілого; ріелторів, що здають житло в оренду в безпосередній близькості до місця злочину; осіб з числа професійного і дружнього оточення; власників автомобілів, припаркованих поруч з автомобілем, яким скористався Павло Шеремет; водіїв і пасажирів автомобілів, що проїжджали повз в момент аварії; водіїв і пасажирів таксі, які проїжджали вночі в районі злочину; політиків і громадських діячів, які були героями публікацій та журналістських розслідувань загиблого.

Досліджено понад 280 публікацій і записів теле- і радіоефірів.

В районі злочину, на прилеглих територіях, станціях метро і аеропортах вилучені відеозаписи 201 камери відеоспостереження за період часу від 5 днів до 2 місяців фіксації. Відпрацьовується 150 терабайт відеоматеріалів.

На адресу операторів мобільного зв’язку направлено 424 клопотання про надання тимчасового доступу до інформації по 18 765 абонентських номерів, 14000 IMEI, 130 прогнозами (від 4000 до 200000 з’єднань абонентів в кожному).

Запити про надання міжнародної правової допомоги спрямовані в 14 країн. Відпрацьовуються поїздки потерпілого в останні місяці, в тому числі – зарубіжні.

На етапі проведення огляду та первинного вивчення місця злочину і автомобіля були залучені експерти Федерального бюро розслідувань Мін’юсту США.

Призначено 16 комплексних експертиз, в тому числі судово-медична експертиза тіла потерпілого; комплексна вибухо-технічна та пожежно-технічна експертизи автомобіля, пожежного сміття і об’єктів, вилучених на місці вибуху; комп’ютерно-технічна експертиза ноутбука і мобільного телефону потерпілого; молекулярно-генетична експертиза; 2 фототехнічні, комплексна і портретна, експертизи відеоматеріалів; товарознавча експертиза автомобіля; 2 комплексні експертизи металів і трасологічна експертиза магнітів і осколків хв. Завершено 9 експертиз.

Перевіряється інформація про стеження за потерпілим і його співмешканкою, з боку невідомих осіб. Згідно з наданими документами Нацполіція і СБУ подібних операцій не проводили.

«На даному етапі слідства можна вважати встановленим, що причиною смерті Павла Шеремета з’явився травматичний шок і критична втрата крові в результаті травм, отриманих під час вибуху пристрою, навмисне закладеного в автомобіль з метою вбивства. Вибуховий пристрій виготовлено саморобним способом на основі протипіхотній міни МОН-50 і встановлено під днищем автомобіля «Subaru XV» за допомогою побутових магнітів. Вибуховий пристрій було обладнано електричним детонатором і приведено в дію зловмисником дистанційно», – заявив Арсен Аваков.

За рішенням органів слідства частина фото і відео матеріалів з камер спостереження, знятих в районі місця злочину, буде оприлюднена на офіційних сайтах Міністерства внутрішніх справ і Національної поліції України. Слідство просить всіх уважно подивитися ці матеріали і звернутися в поліцію, якщо ви впізнали себе або впізнали інших осіб і можете повідомити про їх особистості або місцезнаходження.

 

Довідка:

Детально про проведення деяких експертиз і слідчих експериментів.

Слідство провело ретельний аналіз автомобіля і фрагментів вибухового пристрою, зібраних експертами на місці вибуху. Зібрано велику кількість деформованих металевих фрагментів зі слідами оплавлення, фрагмент сім-карти і полімерний фрагмент рожевого кольору. Близько тридцяти пластикових і металевих фрагментів були виявлені в ранах загиблого журналіста.

Комплексна вибухо-технічна експертиза проведена Державним науково-дослідним експертно-криміналістичним інститутом МВС. Згідно з висновком експертів, на досліджених об’єктах виявлені сліди дифениламина – стабілізатора нітроцелюлозних порохів, який є характерним компонентом вибухових речовин. На пластиковому фрагменті рожевого кольору виявлені сліди вибухової гексогену.

Ґрунтуючись на результатах досліджень речових доказів експерти відтворили схему саморобного вибухового пристрою:

Наступним етапом роботи експертів стало проведення слідчого експерименту – вибуху аналогічного об’єкта аналогічним вибуховим пристроєм.

Фахівці Департаменту вибухотехнічної служби Нацполіції виготовили модель вибухового пристрою з використанням корпусу протипіхотної міни МОН-50, електродетонатор ЕРД-р, двох магнітів А-48. Модель за допомогою магнітів закріпили під днищем автомобіля таким чином, щоб направити силу вибуху в район місця водія.

 

Для проведення другого експериментального вибуху, автомобіль був встановлений на спеціальному майданчику, вимощеній бруківкою, вилученої на перехресті вулиць І.Франка та Б.Хмельницького – з місця злочину.

В ході експерименту при другому вибуху був ініційований пожежа в салоні автомобіля, який співробітники  ДСНС гасили тими ж засобами, що і в момент події.

Запити, зроблені під час експертизи вибухового отвори при першому вибуху (без пожежі) і в другому (після гасіння пожежі) дозволяють зробити висновок про те, що засоби, які застосовувались при гасінні пожежі, знищили сліди гексогену на металі корпусу в місці вибуху автомобіля «Subaru XV» .

Результати слідчого експерименту:

Виходячи з пошкоджень автомобіля, отриманих в результаті експериментальних вибухів і дослідження слідів, слідством встановлено, що в автомобілі «Subaru XV» АА1273, в якому 20.07.2016 року їхав журналіст Павло Шеремет, спрацював саморобний вибуховий пристрій осколково-фугасної типу з електричним запалом.

Вибуховий пристрій був виготовлений саморобним способом з використанням елементів вибухового пристрою промислового виготовлення, зокрема – протипіхотній осколкової міни направленої дії МОН-50. Усередині пристрої були закладені численні вражаючі елементи у вигляді циліндричних металевих фрагментів. Вибуховий пристрій був закріплений під днищем автомобіля за допомогою магнітів таким чином, щоб направити основну силу вибуху і вражаючі фактори вгору, в зону водійського місця.

***

Крім опублікування результатів технічної експертизи, слідство оприлюднило ще один блок інформації, отриманої в результаті оперативної роботи, яка може бути прийнята до уваги.

Практично на місці злочину в момент його вчинення була присутня знімальна група «17 каналу», яка намагалася вести пряму трансляцію подій – аналогічна ситуація спостерігалася під час вбивства Олеся Бузини 16.04.2015 року. Опитані журналісти стверджують, що в обох випадках виявилися в цей час і в цьому місці випадково.

В результаті моніторингу телефонних з’єднань в районі місця злочину в проміжку, близькому до часу його вчинення, зафіксовано 1193 з’єднання з російськими абонентами; активізація частини з цих абонентів збігається за часом з інформаційною атакою напередодні і в ході проведення Хресної ходи в липні 2016 року. У той же період під приводом участі в якомусь «зльоті» прихильників однієї з нетрадиційних церков в Київ організовано в’їхала велика група громадян Російської Федерації. З’єднання мобільних телефонів представників цієї групи зафіксовано поблизу місця проживання і роботи Павла Шеремета за кілька днів до вбивства і вранці 20 липня в районі вибуху.

Павло Шеремет в червні 2016 роки зустрічався в Москві з екс-міністром доходів і зборів України Олександром Клименком. На думку свідків, зустріч була співбесідою на посаду головного редактора «Радіо Вести» (однією зі складових медіа-холдингу «Вести Україна», створених для проведення контрпропагандистської і проросійської роботи на території України). За словами свідків, Павло повернувся незадоволеним результатами зустрічі і охарактеризував стан Клименко, як «православ’я головного мозку».

Журналіст Павло Шеремет в своїх публікаціях піднімав тему вербування російської ФСБ українських громадян для ведення диверсійно-дестабілізаційної роботи на території України. Зокрема, він оприлюднив інформацію про те, що спецслужбами України встановлена група осіб, підозрюваних у співучасті в убивстві колишнього військовослужбовця Івана Мамчура в Рівному у вересні 2016 року і інших протиправних діяннях. Аналогічні мотиви і методи злочину проглядаються наслідком СБУ при розслідуванні організації замаху на народного депутата Антона Геращенко.

Павло Шеремет був другом російського опозиціонера Бориса Нємцова, допомагав йому в написанні книги «Сповідь бунтаря». Книга була надрукована в друкарні Ярославля (РФ) на замовлення видавництва «Партизан», власником якого був Шеремет П.Г.

Після вбивства Бориса Нємцова, його соратники збирали гроші на видання його книги «Путін-війна», присвяченої подіям в Донбасі. У Росії книга заборонена, є інформація про те, що видання планувалося здійснити у видавництві «Партизан».

За три дні до вбивства Павла Шеремета, 17.07.2016 року до Києва приїжджав соратник Бориса Нємцова по Об’єднаному демократичного руху «Солідарність» Володимир Кара-Мурза (молодший), який зустрічався з журналістом. За словами свідків, Кара-Мурза звернувся до Шеремету за допомогою в створенні фільму, присвяченого річниці вбивства Бориса Нємцова, і журналіст мав намір передати матеріали для фільму та брати участь в його створенні.

Не можна залишити без уваги той факт, що кілька днів тому – після презентації цього фільму – російський опозиціонер, федеральний координатор «Відкритої Росії» Володимир Кара-Мурза був терміново госпіталізований і знаходиться в критичному стані. За інформацією медиків, у нього діагностовано гостре отруєння невстановленою речовиною.