Арсен Аваков презентував в Інституті Миру США Стратегію відновлення цілісності України і деокупації Донбасу
12 Лютого 2019Росія вже п’ять років веде проти України гібридну війну. Всі кошти припинення активної фази агресії і повернення території України не діють. Тому МВС пропонує нові механізми, які допоможуть повернути окуповані території Донбасу.
Про це Арсен Аваков заявив сьогодні, 12 лютого, під час круглого столу в Інституті Миру (Вашингтон, США).
«Наша стратегічна місія – відновлення суверенітету і територіальної цілісності України. Ми пропонуємо новий формат, який потребує підтримки світової громадськості. Ми назвали нашу стратегію деокупацію і реінтеграції Донбасу «Механізмом малих кроків», тому що досягти бажаного результату можна тільки крок за кроком», – сказав Арсен Аваков.
У дискусії взяли участь дипломати, політичні та громадські діячі та міжнародні експерти.
На Круглому столі з основними доповідями виступили спеціальний представник Держдепартаменту США в Україні Курт Волкер і міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков.
Курт Волкер в своїй доповіді підкреслив складність ситуації і необхідність термінових заходів по врегулюванню ситуації з боку міжнародного співтовариства.
“Це велика гуманітарна проблема для тих людей, які там живуть. Вони переживають всі труднощі, які тільки можна собі уявити: небезпека від вибухів мін, медичні питання, руйнування будинків, телефон мобільний не працює постійно. Багато проблем – проблема енергетики, опалення, ситуація для них дуже складна, особливо для тих, хто живе уздовж лінії припинення вогню. Для всіх – немає роботи, залиті водою шахти, фабрики закриті, навколишнє середовище погіршується. Колишній ядерний полігон. Можна уявити, що це означає. Дуже багато серйозних питань”.
“Потрібно думати над механізмами врегулювання і створити відповідні політичні умови”, – підкреслив доповідач.
Арсен Аваков в своєму виступі підкреслив, що РФ пішла шляхом відродження Імперії зла.
“Режим імператора Путіна насильно втягує в військову агресію інші країни. Росія, Україна, потім Білорусь. Росія вже не раз користувалася цим сценарієм, це відбувалося в Молдові, в регіонах Грузії Південної Осетії і Абхазії. З серпня 2018 пішла на відкрите вторгнення. І хочу сказати, що міжнародна спільнота тоді не відреагувала адекватно на ці дії. Кремль продовжив відточувати свій сценарій і реалізовувати свої плани на Україні. РФ продовжує використовувати Україну як полігон для відпрацювання нових методів агресії і так званої гібридної війни “.
“Скориставшись слабкістю державних інститутів України, дискредитацією правоохоронних органів України та розвалом збройних сил, Росія анексувала острів Крим і створила собі плацдарм для домінування в Чорноморському регіоні. Ми не виключаємо, що на півострові вже знаходиться російська зброя або створені умови для його розміщення. РФ також стала на шлях масштабного конфлікту і почала захоплювати регіони Донбасу, видаючи свої дії як суто український внутрішній конфлікт і заперечуючи свою участь в попередніх подіях. Я хочу продемонструвати деякі дані, з яких ви можете побачити кількість і потужність дислокованої на території України другий південній армії РФ: 35 000 особового складу, 488 танків, приблизно тисячі артилерійських систем залпового вогню. Танків там більше, ніж загальна кількість на озброєнні Великобританії – зрозуміло, що вони не були придбані у військовому магазині. Інформаційна пропаганда ведеться вже більше 5 років, і кожен день ми стикаємося з поширенням фейків. Вони спрямовані на дестабілізацію ситуації в самій країні, а також дезорієнтацію на міжнародному плані. Також відомі випадки розпалювання релігійних конфліктів і дискредитації державних інститутів і реформ в Україні. Окремо треба зупинитися на спробі РФ втручатися в хід виборів в Україні, США та інших європейських країнах”, – зазначив доповідач.
Крім того, глава МВС України презентував міжнародному експертному співтовариству Стратегію відновлення територіальної цілісності України “Механізм малих кроків”.
Він зазначив, що введення нової стратегії передує підготовчий етап – формування необхідного правового поля, введення комунікаційної стратегії, визначення статусу Спеціальної міжнародної миротворчої місії, створення програм моніторингу, консультативної та ресурсної допомоги.
«У нас немає конфлікту на релігійному ґрунті, немає конфлікту на етнічному ґрунті. Конфлікт в Україні нав’язаний ззовні. Тому, миротворча місія повинна мати розуміння ситуації і працювати спільно спільно з українськими правоохоронцями та представниками місцевих громад», – підкреслив Арсен Аваков.
Міністр пояснив, що Стратегія передбачає створення демілітаризованої зони безпеки – на окремій обраній ділянці окупованих територій. Всі військові формування з обох сторін відводяться за обумовлену лінію. Державна прикордонна служба України за підтримки спеціальної міжнародної миротворчої місії бере під свій контроль зазначену ділянку території і його межі. Правопорядок і законність забезпечується силами Національної поліції, Національної гвардії України і силами міжнародної миротворчої місії.
«На цій території проводяться місцеві вибори. Головний принцип – дотримання українського законодавства та забезпечення вільного волевиявлення. Відновлюється робота всіх державних інститутів, правоохоронних органів України, поновлюється безпеку і правопорядок, соціальне забезпечення, освіту, фінансова сфера, а також гідний рівень життя», – зазначив він.
Арсен Аваков підкреслив, що після повернення контролю над територіями, необхідно негайно зайнятися вирішенням екологічних проблем регіону.
«Коли люди побачать, що зайшла українська влада з українським прапором, створила перехідні компромісні умови, забезпечила належну якість життя і безпеки для людей, – все решта території крок за кроком будуть повертатися в Україну», – зазначив глава МВС.
Міністр зазначив, що процес деокупацію на перших двох територіях може тривати від 6 до 8 місяців.
«Після того, як ми вдало проведемо перші 5 кроків, зможемо говорити і про інші. Це залежить від кількості наших ресурсів – від кількості миротворців і засобів на відновлення наших територій. Що стосується різниці між моїм планом, планом ОБСЄ та іншими. Не кожен план буде прийнятий українським суспільством. І тут не може бути ілюзій – жоден новообраний український президент не буде проросійським і не буде компромісним. Тому що український народ не надасть йому таку можливість. Прийняти закони про колаборантів і амністії – можна, прийняти перехідний період – можна, провести місцеві вибори – можуть бути проблеми. Але ми не допустимо федералізації і автономії. І таких «червоних ліній» набереться чимало», – зазначив Арсен Аваков.
У свою чергу, спеціальний представник Державного департаменту США у справах України Курт Волкер зазначив, що мета цивілізованого світу – це відновлення суверенітету і територіальної цілісності України.
«За роки російської агресії в Україні вбито більше людей, ніж під час Балканської війни і більше переселенців, ніж з часів Другої Світової. Ми всі повинні забезпечувати безпеку в Європі і не повинні дозволити змінювати кордони інших держав. Росія заперечує свою участь в конфлікті, але за нашою інформацією російські офіцери займають там керівні посади, а російські контрактники воюють. Кремль постійно здійснює розвідку на території України, однак стверджує, що учасниками конфлікту є Україна і сепаратисти. Нам необхідна миротворча операція. Однак ми чітко розуміємо, що росіяни не будуть здаватися, і не дозволять Україні повернути свої тимчасово окуповані території. Основна мета РФ – контроль над Україною і недопущення інтеграції в Європу», – зазначив Курт Волкер.
Арсен Аваков підкреслив, що Україна готова вести діалог і працювати над звільненням своїх територій, але є пункти, які не можуть бути предметом компромісу.
«У нас всього шість пунктів, по яких ми не готові йти на компроміси. Зміна державного устрою України – не можна ставити питання про державу Україна як федерації. Державний кордон України – повинна контролюватися виключно ДПСУ. Жителі окупованих територій Донбасу – громадяни України. Теорія про те, що «ми віддамо вам Донбас, а ви нам Крим – такого не може бути. Амністія не може бути застосована до осіб, які вчинили тяжкі злочини. І, звичайно, в обговорення не ставиться питання про курс України в ЄС і НАТО».