Арсен Аваков представив делегації Atlantic Council Стратегію деокупації Донбасу «Механізм малих кроків»

Усі задіяні за роки неоголошеної війни засоби припинення активної фази агресії і відновлення цілісності України не ефективні, тому МВС України пропонує альтернативну “Мінському процесу” Стратегію деокупації Донбасу «Механізм малих кроків». Сьогодні, 11 червня, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков презентував проект делегації аналітичного центру «Атлантична Рада США» (Atlantic Council). У зустрічі взяли участь директор Євразійського центру «Атлантичної ради» Джон Гербст (John Herbst) і екс-директор Центрального розвідувального управління США генерал Девід Петреус (David Petraeus).

«За час російської агресії в Україні загинуло понад 14 тисяч осіб, серед них більше 400 – працівників органів системи МВС: поліцейських, гвардійців, рятувальників і прикордонників. Росія шостий рік веде проти України гібридну війну. Всі кошти припинення активної фази агресії і повернення території України не діють, тому МВС пропонує нові механізми, які допоможуть повернути окуповані території Донбасу. Ми повинні прийняти правильні, виважені рішення в цьому питанні. У цих процесах для нас дуже важлива підтримка США», – зазначив Арсен Аваков.

МВС пропонує новий алгоритм дій, який потребує підтримки світової громадськості – Стратегію деокупації і реінтеграції Донбасу «Механізм малих кроків».

Введенню нової стратегії має передувати підготовчий етап – формування необхідного правового поля, введення комунікаційної стратегії, визначення статусу Спеціальної міжнародної миротворчої місії, створення програм моніторингу, консультативної та ресурсної допомоги.

«У нас немає конфлікту на релігійному ґрунті, немає конфлікту на етнічному ґрунті. Конфлікт в Україні нав’язаний Росією ззовні. Тому миротворча місія, яка буде працювати, повинна бути орієнтована на це, працюючи спільно з українськими правоохоронцями та представниками місцевих громад», – підкреслив міністр внутрішніх справ.

Стратегія передбачає, що на окремо вибраній ділянці окупованих територій створюється демілітаризована зона безпеки. Всі військові формування з обох сторін відводяться за обумовлену лінію. Державна прикордонна служба України за підтримки спеціальної міжнародної миротворчої місії беруть під свій контроль зазначену ділянку території і його кордони. Правопорядок і законність забезпечується силами Національної поліції, Національної гвардії України і моніторинговою місією. Після цього на цій території проводяться місцеві вибори.

«Головний принцип – дотримання українського законодавства та забезпечення вільного волевиявлення. Відновлюється робота всіх державних інститутів, правоохоронних органів України, поновлюється безпека і правопорядок, соціальне забезпечення, освіта, фінансова сфера, а також гідний рівень життя. Коли люди побачать, що прийшла українська влада з українським прапором, створила перехідні компромісні умови, забезпечила належну якість життя і безпеки для цих людей, – усі решта територій крок за кроком будуть повертатися в Україну», – зазначив глава МВС.

Міністр зазначив, що на думку експертів МВС України процес деокупації на перших двох територіях може тривати від 6 до 8 місяців.

Глава МВС підкреслив, що запропонований документ є стартовим для обговорення нових підходів до припинення російської військової агресії. На основі запропонованої Стратегії може і повинна стати предметом змістовної дискусії між зацікавленими сторонами.

Однак Арсен Аваков підкреслив, що є «червоні лінії» за якими для України компроміс неможливий:

«В першу чергу, не можна ставити питання про державу Україна як федерацію. Державний кордон України повинен контролюватися виключно нашими прикордонниками. Жителі деокупуванної територій Донбасу – громадяни України. Теорія про те, що «ми віддаємо вам Донбас, а ви нам Крим» – також не може бути прийнятною. Амністія не може бути застосована до осіб, які вчинили тяжкі злочини. І, звичайно, на обговорення не ставиться питання про курс України в ЄС і НАТО».

Генерал Девід Петреус наголосив, що мета цивілізованого світу – це відновлення суверенітету і територіальної цілісності України. Структурованість і чітка послідовність Стратегії малих кроків справила враження на представників США, вони готові підтримати кроки України у відновленні суверенітету на окупованих територіях.

Довідка:

Атлантична Рада (Atlantic Council) – американський аналітичний центр, заснований в 1961 році при Організації Північноатлантичного договору. Є форумом для політичних, ділових і інтелектуальних міжнародних лідерів. Рада керує десятьма регіональними центрами і функціональними програмами, пов’язаними з міжнародною безпекою і глобальною економікою.