Арсен Аваков: Поліція Києва звільнила Валерія Людмірского, якого викрадачі і 8 місяців утримували в заручниках заради викупу 10 мільйонів євро

Міністр внутрішніх справ повідомив, що в результаті багатомісячної складної і кропіткої оперативно-розшукової роботи поліція Києва провела успішну операцію і звільнила Валерія Людмирського, викраденого 18 липня 2016 року. Двоє фігурантів справи затримані, тайник-бункер для заручників встановлений, вилучено зброю та вибухівку. Проводяться заходи щодо розшуку та затримання організатора та замовника злочину.

Начальник Департаменту електропостачання «Укрзалізниці» Валерій Людмирський був викрадений під час прогулянки з собакою ввечері 18 липня 2016 року. Зловмисники застрелили собаку і під загрозою зброї змусили потерпілого сісти в їх автомобіль. Пізніше викрадачі вступили в контакт з сім’єю з вимогою викупу в 10 мільйонів євро.

«8 місяців правоохоронці проводили голосну і негласну відпрацювання цього злочину, встановлювали коло осіб, які могли бути причетні і місце, де міг утримуватися викрадений. Вчора вночі в приватному будинку в селі Фастівець Київської області правоохоронці виявили підвальний тайник-бункер, що складається з 2 камер, обладнаний вентиляцією, освітленням, водопостачанням і каналізацією, броньованими дверима і постійним відеоспостереженням – приміщення явно спеціально готувалося для тривалого утримання заручників. У сусідній камері вилучено автомат Калашникова, магазини для нього, пістолети іноземного виробництва, підствольний гранатомет з гранатами і кілограм тротилу», – повідомив міністр.

За словами Валерія Людмирського, били його тільки під час викрадення, в решту часу фізичних тортур не застосовувалося. Потерпілому було надано медичну допомогу – його життю і здоров’ю нічого не загрожує.

За підозрою в скоєнні злочину затримано громадянина РФ (дагестанець) і громадянин України. Проводяться заходи щодо розшуку та затримання організатора та замовника злочину. Кримінальне провадження, раніше відкрите за статтею 115 (Умисне вбивство), перекваліфіковано на статті 189 (Вимагання) і 146 (Незаконне позбавлення волі або викрадення) Кримінального кодексу України.

За даними слідства, організатор і члени його групи прибули в Україну легально в 2015 році і залишалися на території країни більше двох років вже незаконно. В ході реалізації злочинного задуму, вони завербували громадянина України, мотивували його прийняти іслам, і при його сприянні купили приватний будинок в селі Фастівець Київської області. Потім в підвалі будинку ними був обладнаний тайник-бункер з двома камерами для тривалого утримання заручників.

Глава відомства зазначив, що всього за 2015-2016 роки тільки в Київській області було скоєно 12 викрадень. В основному, потерпілими стають забезпечені люди, за яких близькі виплачують величезні суми. Валерій Людмирський став першим державним чиновником, який був викрадений заради викупу.

Судячи з тривалої і ретельної підготовки та обладнання бункера, метою ОЗУ було системне викрадення і незаконне утримування людей з метою викупу.

«Нацполіція перевіряє причетність встановлених учасників викрадення Валерія Людмирського до відомого міжнародного ОЗУ і звернулася до СБУ з проханням перевірити, чи не мають фігуранти справи відношення до ісламських терористичних груп. Висловлюю подяку співробітникам Нацполіції Києва і внутрішньої безпеки Нацполіції за відмінно підготовлену і проведену операцію!» – підкреслив Арсен Аваков.