Арсен Аваков: Парламент ратифікував Угоду між Україною та Поліцейським офісом ЄС, яку я підписав в Гаазі – всі програми Європолу відкриті для України!

Сьогодні, 12 липня 2017 року, Верховна Рада України прийняла Закон про ратифікацію Угоди між Україною та Європейським поліцейським офісом про оперативне і стратегічне співробітництво (реєстраційний номер 0152). За його прийняття проголосували 234 народних депутата.

Даний документ ратифікує Угоду між Україною та Європейським поліцейським офісом про оперативне і стратегічне співробітництво, підписана міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим 14 грудня 2016 в Гаазі.

«Сьогодні Парламент ратифікував Угоду України і Поліцейського офісу ЄС, яку я підписав раніше в Гаазі – тепер всі програми Європолу відкриті для України! Угода з Європолом стане дієвим інструментом співпраці Національної поліції України та правоохоронних органів Європейського Союзу в боротьбі зі злочинністю», – зазначив Арсен Аваков.

Після вступу Закону в силу, комунікацію між компетентними органами України та Європолу буде здійснювати відділ по взаємодії з Європолом Національної поліції України.

Відзначимо, прийняття Закону України «Про ратифікацію Угоди між Україною та Європейським поліцейським офісом про оперативне і стратегічне співробітництво» дозволить розширити формат співпраці України з Європолом, здійснювати обмін оперативною інформацією в рамках кримінальних проваджень, брати участь у спільних заходах з розслідування щодо широкого кола злочинів, встановлювати місцезнаходження осіб, причетних до скоєння злочинів, брати участь в аналізі оперативної інформації, а також створювати міжнародні спільні слідчі групи.

Співпраця в рамках цієї угоди поширюється, зокрема, на такі злочини, як незаконний обіг наркотиків, відмивання коштів, нелегальне перевезення іммігрантів, торгівля людьми та органами, вбивство, викрадення людей, расизм і ксенофобія, підробка грошей, корупція, нелегальна торгівля зброєю.

Глава МВС підкреслив важливість укладення Угоди про оперативне і стратегічне співробітництво, так як воно є однією з вимог Європейської комісії та включено до Плану дій для України щодо лібералізації візового режиму з Європейським Союзом.

Довідка:

Установа Європолу з штаб-квартирою в Гаазі (Нідерланди) було передбачено Маастрихтською угодою про Європейський Союз, підписана 7 лютого 1992 року. Однак, з 1994 по 1999 Європол, по суті, здійснював тільки функції відділу по боротьбі з наркотиками. У повному обсязі виконувати свої функції нова організація почала лише в липні 1999 р після того, як в 1998 р. всі країни-члени ЄС ратифікували Конвенцію про Європолі і прийняли ряд загальноєвропейських законодавчих актів.

Європол – правоохоронне агентство Європейського союзу, призначене для надання інформаційної підтримки та практичного сприяння правоохоронним органам країн – членів ЄС в боротьбі з транснаціональною організованою злочинністю, міжнародним тероризмом та іншими тяжкими формами злочинності міжнародного характеру.

З 1 січня 2010 р. змінився статус Європолу. Він став поліцейським агентством Євросоюзу.

Європол тісно співпрацює з міжнародними організаціями, серед яких можна виділити Інтерпол, Всесвітню митну організацію, Євроюст, Управління по боротьбі з наркотиками і злочинами ООН, Європейське агентство по боротьбі з шахрайством.

Крім цього, Європол наділений повноваженнями співпрацювати з третіми країнами, тобто країнами, що не входять в ЄС, на підставі відповідних договорів. З 12 липня 2017 року, один з таких договорів закріплює співпрацю Європолу з Україною.