Арсен Аваков: Ніщо не зупинить мене озвучити брудні схеми, прізвища кандидатів і тих, хто виконує ці схеми


Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков в програмі “Право на владу”, розповів про позицію МВС під час виборчої кампанії і повідомив перші результати роботи з превенції та припинення порушень.

«Ми живемо в реальному світі, тому фальсифікації очікуємо. Рік тому Рада Європи провів опитування, за результатами якого 68% наших громадян хочуть, щоб вибори були чесними. Зараз нам потрібні чесні і прозорі вибори », – заявив глава відомства.

Також Арсен Аваков виділив три головні ризики виборчої кампанії-2019:

  • скупка голосів;
  • маніпуляції з виборчим реєстром;
  • втручання в електронну систему «Вибори»

За цими напрямками продумані механізми превенції і протидії порушенням. Система діє за принципом “воронки”: звернення громадян і громадських організацій, оперативна інформація поліції і результати моніторингу медіа і соцмереж обробляє спеціальна робоча група МВС, потім підтверджені факти направляються на наступний рівень відповідно до кваліфікації: в департамент боротьби з кіберзлочинністю, в спеціально створений департамент оперативного супроводу або в патрульну поліцію, якщо мова йде про наочну агітацію або масові акції.

На 18-00 7 лютого до МВС надійшло 803 звернення громадян та громадських організацій про порушення під час виборчого процесу, відкрито 19 кримінальних проваджень, оформлено 186 адмінпротоколів.

Найбільше порушень зафіксовано:

  • в Дніпропетровській області – 74;
  • в Києві – 71;
  • в Одеській області – 53

Основні заявники:

  • Громадяни України – 283;
  • Громадська мережа “ОПОРА” – 263;
  • Поліція – 184;
  • Громадські організації – 19;
  • Політичні партії – 7;
  • Кандидати в президенти – 4

Наймасовіше порушення за цей період – незаконна агітація (585), на другому місці – заяви про організацію підкупу виборців – 38.

Арсен Аваков повідомив, що МВС спільно з Громадською мережею “ОПОРА” розроблений законопроект # 8270, який істотно посилює покарання і контроль за цілою низкою можливих маніпуляцій, і дає можливість превенції потенційних порушень. У разі прийняття Нацполіція отримає потужний інструмент для боротьби з фальсифікаторами. Законопроект схвалений комітетом Верховної Ради з питань забезпечення діяльності правоохоронних органів і буде винесений на обговорення в першому читанні на сесію ВРУ орієнтовно на наступному пленарному тижні.

Міністр також заявив, що у нього є інформація про намір деяких штабів застосувати незаконні схеми виборчої кампанії і підкреслив, що готовий назвати імена кандидатів, якщо схеми будуть приведені в дію.

«Я приблизно можу припустити, хто з кандидатів думає, а кого намагаються підштовхнути до застосування незаконних схем … Так, у мене є відповідні матеріали і, так, ми знаємо набагато більше, ніж відомо суспільству. Поки ми говоримо про превенції, якщо це зупинить тих, хто хоче порушувати. Якщо не зупинить – ніщо не зупинить мене назвати ці брудні схеми і прізвища кандидатів і тих, хто виконує ці схеми », – підкреслив міністр.

Також Арсен Аваков заявив, що МВС проводить моніторинг реєстру виборців, щоб не допустити внесення «мертвих душ» з окупованої території Донбасу та Криму.

«Останнім часом ми фіксуємо, що кількість людей, які перетинають лінію розмежування і реєструють своє місце проживання в іншому місті, щоб проголосувати, збільшилася в шість разів. І ми будемо дуже пильно перевіряти, щоб в реєстрі виборців не було ані «мертвих душ», ані ситуації, коли за людину хтось проголосує. У нас є база даних перетину кордону, і, якщо ми побачимо, що виборча комісія видала бюлетень людині, яка не перетинала його – це пряма кримінальна відповідальність, це в’язниця », – попередив Арсен Аваков.

З іншого боку, контроль реєстру виборців дозволить виявити видачу бюлетенів людей, які перебувають за інформацією Державної прикордонної служби за межами країни. Аналіз минулих виборчих кампаній показав, що подібна практика мала місце в тих областях, звідки громадяни України масово виїжджають на заробітки в європейські країни.

“Це кримінальний злочин, який доводиться дуже легко, за лічені дні”, – підкреслив глава МВС.

Міністр внутрішніх справ закликав членів виборчої комісії утриматися від участі в кримінальних схемах.

«Порушення – це дуже слизька стежка. Всі повинні розуміти, що чесні вибори – це не тільки турбота поліції, це турбота кожного з нас. Ми будемо абсолютно однаково ставиться до кожного з кандидатів, ми забезпечимо цей процес. Ми будемо фіксувати абсолютно всі правопорушення і говорити про це публічно. Брехня, витягнута на світло, сама по собі знищить публічну репутацію людини, яка організовує виборчу кампанію незаконно»,- запевнив Арсен Аваков.