Арсен Аваков: Нацполіція викрила злочинне угруповання – «монополіста» в сфері викрадень авто в Україні

Міністр внутрішніх справ повідомив про те, що Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції, за сприяння СБУ та Генпрокуратури, викрив злочинну схему, за якою в країні кілька років діяла організована злочинна група, яка спеціалізувалася на викраденні дорогих автомобілів з подальшим їх поверненням за винагороду.

«За інформацією органів слідства, угруповання діяло в Києві, Львові, Хмельницькому, Житомирі, Івано-Франківської та Рівненської областях. Крім того, тільки в Києві, за 2016 рік цієї «фірмою» було повернуто власникам за винагороду 67 авто, викрадених злочинцями. Діяльність винахідливих аферистів зупинена Нацполіцією, зловмисників чекає суд», – зазначив глава відомства.

П’ятеро ключових фігурантів затримано, організатору і його спільникам оголошено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ст. 255 (Створення злочинної організації), ст.289 (Незаконне заволодіння транспортним засобом), ст. 190 (Шахрайство), ст. 263 (Незаконне поводження зі зброєю) та ст. 309 (Незаконне зберігання наркотичних засобів без мети збуту) Кримінального Кодексу України.

Проведено 48 санкціонованих обшуків, в ході яких виявлено та залучено до матеріалів кримінального провадження 8 елітних автомобілів, на яких пересувалися фігуранти, десятки цінних годин, грошові кошти та цінності, здобуті злочинним шляхом, пристрої для зчитування сигналу з електронного ключа автомобілів, кілька десятків мобільних телефонів, наркотичні речовини та зброя. Накладено арешти на майно затриманих.

Міністр внутрішніх справ повідомив, що організатором афери виявився киянин 1979 року народження, колишній курсант Академії внутрішніх справ України – виключений з ВНЗ за вживання наркотичних речовин. Він був учасником злочинних угруповань, які займалися розбоями, грабежами і рекетом. У кримінальному світі фігурант відомий на прізвисько «Короп», «Психо» і «Жид», а з правоохоронних баз перебуває на обліку за вчинення злочинів майнового характеру, незаконне поводження зі зброєю та зберігання наркотиків. Організатор банди викрадачів «співпрацював» з правоохоронцями і криміналітетом.

Подільником викрадача став колишній співробітник карного блоку Голосіївського райуправління поліції Києва, який займався розкриттям злочинів, пов’язаних з незаконним заволодінням автотранспорту. Після виходу підполковника міліції на пенсію в кінці 2013 року, володіючи оперативною обстановкою в столиці і підтримуючи тісні зв’язки зі співробітниками різних правоохоронних структур, останній допоміг «Карпу» реалізувати протиправну схему.

«Один з організаторів дає наводку на знайомого власника автомобіля VIР-класу. Виконавці переслідують обрану машину до повної її зупинки. У момент, коли водій виходить з салону авто повз на максимально короткій відстані проходить один з виконавців – на вигляд звичайний перехожий, з портфелем-папкою в руках. Насправді в папці знаходиться спеціальне обладнання (вартістю до 20 тис. євро) для зчитування інформації з електронного ключа іномарки. Як тільки ключ лічений інший виконавець, що знаходиться поблизу автомобіля жертви, отримує сигнал на спеціальний блок. Машина «бачить» нібито свій електронний ключ і розблокується – 20 секунд і машиною вже управляє злодій», – повідомив Арсен Аваков.

Зазвичай, викрадене дороге авто відганяють в підготовлене неподалік гаражне приміщення. В цей час жертва викрадення вже дзвонить на «102», паралельно передзвонює своїм рідним і знайомим, шукаючи серед них допомогу. І нібито, випадково, в колі цих осіб виявляється «Короп» або колишній підполковник міліції, які погоджуються, виключно з поваги до потерпілого і добрих намірів, допомогти вирішити проблему.

Автомобіль можна повернути протягом декількох годин, правда за «символічну» винагороду – 20-35 тис. доларів США. Власник розкішної іномарки останньої моделі випуску, не роздумуючи погоджується і передає готівку, а іноді і ключ від авто своєму «рятівникові». В результаті – заяву про викрадення в поліцію ніхто не пише, потерпілий щасливий і нічого не підозрюючи, наївно вважає кращим другом того, хто повернув йому цінне майно.

Аферисти користувалися повагою як серед відомих і високопоставлених чиновників, так і серед правоохоронців, адже завдяки своїм впливовим зв’язкам могли повернути будь-який викрадений автомобіль. У разі викрадення до них за допомогою часто зверталися навіть слідчі.

За період діяльності злочинна організація стала практично «монополістом» – керуючи 99% викрадень в масштабах України. Конкуренції не могли витримати навіть ОПГ, очолювані криміналом. Для так званих «блатних» «Короп» працював під прикриттям правоохоронних органів, а для інших – під керівництвом криміналу. Насправді – сам по собі.

«Спасибі за службу співробітникам Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, Департаменту карного розшуку, Головного слідчого управління, спецпідрозділу КОРД та Управлінь НПУ Києва, Львова, Київської, Львівської, Хмельницької, Житомирської та Одеської областей. Служити і захищати, бути професійними і ефективними в своїй роботі – це мета нашої реформи», – підкреслив міністр.

Тільки за останні роки зловмисники викрали на території Києва, Львова, Хмельницького, Житомира, Івано-Франківської та Рівненської областей десятки автомобілів престиж-класу марок: «Мерседес», «Тайота», «Лексус», «БМВ». Сума завданих ними збитків тільки за цей період становить десятки мільйонів гривень. Крім того,  Департаменту внутрішньої безпеки стало відомо, що в 2016 році в Києві було повернуто власникам 67 іномарок, викрадених іншими злочинними угрупованнями. Причетність до їх повернення ОПГ «Карпа» встановлюється.

На думку слідства, які постраждали від дій злочинного синдикату набагато більше. Правоохоронці звертаються з проханням повідомляти Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про такі факти за контактним телефоном 098-891-37- 40.