Арсен Аваков: Нацполіція провела масштабну спецоперацію по припиненню замовних матчів. Футбол має бути чесним!

Поліцейська спецоперація була спрямована на виявлення осіб, причетних до організації «замовних» футбольних матчів і тривала більше одного року. Про це сьогодні, 22 травня 2018 року, повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

«Задокументовано протиправну діяльність 5-х злочинних груп,320 осіб, 35 футбольних клубів з 10 областей причетних до організації та участі у футбольних матчах з «фіксованим» результатом. Вперше до відповідальності будуть притягнуті не тільки гравці, а й організатори. Футбол має бути чесним!»  – заявив глава МВС.

До складу злочинних груп увійшли президенти футбольних клубів, колишні та діючі гравці, арбітри, тренери, комерційні структури та громадяни України. Так, оперативники Департаменту захисту економіки Національної поліції України, слідчі Головного слідчого управління Нацполіції та ГПУ встановили понад 320 осіб, які були задіяні у корупційних «схемах» та причетні до вчинення злочинів більше ніж у 57 епізодах.

«Рахунки договірного матчу заздалегідь були відомі їх організаторам ще до його початку. На таких матчах учасники злочинних груп могли швидко заробити великі гроші. Знаючи майбутній результат гри, вони особисто або через довірених осіб, робили ставки на ресурсах букмекерських контор, які зареєстровані в країнах Азії. Футбольний бізнес приносив організаторам «замовних» матчів шалені прибутки. У грі на тоталізаторі зловмисники заробляли до 5 мільйонів доларів США на рік», – відмітив Арсен Аваков.

Слід зазначити, що, у зв’язку з анонімністю, непрозорістю та безконтрольністю, саме азіатський ігровий ринок є найбільш популярним серед замовників договірних матчів.Тому, з метою власного збагачення, організатори вживали усіх заходів, аби матч закінчився з необхідним їм результатом. Від підкупу гравців, арбітрів, власників клубів до залякування та погроз. Суми «винагород» за перемогу у матчі або «нічию» коливалися від 30 до 100 тисяч гривень.

«Представник ПФК «Суми» запропонував арбітру 30 тисяч гривень за «нічию» та 100 тисяч гривень за перемогу клубу у матчі ПФК «Суми» – ФК «Волинь». В подальшому даний клуб став переможцем, а арбітр одержав обіцяну винагороду. Зустріч відбулась в закладі громадського харчування наступного дня після футбольного матчу, під час якої представник футбольного клубу передав арбітру 3900 доларів США неправомірної вигоди.Було задокументовано протиправну діяльність і представників МФК «Миколаїв». В цьому випадку за перемогу у матчі МФК «Миколаїв» – ФК «Геліос» арбітру було перераховано на особистий рахунок 50 тисяч гривень неправомірної вигоди», – зазначено у офіційної інформації, яку дозволено оприлюднити слідством.

Оперативники Департаменту захисту економікиНацполіції за процесуального керівництва Генеральної прокуратури України провели 40 санкціонованих обшуків у м. Києві, Київській, Житомирській, Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Одеській, Кіровоградській, Миколаївській та Чернігівській областях.

Відмітимо, на даний час в українському футболі існує 4-ри ліги, у яких приймають участь 52 футбольні клуби. Під час проведення комплексу слідчо-оперативних заходів було зібрано доказову базу відносно учасників та організаторів 5-х злочинних груп та 35 футбольних клубів, які грали замовні матчі, а це 65% від усіх професійних клубів країни.

Особам організаторів планується повідомити про підозру за ч. 4 ст. 368-3 (підкуп особи, яка надає публічні послуги) та ч. 1 ст. 369-3 (протиправний вплив на результати офіційних спортивних змагань) Кримінального кодексу України.

«Це перший випадок в Україні, коли до відповідальності буду притягнуті не тільки гравці футбольних клубів, але і організатори. Напередодні проведення в Києві фіналу найпрестижнішого клубного турніру – Ліги чемпіонів, вкрай важлива принципова позиція України: футбол повинен бути FairPlay – грай чесно, щоб виграти!» – відмітив Арсен Аваков.