Арсен Аваков: Нацполіція не уповноважена забезпечувати примусовий привід призовників без рішення суду
13 Вересня 2016Міністр внутрішніх справ звернувся з офіційним листом до глави Національної поліції Хатії Деканоїдзе, в якому наголосив на неприпустимості залучення співробітників поліції до забезпечення примусового приводу призовників до військових комісаріатів.
У засобах масової інформації прозвучали публічні заяви деяких посадових осіб про високу ймовірність невиконання плану осіннього призову до лав Збройних Сил України, в тому числі і звернення до представників Національної поліції взяти активну участь у забезпеченні примусового приводу призовників до військових комісаріатів.
Міністр внутрішніх справ вважає, що залучення особового складу територіальних підрозділів Національної поліції України до забезпечення приводів призовників може здійснюватися тільки в рамках кримінального провадження за фактами ухилення від призову на строкову військову службу.
«Безпідставне залучення працівників Національної поліції до виконання плану мобілізації призведе до порушення конституційних прав і свобод громадян. Як наслідок, це може спровокувати конфлікти і агресію з боку населення, негативно відобразитися на якості виконання правоохоронцями службових обов’язків, а також імідж Національної поліції в цілому», – зазначив Арсен Аваков.
З метою недопущення виникнення конфліктів з населенням і звинувачень у перевищенні влади працівників поліції Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков звернувся до Голови Національної поліції Хатії Деканоїдзе з проханням доручити начальникам територіальних підрозділів провести роз’яснювальну роботу і довести особовому складу, що забезпечення явки призовників до військових комісаріатів не відноситься до службових обов’язків працівників Національної поліції. Згідно із законодавством України привід, як процесуальна дія, може здійснюватися на підставі постанови чи за дорученням суду.
Довідка:
Стаття 140 КПК України. Привід
1.Привід полягає у примусовому супроводженні особи, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, до місця її виклику в зазначений в ухвалі час.
Рішення про здійснення приводу приймається: під час досудового розслідування – слідчим суддею за клопотанням слідчого, прокурора або з власної ініціативи, а під час судового провадження – судом за клопотанням сторони кримінального провадження, потерпілого або з власної ініціативи. Рішення про здійснення приводу приймається у формі ухвали.
{Частина друга статті 140 Із змінами, внесеними згідно з Законом № 314-VII від 23.05.2013}