Арсен Аваков: Наступний етап реформи МВС – абсолютно новий принцип організації державної служби з надзвичайних ситуацій!

Міністр внутрішніх справ презентував концепцію реформи Державної служби України з надзвичайних ситуацій, основними складовими якої стануть: вдосконалення системи реагування підрозділів ДСНС, істотне розширення мережі місцевих пожежних команд, вперше до забезпечення пожежної охорони буде залучено добровольців.

«Сьогодні ми оголосили старт реформи Державної служби з надзвичайних ситуацій! ДСНС – це майже 75 тисяч співробітників (74 265, з них 53 521 атестованих), найменші в міністерстві зарплати і 80% техніки, яка підлягає списанню за технічним станом! Тому хочу сказати дякую кожному рятівнику-вогнеборцю за щоденний подвиг, за те, що вони роблять свою важку роботу не завдяки, а всупереч існуючим умовам!», – підкреслив Арсен Аваков.

Реформа ДСНС буде складатися з трьох основних компонентів – це три принципових і революційних кроки.

Перший – ліквідація пожежної інспекції.

В Україні запрацює абсолютно нова система профілактики та запобігання надзвичайним ситуаціям з обов’язковою перевіркою підприємств високого ступеня ризику і державних установ. Для підприємств середнього та низбкого ступеня ризику буде запропонована альтернатива планових перевірок – добровільне страхування.

«Орган, корупційна ємність якого була воістину невичерпна, який дискредитував роботу і подвиги справжніх рятувальників буде ліквідовано. Мета держави – зменшувати кількість смертей і збитків, які приносять пожежі, а не вичавлювати хабара з бізнесу і підвищувати добробут пожежних інспекторів та одіозних керівників ДСНС! Саме тому ми запрошуємо до співпраці страхові компанії», – повідомив глава відомства.

Ця співпраця дозволить спільними зусиллями побудувати модель, яка мінімізує тиск на український бізнес і іноземних інвесторів. Модель, яка дозволить винищити корупцію у стосунках «бізнес-інспекція», автоматизувати процеси перевірок підприємств і впровадити високі європейські стандарти.

Другийдецентралізація системи і створення комплексних пожежних команд за участю добровольців.

Найближчим часом будуть проведені наступні системні зміни:

  • створення на місцях мережі комплексних пожежних команд, що складаються із співробітників ДСНС і добровольців, які будуть забезпечені сучасною технікою і технологіями;
  • всі пожежні – і волонтери, і професіонали пройдуть інтенсивний курс навчання та тренінги на базах підрозділів ДСНС;
  • на підставі аналізу території та щільності населення по всій країні будуть розроблені рекомендації для місцевих громад. Грамотна логістика дозволить зменшити оперативний час прибуття на місце пожежі (особливо в сільській місцевості), як наслідок – підвищити ефективність роботи пожежних команд. Початковий розрахунковий час прибуття по всій країні планується скоротити до 20 хвилин, що дозволить врятувати тисячі життів.

«Спираючись на успішний досвід зарубіжних країн, ми запустимо нову систему організації ДСНС. Поетапно, починаючи з пілотних проектів, де паралельно з оновленням матеріальної бази і техніки, ми оголосимо набір добровольців до місцевих пожежних команд. Першими регіонами стануть: Донецька, Дніпропетровська, Київська, Вінницька, Тернопільська та Львівська області», – повідомив Арсен Аваков.

Відзначимо, що добровольцем-вогнеборцем може стати будь-який громадянин у віці від 18 до 60 років, без медичних протипоказань. При наявності медичних обмежень, можна виконувати адміністративну, диспетчерську роботу або працювати в інформаційних і просвітницьких проектах. Також в роботі добровольців-рятувальників вітатиметься досвід учасників бойових дій, в тому числі учасників АТО, ветеранів силових відомств і пенсіонерів ДСНС.

Третій – нова система фінансування.

«Ми підготували і запропонували Кабміну абсолютно нову систему фінансування Державної служби з надзвичайних ситуацій, яка передбачає оновлення технічного парку, матеріального забезпечення та оплати праці. Добровольці не отримуватимуть заробітну плату, але отримають ряд пільг і соціальних гарантій від держави і органів місцевого самоврядування. Таким чином, ми виходимо на новий рівень взаємодії з місцевою владою», – заявив Арсен Аваков.

Провідну роль у забезпеченні цієї реформи будуть виконувати державні інституції, за рахунок фінансування з державного бюджету України. На шляху реформування ДСНС також важлива допомога і підтримка зарубіжних партнерів (посольство Німеччини в Україні, агентство GIZ, організації IREX, Офіс ефективного регулювання (BRDO)).

«Я розраховую на розуміння та підтримку уряду з одного боку і активну участь населення з іншого. Тільки разом ми зможемо вибудувати систему, яка дозволить рятувати життя, мінімізувати збиток і максимально ефективно боротися з наслідками надзвичайних ситуацій. Реформа ДСНС – йдемо разом, крок за кроком!» – підкреслив глава відомства.

Довідка

Добровільний пожежник – це громадянин, який безпосередньо бере участь на добровільних засадах (без укладення трудового договору) в діяльності підрозділів пожежної охорони по попередженню і (або) гасіння пожеж.

Подібна практика ефективно працює в усьому світі. Наприклад:

У США кількість добровольців становить 72% від загальної чисельності пожежних;

В Австрії добровільні пожежні бригади організовують, фінансують і забезпечують технікою місцеві органи влади;

У Німеччині, де ефективність роботи пожежних одна з найвищих в світі, корпус волонтерів-пожежних налічує 1,1 мільйон чоловік, причому, 80% добровольців живуть в сільській місцевості, а час прибуття на місце становить всього 8 хвилин;

У Швеції добровольці складають 80% пожежних, а відповідальність за діяльність і забезпечення бригад покладено на муніципалітети;

У Чилі взагалі немає професійних пожежних – тільки загони добровольців.