Арсен Аваков: МВС закликає посилити відповідальність за порушення виборчого законодавства

Уряд підтримав презентований сьогодні, 11 квітня 2018 року, Законопроект про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального та Адміністративного Кодексів, що стосується  невідворотності покарання за злочини вчинені проти виборчих прав та декриміналізацію дрібних порушень.

Міністерство внутрішніх справ спільно з Громадянською мережею «ОПОРА» підготували Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо  посилення  відповідальності за порушення виборчого законодавства».

«Робота над цим законопроектом йшла майже 2 роки. Він пройшов тривале публічне обговорення та отримав обґрунтовані пропозиції слідчих, які безпосередньо працюють з виборчими правопорушеннями, а також спостерігачів від громадських організацій. Проект закону погоджений зі всіма міністерствами та відомствами. І має бути ухвалений в найближчий час, адже наступний 2019 рік – рік президентських та парламентських виборів. Цей закон має стати «опором» численним виборчим злочинам, які фіксуються незалежними спостерігачами», – зазначив глава Арсен Аваков.

За даними опитування громадської думки, проведеного GfK Uкгаіnе у червні-липні 2017 року для офісу Ради Європи  в Україні, 68 % українців незадоволені чесністю виборів і лише 19 % – задоволені, що вказує на масштабність проблеми.

Міністерство внутрішніх справ, Національна поліція та  Громадянська мережа «ОПОРА» пропонують внести зміни до Кримінального, Кримінального процесуального та Адміністративного Кодексів.

Проектом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення виборчого законодавства» пропонується:

  • Посилити кримінальну відповідальність, а саме запровадити санкцію у вигляді позбавлення волі строком від 2 років за наступними статтями Кримінального Кодексу: ч .1 ст. 158-1 – незаконне використання, вкидання виборчих бюлетенів; ст. 159 – порушення таємниці голосування членом виборчої комісії, кандидатом чи спостерігачем; ч 1. ст. 160 – отримання виборцем неправомірної вигоди, пов’язаної з реалізацією активного чи пасивного виборчого права.

 

  • За надання виборцям неправомірної вигоди, непрямий підкуп виборів, фальсифікацію документацію (частини 2-2 статті 160 КК, частини 1 статті 158-3 КК) посилити відповідальності у вигляді позбавлення волі до 6 років.

Законопроектом уперше пропонується ввести санкцію у вигляді позбавлення волі за вищезазначеними правопорушеннями, що сприятиме ефективності розслідувань та відіграватиме профілактичну роль.

До прикладу, якщо зараз чинний Кримінальний Кодекс передбачає максимальну санкцію щодо пропозиції виборцю неправомірної вигоди у вигляді позбавлення волі строком до 3 років, то даним проектом вона підвищується до 6 років. Правоохоронці отримають можливість здійснювати негласні слідчі дії та збирати належні докази для притягнення до відповідальності недобросовісних учасників передвиборчої боротьби.

«Хочу підкреслити, що підкуп виборців залишається однією з найбільших загроз об’єктивності проведення виборів в Україні і є ключовим викликом для правоохоронців, які не мають достатньо правових можливостей для розслідування злочинів такої категорії складності. Підвищення санкцій за виборчі злочини не є самоціллю. Зміни, передбачені проектом, спрямовані на формування передумов і інструментарію для виявлення, розслідування злочинів та притягнення до відповідальності винних осіб. Саме тому проект передбачає звільнення від кримінальної відповідальності осіб, які добровільно повідомили правоохоронні органи про вчинення злочинів та сприяли розслідуванню», – підкреслив Арсен Аваков.

Проектом також криміналізується здійснення передвиборної агітації, яка супроводжується наданням виборцям неправомірної вигоди. Нажаль, чинний Кримінальний Кодекс має прогалини у цьому питанні, встановлюючи відповідальність лише за надання неправомірної вигоди юридичним особам. Натомість у проекті суттєво розширено розуміння неправомірної вигоди, яка може незаконно надаватися виборцям. Зокрема, до такої неправомірної вигоди включено спиртні напої та продукти харчування, які масово роздаються на виборах в Україні.

«Також нашим проектом уперше вводиться відповідальність за підкуп кандидата. Коли ми говоримо про створення так званих технічних кандидатів чи кандидатів-двійників. Ми маємо чітко розуміти, що їхня активність базується на отриманні неправомірної вигоди від впливових учасників виборчих перегонів. Якщо кандидат отримав хабар від іншого кандидата, то учасники мають понести відповідальність за свої наміри ввести в оману виборця», – відмітив міністр внутрішніх справ.

Змінами до Кодексу про адміністративні правопорушення пропонується суттєво підвищити розмір штрафів за порушення обмежень ведення передвиборної агітації. Такі порушення виборчого законодавства є найбільш масовими в Україні.  Зокрема, зараз штраф за порушення встановлених обмежень громадян від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Проект передбачає підвищення штрафу до 100-200 – неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Проект Закону України також пропонує ввести декриміналізацію відповідальності виборця за приховування та знищення свого виборчого бюлетеня і введення адміністративної відповідальності за демонстрацію виборцем змісту свого волевиявлення у приміщенні для голосування:

«Як правило, виборці вчиняють такі дії з хуліганських мотивів, або заради протесту, але їх дії не становлять суспільної небезпеки. Проте правоохоронці витрачають значні зусилля на документування даних порушень. У цьому випадку достатньо обмежитися штрафом і звільнити ресурси для розслідування виборчих злочинів, які дійсно можуть впливати на результати голосування», – додав Арсен Аваков.

Глава МВС підкреслив, що  відповідні зміни до законодавства допоможуть ліквідувати заплутані та складні для розуміння положення і сприятимуть ефективній діяльності правоохоронців:

«Ключовою задачею законопроекту є формування належних умов для забезпечення невідворотності покарання для порушників законодавства на виборах. Ухвалення цього проекту Закону, на нашу думку, є важливим етапом підготовки держави до чесних та демократичних загальнонаціональних виборів!»