Арсен Аваков: Ми готові відкрити для польської сторони бази даних по кримінальним елементам

Про це міністр внутрішніх справ заявив сьогодні, 2 листопада 2017 року, під час двосторонньої зустрічі з Надзвичайним і Повноважним послом Польщі в Україні Яном Пєкло та Президентом Верховної контрольної палати Польщі Кшиштофом Квятковські.

«Українські та польські правоохоронці вже давно співпрацюють в області безпеки. А недавно відбувся обмін досвідом між поліцейськими відомствами на рівні старших офіцерів. Переконаний, що ми повинні більш тісно працювати по обміну інформацією і готові повністю відкрити свої бази даних, що стосуються кримінальних елементів для польської сторони», – повідомив Арсен Аваков.

Міністр внутрішніх справ зазначив, що досвід Польщі для України дуже важливий і корисний, адже нашим західним сусідам вдалося за досить короткий термін пройти шлях від радянської системи правління до створення європейської країни.

«З нашими партнерами з Польщі ми можемо говорити на одній мові, адже ми добре розуміємо, що таке пострадянська перехідна ситуація. На жаль, реформи в Україні збіглися з війною, яку проти нас почала Росія. Ви пройшли складний шлях від пострадянського перехідного періоду до державотворення європейського зразка з провідною позицією в Європі. Ми просимо вашої підтримки і підказок на шляху реформування », – заявив глава МВС.

Сторони обговорили досвід правоохоронців в протидії фінансових порушень. У свою чергу Президент Верховної контрольної палати Польщі Кшиштоф Квятковські зазначив, що міністерство внутрішніх справ України проводить рішучі і якісні зміни на шляху реформування.

«Не можна не відзначити ті зміни, які відбулися з вашим міністерством. Всім добре відомо, що той, хто ламає стару  систему і створює нову, європейського зразка – той має своїх критиків і недоброзичливців. Тому не зупиняйтеся на цьому шляху, продовжуйте втілювати реформи в життя», – підкреслив Кшиштоф Квятковські.

У свою чергу, Надзвичайний і повноважний посол Польщі в Україні Ян Пєкло подякував українській стороні за постійний діалог і підкреслив, що Польща вітає ті демократичні перетворення, які зараз долає Україна, на шляху реформування.

Президент Верховної Контрольної Палати Польщі в ході зустрічі заявив «Антикорупційні органи повинні займатися розслідуваннями, а не створенням скандалів в ЗМІ».

Кшиштоф Квятковські зазначив, що в Польщі є така інституція, як Верховна контрольна палата, яка перевіряє доцільність розтрати державних коштів.

«Ми не прокурори, ми тільки перевіряємо. І якщо ми виявили факт порушень, то ніхто з цим не сперечається. Ми даємо рекомендації і говоримо, в яких сферах держава повинна працювати краще. Протягом року ми виносимо близько трьох тисяч таких рекомендацій », – повідомив Квятковські.

Верховна Контрольна Палата Польщі – вищий контрольний орган, підлеглий Сейму, який контролює діяльність органів урядової адміністрації, Польського Національного Банку, державних юридичних осіб та інших державних організаційних одиниць з точки зору законності, економічності, ефективності, доцільності та сумлінності.

Порівнюючи обидва інститути, Квятковські підкреслив, що головне завдання антикорупційних органів – це проводити чесне і незалежне розслідування поза політикою.

«Антикорупційні органи повинні займатися своєю роботою, а не виходити з цим до журналістів. Я сьогодні дивлюся телевізор і бачу, що раптово витягли на поверхню інформацію, яка була два роки тому. Я думаю, що це скандал і так не повинно бути. Провели розслідування? Чи маєте матеріали? Передавайте їх до відповідного органу, який цим займається, а не в ЗМІ. Не займайтеся політикою. Удар по сім’ї – це класичний приклад політичної боротьби, не дуже чесної. Завдання антикорупційних органів зробити все чесно і не займатися подібними речами», – зазначив Кшиштоф Квятковські.

На його думку, антикорупційні служби не повинні передавати журналістам інформацію у справі під час розслідування. Такими повноваженнями може володіти прокурор на етапі передачі справи в суд, тоді він може прокоментувати якісь конкретні речі.

«Деякі керівники таких відомств дуже люблять контакти зі ЗМІ та активно користуються можливістю показати себе», – сказав Квятковські.

Кшиштоф Квятковські – польський державний діяч. З 2013 року очолює Верховну Контрольну Палату Польщі. Раніше працював міністром юстиції Польщі та Генеральним прокурором. Був депутатом округу і радником голови Ради Міністрів Єжи Бузека.