Арсен Аваков: “Майдан — це вже не намети. Це — стан спротиву в головах мільйонів”

Комендант київського Євромайдану Арсен Аваков в інтерв’ю DW про те, як змінився Майдан за майже два місяці протесту, хто охороняє активістів і хто фінансує акцію.



DW: Пане Аваков, напередодні Першого Всеукраїнського форуму Євромайданів у Харкові лунали застереження щодо імовірної провокації з боку влади. Мовляв, цей Форум може “спровокувати розкол” між громадськими активістами й опозиціонерами. Чи є підстави так вважати?

Арсен Аваков: Я хочу підкреслити, що Майдан – це спільнота, яка має представництво у вигляді Ради Майдану, до якої увійшли 50 авторитетних відомих людей, як партійців, так і пересічних громадян. Це і є справжній Майдан. На Форумі в Харкові справді було багато різних людей. Були й щирі, були й люди з сумнівною репутацією, які намагалися скерувати роботу Форуму в інший бік. Але я щасливий, що цього не відбулося. І те, що активісти усіх Євромайданів країни на Форумі у Харкові заявили, що треба єднатися в боротьбі з цим режимом, це найвища цінність цього зібрання.

– Але все ж таки є й скептичні зауваження, що євромайданівцям бракує дієвих кроків для досягнення своїх цілей і досі нема конкретних результатів…

– А хто сказав, що це буде легкий шлях? Це взагалі нелегкий шлях. І мирна революція такого рівня в такого роду країні – це безпрецедентна ситуація. Закликати до радикального вирішення, звичайно, можна, але тоді доведеться брати відповідальність за кров. Я вважаю, що можна іншим шляхом досягти нашої мети. Майдан недаремно називають “Майданом Гідності”. Головне досягнення Майдану – це не кількість наметів і не тривалість протестів, а те, що люди перестали боятися цю владу. І наш план дій дуже простий. Нарощувати тиск на владу до того моменту, поки їй стане нестерпно, їй буде нікуди подітися, аби провести необхідні зміни. Яким чином це буде зроблено? Через оголошення дострокових виборів, шляхом переговорних процесів у рамках існуючого парламенту? Є багато варіантів, але питання в тому, що коли на вулицях збираються мільйони, життя підказує іноді дуже неочікувані рішення.

Арсен Аваков

– Як фінансується Майдан?

– Ніяких грошей від, як говорять ліві, “світового імперіалізму” немає. Це все фантазії та марення. Майдан існує на пожертви великої кількості українців. Решту фінансують опозиційні партії. Майдан – це своєрідна республіка зі своїм бюджетом. І бюджет ми формуємо кожен день. У нас існує фінансова інспекція, тобто бюджет проходить комісійну перевірку з боку усіх сил, що беруть участь в акції протесту. Тобто все дуже суворо.

– Майдан це ще й охоронці-волонтери. Це вже справжній підрозділ.

Цей волонтерський підрозділ, що трансформувався в загони самооборони Майдану. Це вже організована й дисциплінована структура. В них нещодавно навіть з’явилася на Facebook сторінка. Ми дедалі більше й більше прибираємо з нашої тактики філософію стихійних оборонних ситуацій. Це, будемо так казати, наша “армія порядку всередині нашої незалежної від Віктора Януковича республіки в самому центрі Києва”.

– Ви, як комендант Майдану, перебуваєте в епіцентрі подій. Що Вас останнім часом особливо вразило?

– Я справді весь час проводжу на Майдані, ми спимо по шість годин. І от, вночі на 11 січня, коли люди прийшли під стіни Києво-Святошинського суду, і коли різко активізувалися “беркутівці”, мене вразило те, як швидко мобілізувалася наша самооборона, те, наскільки високим був рівень напруги і готовності до оборони. Я думаю, що, якщо влада й правоохоронці поводитимуться й надалі агресивно, то “мирний неспротив” може перетворитися на щось більш радикальне. Майдан – це вже не намети, польові кухні й сцени. Це стан спротиву, який знаходиться в головах у мільйонів людей. Тому, як тільки на Майдан нападають, одразу його сили багаторазово зростають. Влада має на це звернути увагу. Вона повинна звернути увагу на те, що зі своїм народом не можна говорити мовою сили.

Депутат від партії “Батьківщина” Арсен Аваков входить до Штабу головного Майдану України і є його комендантом.

DW.DE, Олександра Індюхова