Арсен Аваков: Головна реформа повинна відбутися у свідомості громадян

Про це глава МВС заявив сьогодні, 10 лютого, під час засідання спільної колегії МВС та Мін’юсту «Від нової поліції до нової юстиції і безпеки громадян».

У засіданні колегії взяли участь Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, міністр юстиції України Павло Петренко. В роботі колегії взяли участь дипломати країн, які надають матеріальну та консультативну допомогу у реформуванні правоохоронної системи України.

В тому числі, в засіданні взяли участь Надзвичайні і Повноважні посли Австрійської республіки, Королівства Данія, Грецької республіки, Канади, США, Німеччини, Словенії, Туреччини, Республіки Хорватія, Японії, представники дипломатичних представництв Естонії, Великобританії, Іспанії, Польщі, Італійської республіки, Чехії, Румунії, а також глави Представництва ЄС в Україні та політичного департаменту Консультативної Місії ЄС в Україні.

Міністр внутрішніх справ повідомив, що спеціальний формат колегії дасть можливість узгодити процес реформування двох міністерств і озвучити чіткий план дій на 2016 рік. Глава відомства підкреслив, що реформа проходить у вкрай стислі терміни і в воюючій країні.

Арсен Аваков нагадав, що майже рік тому українські війська залишили Дебальцеве. Вчора була річниця з дня загибелі керівника Дебальцевського відділу міліції Євгена Юханова. А позавчора, 8 лютого, нові патрульні Херсона присягнули на вірність Україні. Серед них – мешканка Дебальцева Тетяна Нервіт, яка тепер буде відбудовувати нову країну.

«Це важливі речі, які лежать в основі всього: це зміни в свідомості людей. Це головна реформа, яку ми повинні здійснити», – підкреслив Арсен Аваков.

Глава МВС зазначив, що до кінця 2016 року планується в повному обсязі завершити проект створення поліцейського спецпідрозділу КОРД. Цей проект триває за підтримки правоохоронних органів США і Канади.

«Дуже важливо, щоб у 2016 році ми ці речі закріпили. Ми повинні дійти до логічного завершення цілого потоку реформ», – підкреслив Арсен Аваков.

Міністр внутрішніх справ повідомив, що відомство і підконтрольні йому Центральні органи виконавчої влади в поточному році очікує ряд принципових змін. Однією з найсерйозніших стане реформа Державної служби з надзвичайних ситуацій. Крім того, важливі зміни відбудуться в діяльності прикордонної та міграційної служб.

Глава МВС зупинився на основних аспектах реформи відомства, які стосуються змін до поліції, Нацгвардії, ГСЧС, міграційної служби.

Зокрема, згідно з планом лібералізації візового режиму з боку ЄС, у Державній міграційній службі створена єдина інформаційно-аналітична система управління міграційними процесами. Бази даних були адаптовані до європейських стандартів. Також була розроблена система верифікації, яка дозволила громадянам отримувати закордонні паспорти з безконтактним електронним носієм інформації.

Крім того, в 2016 році починається процес реформування Державної служби з надзвичайних ситуацій. Необхідність змін засвідчили ситуації на лінії зіткнення в зоні АТО, а також під час ліквідації великих пожеж.

«Ми плануємо найближчим часом винести на Кабінет міністрів стратегію змін. Це дуже важливий напрямок. Майже 70 тисяч людей працюють в цьому відомстві, і дуже часто від них залежить дуже багато чого», – зазначив Арсен Аваков.

За його словами, зараз реалізується стратегія змін в Державній прикордонній службі та концепція інтегрованого управління кордоном. Тривають проекти з облаштування українсько-російського кордону і морського узбережжя ( «Європейський вал» і «Морська стіна»).

У перспективі ДПС повинна стати громадянською сервісною службою, дружньою до людей, і позбутися  частини невластивих їй функцій, які відійдуть до Національної гвардії та Збройних Сил України.

«Природно, всі новації, які ми пропонуємо, вимагають декількох речей: волі (не тільки нашої команди реформ), волі і підтримки суспільства, єднання всіх гілок влади, підтримки наших партнерів», – зазначив Арсен Аваков.

Глава МВС в своєму виступі підкреслив, що Міністерство внутрішніх справ України має потребу в додаткових коштах з державного бюджету. «Більшість моїх колег вважають, що бюджет Міністерства внутрішніх справ один з найгарніших. Я так не вважаю. І вважаю, що тут нам потрібно шукати ресурси, резерви як за рахунок скорочень у нас, так і за рахунок центрального бюджету ».

Крім того, Арсен Аваков відзначив, що зараз МВС «деполітизоване», «демілітаризоване», «децентралізоване» і «повністю позбавлене репресивних функцій». «Політична функція залишилася тільки за міністром внутрішніх справ», – додав Аваков.

Прем’єр-міністр України у своєму виступі відзначив реформи, проведені Міністерством внутрішніх справ: «Створена нова Національна поліція. Молоді люди, які пройшли тестування і тренування, вийшли на охорону громадського порядку. Ці молоді українські поліцейські забезпечують безпеку українських громадян».

Глава уряду висловив вдячність Європейському Союзу, Сполученим Штатам Америки, Канаді та Великобританії за серйозну підтримку реформи Національної поліції і Національної гвардії.

Арсеній Яценюк нагадав, що звіт Європейської комісії констатував, що Україна виконані всі умови для отримання безвізового режиму з ЄС. В тому числі, Державна міграційна служба вже почала процес видачі біометричних паспортів і нових ідентифікаційних карт громадянина і «нарешті позбулася старого радянського паспорта».

Глава Кабінету міністрів він наголосив на необхідності внести зміни в ряд законів щодо лібералізації візового режиму: «Парламент на наступному пленарному тижні повинен проголосувати додаткові закони, які вже розроблені Урядом України і відправлені Президенту України, з тим, щоб вони були розглянуті Парламентом як першочергові».