Арсен Аваков: «Добробати. Історія подвигу батальйонів, що врятували країну». Видання друге, розширене і доповнене

27 січня 2017 року, в Міністерстві внутрішніх справ України відбулася презентація другого видання книги «Добробати», яка була створена групою експертів і журналістів. Оновлене видання представив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков разом з секретарем РНБО Олександром Турчиновим та головою Верховної Ради України Андрієм Парубієм, а також командирами добровольчих батальйонів.

«Це друге, розширене і доповнене, видання книги, в якому зібрані спогади того невеликого за мірками Історії, але найважливішого для нашої країни найважчого періоду – початку військової агресії Росії проти України, початку відкритої фази нового виду війни, яка безповоротно і назавжди змінила світ і перед загрозою якої сьогодні стоїть вся Європа», – зазначив Арсен Аваков.

Відзначимо, що тираж цього видання склав 10 тис. примірників, більша частина книг була вручена бійцям-добровольцям і сім’ям загиблих в АТО. Певну кількість також планується передати в бібліотеки.

«У книзі представлена хроніка очима безпосередніх учасників – і керівників держави і тих, хто прийняв цей перший бій. Напевно, на тему цієї війни буде написано багато художніх книг, знято багато фільмів, але це не пафосне і чесне документальне свідчення, я впевнений, стане основою для осмислення тих подій, причин та наслідків нелюдської політики. Ми презентували свою книгу не просто читачам – а по суті, авторам, безпосереднім учасникам. Це була зустріч з побратимами і соратниками, з тими, з ким ми створювали щит Батьківщини», – підкреслив міністр.

У свою чергу секретар РНБО Олександр Турчинов зазначив, що Російська Федерація почала агресію, володіючи інформацією про стан всіх офіційних військових формувань нашої країни, оборонний потенціал якої системно знищувався багато років.

«Міністерство оборони доповів, що може виставити не більше двох батальйонних тактичних груп. В таких умовах ми починали боротьбу. Щоб зустріти ворога, треба було перекидати сили на найбільш важливі напрями – Київське, Харківське, Сумське. На створення регулярних армійських сил був потрібен час і ресурси. І ті, хто пішли першими, щоб зупинити цю лавину, почали очищати свою країну і відкинули ворога – Добробати – завдяки ним, на той момент вдалося створити силовий блок і придушити сепаратистські заколоти», – підкреслив Олександр Турчинов.

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій також зазначив, що саме добровольчий рух зіграв визначальну роль в той період.

«У самооборону Майдану тоді приходили вчителі, лікарі, програмісти та студенти. Вони вирушили на далекі барикади – під Дебальцеве, Станицю Луганську, Донецьк, щоб захищати українську державність. Добробати стали ідеологічною основою нинішньої української армії», – зазначив Андрій Парубій.

З нагоди презентації книги «Добробати», в знак визнання військового подвигу, героїзму і відваги, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков вручив бійцям-добровольцям відомчі відзнаки і нагородну зброю.

Витяг з Наказу міністра внутрішніх справ України:

За сумлінне ставлення до виконання службових обов’язків, особисту мужність, самовідданість і відвагу, проявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України нагороджені:

Нагрудним знаком «За відвагу в службі»

Лейтенант поліції БУЛАВА Костянтин Сергійович, командир роти батальйону «Полтава» Головного управління Національної поліції в Полтавській області.

У вересні 2014 року за с. Нижня Кринка брав участь у бойовому зіткненні. Бій тривав близько доби, в результаті чого, наміри терористів взяти в оточення підрозділи, що знаходилися в даному селищі і заважали їх просуванню в м.Дебальцеве, були зірвані. Протягом 12 днів їх підрозділ обстрілювали з різних видів важкого озброєння.

Нагрудним знаком «За відзнаку в службі»:

Лейтенант ПАСТУШОК Володимир Миколайович, офіцер батальйону ім. Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького.

  • 05.2014 року брав участь у звільненні та утриманні блокпоста № 2 в м Слов’янськ;
  • 05.2014 під час бойового зіткнення влучним вогнем погасив вогневу точку і тим самим дав можливість вийти з-під вогню військовослужбовцям Національної гвардії України;
  • під час блокування м. Слов’янськ в травні 2014 року взвод під командуванням Пастушка вдало відбивав атаки сепаратистів;
  • в червні 2014 року поблизу блокпоста № 6 м. Красний Лиман він вивів з-під мінометного обстрілу 4 установки «Град» підрозділи Збройних Сил України;
  • з червня по грудень 2016 року перебував в зоні проведення АТО на лінії розмежування в м. Попасна, постійно знаходячись під обстрілом.

Старший сержант поліції СОЛОМКО Олексій Григорович, поліцейського полку «Миротворець» Головного управління Національної поліції в Київській області:

під час несення служби на блокпосту «Нова Астрахань» ним затримано 31 особу і переданий в ГУНП в Луганській області, які перебували в розшуку як учасники незаконних збройних формувань ЛНР. Також під час перевірки документів виявлено та затримано громадянина, який знаходився в розшуку як член незаконного збройного формування.

Сержант поліції ЮРОВ Геннадій Анатолійович, поліцейський батальйону «Скіф» Головного управління Національної поліції в Запорізькій області:

під час несення служби в зонах розмежування, за його безпосередньої участі було припинено 15 кримінальних правопорушень. З них: 1 – грабіж, 4 – крадіжки, 2 – вилучення холодної зброї та боєприпасів, а також 8 фактів вилучення наркотичних засобів, виявлено та вилучено 80 патронів до пістолета ПМ і 360 патронів до автомата АК, вилучено 800 г. наркотичної речовини – марихуани, затримано 2 особи, які перебували в розшуку.

Капрал поліції ПОРТЕЧІН Роман Богданович, старший інспектор роти «Івано-Франківськ» Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області:

в складі групи швидкого реагування брав участь в затриманні злочинця, який 2 роки перебував у розшуку за підозрою в скоєнні 15 крадіжок мобільних телефонів і особистих речей громадян.

Відзнакою МВС України «Вогнепальна зброя»:

Полковник поліції ГУБАНОВ Сергій Леонідович, командир батальйону «Луганськ-1» Головного управління Національної поліції в Луганській області:

  • брав безпосередню участь у звільненні м. Лисичанська. Був старшим фільтраційного центру в м. Щастя, де постійно проходили бойові дії. Неодноразово, одним з перших, відбивав наступ бойовиків незаконних збройних формувань, які постійно намагалися перетнути річку Сіверський Донець і захопити один з найважливіших об’єктів – Щастинська ТЕЦ;
  • 14 червня 2016 року в районі населеного пункту с. Трьохізбенка приймав особисту участь в бойовому зіткненні, вміло організував оборону і захист, не допустив проникнення диверсійно-розвідувальної терористичної групи противника вглиб підконтрольній території України;
  • 12 серпня 2016 в районі с. Лобачова Новоайдарського району вступив в бойове зіткнення з представниками незаконних збройних формувань так званої ЛНР, під час якого отримав контузію.

Підполковник поліції Семериков Вадим Володимирович, головний фахівець Департаменту управління майном Національної поліції України (колишній боєць полку «Миротворець»):

брав участь в бойових діях в м. Іловайськ.

 Майор Букара Дмитро Євгенович, перший заступник командира окремого загону «Азов»:

при виконанні службово-бойового завдання поблизу с. Широкино потрапив під мінометний обстріл, ризикуючи власним життям, прикривав своїх товаришів і зміг вивести особовий склад без втрат.

 Майор поліції НАКОНЕЧНИЙ Микола Володимирович, заступник командира роти «Богдан» Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області:

притягувався до виконання службово-бойових завдань по виявленню диверсійно-розвідувальних груп, інших осіб, причетних до злочинної діяльності незаконних бандитських формувань «ДНР» і «ЛНР», і вилучення з незаконного обігу зброї та боєприпасів. Восени 2014 перебував в м. Вуглегірськ, безпосередньо брав участь в бойових діях. Особисто затримав більше 20 чоловік, причетних до незаконного збройного формування «ДНР» і «ЛНР».

 Майор поліції НОВІКОВ Андрій Сергійович, начальник відділення батальйону «Харків» Головного управління Національної поліції в Харківській області:

безпосередньо брав участь в проведенні заходів по виявленню місць ймовірного перебування учасників НЗФ, ДРГ та їх пособників, маршрутів їх пересування, місць зберігання зброї, боєприпасів, засобів здійснення диверсій, технічних засобів комунікацій, пошуку джерел радіовипромінювання, які використовуються на шкоду державній безпеці або в протиправній діяльності членами НЗФ, ДРГ та їх посібниками в населених пунктах Мар’їнка, Авдіївка, Красногорівка, Курахове та інших.

Капітан поліції ГУРНЯК Руслан Вікторович, командир батальйону «Вінниця» Головного управління Національної поліції у Вінницькій області:

виконував службові обов’язки по охороні громадського порядку в м.Попасна Луганської області, забезпечував проведення рятувальних робіт (гасіння пожеж, розбирання завалів, порятунку життя людей), надання невідкладної медичної допомоги та вивезення жителів з населених пунктів, постійно перебували в зоні обстрілу з установок БМ- 32 «Град», важкої артилерії і мінометів. Під його керівництвом евакуйовано понад 400 осіб.

Старший лейтенант Прозапас Ігор Миколайович, заступник командира загону окремого загону «Азов»:

під час виконання бойового завдання поблизу с. Широкино, потрапив в засідку сепаратистів, ризикуючи власним життям, під щільним вогнем супротивника, прикривав своїх товаришів і зміг вивести особовий склад без втрат.

Старший лейтенант поліції ЖАРКОВ Максим Володимирович, начальник відділення поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області (колишній заступник командира БПСМОП «Херсон»):

в бою з терористами в районі м. Іловайська в результаті вибуху танка, на якому він перебував, отримав поранення – закриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку, інфіковані осколкові поранення обох кистей.

Лейтенант ПАСТУХ Олександр Володимирович, старший офіцер окремого загону «Азов»:

під час виконання бойового завдання по виявленню диверсійних груп сепаратистів, під вогнем терористів, виконав спеціальну операцію по знешкодженню групи сепаратистів на лінії розмежування.

Лейтенант поліції НЕРУШЕНКО Євген Ігорович, заступник командира взводу роти «Східний корпус» Головного управління Національної поліції в Харківській області:

в лютому 2015 року брав участь в операції зі звільнення і оборони селища Широкино. У червні 2015 року брав участь в обороні на лінії зіткнення з терористичними угрупованнями в районі населених пунктів Коминтерново і Гранітне.

Молодший лейтенант ДМИТРИК Арсен Володимирович, командир взводу окремого загону «Азов»:

під час бойового завдання під щільним вогнем сепаратистів, ризикуючи власним життям, зміг вивести особовий склад з-під обстрілу терористів і евакуювати поранених в безпечне місце, чим врятував їм життя.

Старшина ТІШКУЛ Олег Миколайович, старший інструктор окремого загону «Азов»:

особисто виявив вогневу точку терористів, вступив бій з сепаратистами і знищив вогневу точку, завдяки чому військовослужбовці змогли провести спеціальну операцію.

Старший сержант Демидов Максим Вікторович, старший інструктор батальйону ім. Героя України генерал-майора Кульчицького:

Брав участь в штурмах ворожих блокпостів.

Старший сержант поліції Цюх Валерій Васильович, поліцейський роти «Суми» Головного управління Національної поліції в Сумській області:

брав участь в проведенні оперативно-профілактичних, фільтраційних заходах і спеціальної розвідки з виявлення диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань і їх активних учасників, місць зберігання зброї та боєприпасів в населених пунктах Авдіївка, Слов’янськ, Дружківка та Красногорівка Донецької області.

Сержант поліції КРУК Тарас Андрійович, командир взводу батальйону «Львів» Головного управління Національної поліції у Львівській області:

в травні 2015 під час інтенсивного обстрілу позицій батальйону, перебуваючи в бойових зіткненнях з незаконними збройними формуваннями, в складі бойової обслуги, ним було знищено 4 зенітних установки, 5 автоматичних гранатометів, склад зберігання зброї, а також живу силу противника.

Сержант ПАРТАЛА Станіслав Юрійович, старший інструктор окремого загону «Азов»:

під час виконання бойового завдання поблизу с. Широкино, ризикуючи власним життям, під щільним вогнем сепаратистів, особисто виявив вогневу точку терористів і знищив її.