Арсен Аваков: Для стабілізації криміногенної ситуації необхідні ефективні закони

На засіданні Колегії МВС України за участю Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана 20.10.2016, міністр внутрішніх справ зазначив, що неналежне законодавче регулювання діяльності поліції перешкоджає ефективній протидії злочинності. За прогнозом глави відомства, в найближчі рік-півтора звільнення рецидивістів по «закону Савченко» призведе до зростання кількості злочинів.

«Є багато факторів, що ускладнюють нашу роботу і негативно впливають на життя наших громадян – економічна криза, безробіття. Як результат – падіння рівня життя провокує зростання злочинності. Так відбувається в усьому світі, на жаль, так відбувається і у нас», – повідомив Арсен Аваков.

Як зазначив міністр, одним з дестабілізуючих факторів стала ситуація на Сході країни: основний потік нелегальної зброї і боєприпасів йде з фронту. Як свідчить статистика за 2014-2016 рр., злочини, що вчинені з використанням вогнепальної зброї, майже в три рази перевищили показники за три попередні роки.

«В результаті окупації східної частини України і Криму найсерйозніших масштабів досягла ситуація з міграцією, що в свою чергу вплинуло на криміногенну ситуацію. Особливо це торкнулося Київської, Харківської та Дніпропетровської областей, де проживають біженці. Ще одним дестабілізуючим фактором став «закон Савченко», який передбачає звільнення 50 тис. засуджених злочинців», – підкреслив глава відомства.

Міністр повідомив, що згідно з даними Нацполіції, з 8,5 тисячі звільнених приблизно кожен десятий був викритий у скоєнні умисних вбивств, тяжких тілесних ушкоджень, згвалтувань, грабежів і розбійних нападів. Кабінет міністрів України підтримав і направив до Парламенту законопроект про внесення змін до «закон Савченко». Даними поправками передбачено зарахування одного дня ув’язнення за два дні позбавлення волі тільки особам, які не скоїли тяжких або особливо тяжких злочинів, і не є рецидивістами.

 «На жаль, Закон зворотної сили не має, і тому найближчим часом прогнозуємо сплеск зростання злочинності. Нас чекає виклик – величезна кількість злочинців-рецидивістів вийдуть на свободу», – зазначив Арсен Аваков.

У той же час, зауважив міністр, близько половини злочинів є фактично протиправними діяннями малої тяжкості або кримінальними проступками. Однак кожне відкрите кримінальне провадження за нинішнім законодавством передбачає однаковий протокол розслідування і документального оформлення, що створює надмірне навантаження на слідчих (в середньому – 100 виробництв на людину).

«Країні потрібен дієвий закон, який визначить процесуальний статус кримінального проступку і регламентує процедуру їх розслідування. Разом з комітетом Парламенту з правоохоронної діяльності на чолі з Андрієм Кожем’якіним, Миколою Паламарчуком та Віктором Королем ми підготували законопроект про кримінальні проступки. Крім того, підготовлено законопроект про внесення змін до законодавства, яке регламентує діяльність правоохоронного відомства. Ефективні закони допоможуть стабілізувати ситуацію в країні», – заявив міністр внутрішніх справ.