Арсен Аваков: Бійці добробатів першими підняли прапор захисту країни!

Міністерство внутрішніх справ разом з усією країною урочисто відзначили другу річницю створення першого добровольчого батальйону Національної гвардії України для захисту територіальної цілісності України.

У заході взяли участь Президент України Петро Порошенко, Перший заступник Голови Верховної Ради України Андрій Парубій, секретар РНБО Олександр Турчинов, Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков і командувач Нацгвардії України Юрій Аллеров. Керівники держави вручили бійцям батальйону імені генерала Кульчицького урядові нагороди.

«Сьогодні – 2 роки як був створений перший добровольчий батальйон в Україні. Тоді – Перший резервний батальйон Нацгвардії, а зараз овіяний честю і славою – Батальйон імені Кульчицького. Батальйон з’єднав і 1-й і 2-й резервний – всі вихідці з Майдану  -добровольці і люди честі! Генерал Сергій Петрович Кульчицький загинув 29 травня 2014 року .. але ті три місяці, які хлопці провели разом – вони створили те, що поклало основу руху добровольців в Україні!» – сказав міністр внутрішніх справ.

13 березня 2014 року перші 570 добровольців із загонів самооборони Майдану записалися резервісти новонародженої Нацгвардії України і поїхали на навчальний полігон спецпідрозділів НГУ – колишніх Внутрішніх військ, тих самих, що стояли по той бік наших барикад, … 16 березня 2014 року наказом командувача НГУ Степана Полторака був створений 1 -й батальйон оперативного призначення в складі в/ч 3066 Північного оперативно-територіального підрозділу. 80% особового складу – хлопці з Самооборони Майдану, 20% – спецназівці МВС. Керував навчанням начальник управління бойової та спеціальної підготовки Головного управління НГУ генерал-майор Сергій Петрович Кульчицький.

Але 5 квітня, всього через три тижні 300 з тих 570-ти склали Присягу на вірність українському народові як бійці 1-го резервного батальйону оперативного призначення НГУ і поїхали в АТО. Дуже швидко їх довелося перекинути з прифронтового Павлограда на передній край – під Ізюм і Слов’янськ. Разом зі своїми хлопцями на фронт пішов і генерал Кульчицький.

24 квітня 2014 року було створено Другий резервний батальйон оперативного призначення НГУ. 29 травня 270 бійців-добровольців склали Присягу і були спрямовані в район Слов’янська.

«Ми тоді не могли забезпечити їх ні формою, ні зброєю, ні технікою. Але Перший і Другий резервні батальйони НГУ і загін спецпризначення МВС Омега – це все, що ми могли оперативно перекинути в район Слов’янська для блокади бази терористів. Саме ці хлопці виконали найважливішу на той період фронтову роботу – дали можливість відродити і забезпечити армію », – підкреслив глава відомства.

29 травня 2014 р. генерал-майор Сергій Кульчицький та ще 9 бійців Національної гвардії України загинули при аварії вертольота МІ-8, збитого сепаратистами неподалік від гори Карачун.

А 5 липня 2014 бійці батальйону в числі перших увійшли до Слов’янська, захопили штаб сепаратистів і арсенал зброї, в тому числі ПЗРК «Голка», РПО «Джміль», РПГ, протитанкові гранати, протипіхотні – заборонені міжнародними конвенціями! – міни … Щоб вивезти все це «добро» було потрібно 4 важкі вантажівки!

У Серпень 2014 р. 1-й і 2-й резервні батальйони були реорганізовані і на їх базі створено батальйон спеціального призначення (резервний) імені генерали С. П. Кульчицкого. Командиром став підполковник Віктор Толочка, який очолює підрозділ і сьогодні.

У бойовій біографії батальйону Кульчицького Червоний Лиман, Слов’янськ, Артемівськ, Дебальцеве, Миронівське, Станиця Луганська, Вуглегірськ, Іловайськ. 25 бійців батальйону загинули. 82 отримали поранення.

«Вони були першими. Вони відклали все свою мирне життя і стали воїнами. За ними пішли інші 27 добровольчих батальйонів і захистили Україну.

Ми сьогодні зібрали хлопців – батальйон прибув з фронту – зараз на ротації в Києві. Зібрали для нагородження в актовому залі Міністерства. Я дивився в зал, під час нагородження орденами і медалями цих молодих ветеранів.. не всі приїхали .. не все змогли ..а я згадував ці особи-майже 2 роки тому – вночі в Бугаївці, Ізюмського району – перед першим боєм – приїхав тоді до хлопців, як ніби був звичайний вечір – хвилювалися – не знали як буде – але рішучість і відповідальність, – смикали мене – коли в бій.. засиділись .. незважаючи на масу невирішених проблем …і на завтра був бій .. і бій були наступні два роки …», – Арсен Аваков розповів про те, як створювався унікальний добровольчий батальйон.

«І ось сьогодні, через ці 2 роки війни, а здається – вічність назад .. я дивився знову на ці обличчя ..  веселі в це свято для хлопців – обличчя все ті ж, але прорізані зморшками СПРАВЖНЬОГО, суворими обличчями молодих ветеранів – добровольців, які ще самі не розуміють – як багато зробили для країни ..

Пройде час .. все в цьому житті забувається і стирається … але дуже важливо, що б кожен з нас поважав вчинок і життя, що прожили ці хлопці за минулі два роки. І тих, хто буде нападати зі словами неповаги до добровольців – тих, хто не розуміє – тих, для кого війна десь там далеко … тих – я прощу, але не означає, що дозволю їм хоч тінь кинути на ДОБРОБАТИ і ДОБРОВОЛЬЦІВ – визначили в перші дні війни стрижень опору ворогу.

Давайте цінувати прості вчинки цих бійців України .. вони СПРАВЖНІ, і вони заклали разом з багатьма іншими воїнами основи військового духу незломлених вільних людей. А значить – основи перемоги над будь-яким ворогом вільної України!» – сказав Арсен Аваков.

«Два роки минуло… Батальйон Кульчицького – одна з найбільш дисциплінованих, досвідчених і боєздатних частин Нацгвардії! Минулий час – час гідності і честі! Вони гідні імені свого Командира. Пишаюся!» – підкреслив міністр внутрішніх справ.