Арсен Аваков: Біометричні ID-паспорта для всіх!

Міністр внутрішніх справ повідомив, що 14 липня Верховна Рада України прийняла Закон «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

«Єдиний державний демографічний реєстр – одна з умов надання Україні безвізового режиму. Власне, без прийняття цього Закону безвізовий в’їзд наших громадян неможливий в принципі. Завдяки цьому рішенню ми ще на крок наблизилися до ЄС», – зазначив глава відомства.

Введення внутрішніх паспортів громадянина України нового типу дозволить належним чином формувати Єдиний державний демографічний реєстр, в якому вся інформація про видані документи буде зведена в загальну базу даних для повної ідентифікації особи, оформлення, видачі, обміну, визнання недійсним та знищення документа, що посвідчує особу, реєстрації місця проживання або місця перебування.

До сьогоднішнього дня неузгодженість баз даних внутрішніх (на паперових носіях) і закордонних (електронних) паспортів можна було використовувати злочинним шляхом. Наприклад, оформляти закордонний паспорт по вкраденому внутрішньому.

Закон № 3224 «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» відкриває можливість для українців отримати замість внутрішнього паспорта старого зразка ID-карти, які з січня нинішнього року видавалися тільки 16-річним українцям.

Тепер ID-карти будуть отримувати всі громадяни, починаючи з 14 років, безкоштовно. На чіп паспорта будуть записуватися в цифровому вигляді відбитки пальців:

  • при отриманні внутрішнього документа – за бажанням;
  • при оформленні закордонного паспорта – обов’язково.

Також на чіп документа буде записуватися цифровий підпис громадянина (його створення буде безкоштовним).

Повний перехід на ID-карти планується розтягнути на 10 років, протягом яких громадянин може обирати, яким видом документа засвідчувати свою особистість.

«Впровадження ID-карти – потужний доробок розвитку на десятиліття вперед, чіп можна доповнювати різними сучасними сервісами. Наприклад, можливістю електронного голосування або отримання адмінпослуг в режимі онлайн», – повідомив Арсен Аваков.

Відповідно до закону №3224 місцевих рад отримають право самостійно визначати категорії громадян, які звільняються від оплати адмінпослуг за оформлення паспорта – наприклад, учасники АТО, діти-сироти і т.д.

Нові паспорти більш захищені як від підробки (за рахунок чіпа і Єдиного реєстру), так і від несанкціонованого використання.

Оформляти і видавати внутрішні закордонні паспорти будуть і ЦНАП (Центри надання адміністративних послуг) і відділення ДМСУ (Державна Міграційна служба України), що істотно розширить охоплення населення, знизить черги і, відповідно, ліквідує корупцію. Міграційна служба стане бек-офісом, виконуючи функції віддаленого підтвердження інформації в Єдиному реєстрі.

Міністр внутрішніх справ наголосив: «Якщо ми зараз не зробимо цю технологічну революцію, ми підтягнемося до сучасного світу – ми ризикуємо відстати назавжди! Нові високотехнологічні посвідчення особи несуть в собі потужний потенціал для розвитку. ID-карти – це серйозна і потрібна інвестиція в майбутнє! Крок за кроком і однією командою – ми створюємо Європейську Україну!».