Арсен Аваков: Безпека поза політикою – головне завдання МВС
16 Липня 2020Про це сьогодні, 16 липня, в Офісі Генерального прокурора, заявив міністр внутрішніх справ під час координаційної наради керівників правоохоронних органів про стан протидії кримінальним правопорушенням проти громадської безпеки та порядку, а також досконалим з використанням зброї, бойових припасів або вибухових речовин.
Нарада відбулася під головуванням Генерального прокурора України Ірини Венедиктової. У заході взяли участь міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, голова СБУ Іван Баканов, глава Національної поліції України Ігор Клименко, в.о. директора ГБР Олександр Соколов, начальник Військової служби правопорядку у Збройних Силах України Ігор Кріштун.
«Питання забезпечення порядку на вулицях наших міст є наріжним каменем діяльності правоохоронних органів, і перш за все Національної поліції. Адже на цей орган покладено завдання – протидіяти кримінальним правопорушенням, і найголовніше – здійснювати профілактичну функцію. Філософія нашої роботи заснована, перш за все, на принципі запобігання правопорушення», – сказав Арсен Аваков.
Міністр поінформував присутніх про результати роботи у сфері забезпечення і підтримки публічної безпеки та порядку:
«Публічна безпеку, особливо в громадських місцях, безпосередньо залежить від ефективності забезпечення порядку під час проведення масових заходів.
При створенні нової поліції ми брали найкраще, що є в діяльності правоохоронних органів розвинених країн світу. Зокрема, при забезпеченні порядку під час масових заходів НПУ застосовується «скандинавська» модель. Створено новий підрозділ – «поліція діалогу». В результаті впровадження таких новацій, нам вдалося мінімізувати силові протистояння на вулиці між учасниками акцій і правоохоронцями.
Так, за перше півріччя цього року в державі відбулося майже 90 тис. масових заходів. І тільки 3 акції кваліфіковані як злочини проти громадської безпеки.
У сучасному житті, насиченою різноманітними IТ-технологіями, важливим інструментом протидії вуличній злочинності є впровадження і широке використання Національною поліцією систем відеоспостереження.
Варто відзначити, що практично у всіх регіонах вже діють комплексні системи відеоспостереження та відеоаналітики «Безпечне місто», інформація яких активно використовується поліцією. Дані системи дозволяють прискорити розкриття правопорушень і виконують значну превентивну функцію забезпечення громадської безпеки та порядку.
В даний час поліція вже користується інформацією, отриманої з більш 27 тис. відеокамер. Дві третини цих відеокамер передають зображення в ситуаційні центри ГУНП. Частина з них має функціональні можливості розпізнавання номерів транспортних засобів, їх кольору і марки. Інформація з цих камер інтегрується в інформаційну підсистему Національної поліції».
Міністр підкреслив, що відомству вдалося побудувати комплексну систему оперативного реагування та взаємодії між територіальними органами. Розроблено та впроваджено алгоритм першочергових дій поліцейських при реагуванні на події з високим ступенем загрози. Завдяки цим крокам вдалося забезпечити розкриття більшості пограбувань і розбійних нападів «за гарячими слідами». При цьому середній час, витрачений нарядами поліції для прибуття на місце події після отримання повідомлення зі служби «102» становить не більше 13 хв.
Негативним фактором, який впливає на стан громадської безпеки та порядку, є значна кількість помилкових повідомлень про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності. Однак, завдяки вжитим профілактичним заходам і зміни порядку реагування на такі повідомлення кількість відповідних злочинів в порівнянні з минулим роком зменшилася в два рази (з 775 до 379), розкрито кожен 4 злочин.
Відзначимо, вчора уряд підтримав законопроект МВС про посилення відповідальності за завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності. Законопроектом пропонується посилення кримінальної відповідальності у вигляді конфіскації майна.
Іншим фактором, який негативно впливає на стан захищеності наших громадян – є вчинення злочинів з використанням зброї. Окреме вплив тут робить незаконний оборот зброї і боєприпасів.
Починаючи з 2014 року на сході країни тривають активні бойові дії. Тільки за офіційними даними протягом 2013-2016 років було викрадено і втрачено понад 78 тис. одиниць різної зброї. Практично всі воно знаходиться в незаконному обігу.
Національна поліція постійно проводить превентивні заходи для протидії правопорушенням, які вчиняються з використанням зброї, а також його незаконному обігу. Послідовна реалізація зазначених заходів сприяла документуванню значної кількості таких кримінальних правопорушень. Так, в I півріччі 2020 задокументовано 3,4 тис. кримінальних злочинів, пов’язаних з незаконним поводженням зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами. Більше 2 тис. осіб повідомлено про підозру. З незаконного обігу вилучено 616 одиниць нарізної вогнепальної зброї, 1800 гранат та 101 гранатомет.
З початку року із застосуванням вогнепальної зброї скоєно 193 злочини, 75% з них вже розкрито. Завершено розслідування у 257 кримінальних виробництвам. З 32 вбивств і замахів, скоєних з використанням вогнепальної зброї та вибухових речовин, поліцією розкрито 27.
Глава відомства зазначив, що дієвим засобом боротьби з незаконним обігом зброї є перекриття каналів надходження. І перш за все це стосується зони проведення операції об’єднаних сил. Для попередження фактів вивезення зброї та боєприпасів із зони проведення ООС поліція постійно патрулює залізничні та автовокзали, аеропорти, а також здійснює контроль на блокпостах щодо недопущення проникнення на територію інших регіонів країни учасників незаконних збройних формувань, а також транспортування зброї і боєприпасів.
Завершуючи свій виступ, міністр внутрішніх справ наголосив, що результатами наради повинні стати напрацьовані конструктивні пропозиції та шляхи вирішення проблем в забезпеченні громадського порядку і безпеки, а також поліпшення криміногенної обстановки в державі в цілому.
«Безпека – фундамент для розвитку і процвітання держави. Наше головне завдання – забезпечити порядок і спокій в країні, діючи жорстко, чітко, поза політикою», – зазначив Арсен Аваков.