Арсен Аваков: Вибори на Донбасі мають пройти за українськими законами
17 Лютого 2020Сьогодні, 17 лютого, в ефірі програми «Свобода слова» на телеканалі ICTV міністр внутрішніх справ Арсен Аваков розповів про особливості роботи Нацполіціі в період процесу реінтеграції тимчасово окупованих територій Донбасу і необхідності забезпечення громадської безпеки під час проведення місцевих виборів.
Міністр підкреслив, що вибори, проведення яких передбачено Мінськими угодами, можливі тільки за умови повного контролю державного кордону силами української прикордонної служби, можливо, із залученням міжнародних миротворчих сил, а для забезпечення громадської безпеки та патрулювання населених пунктів планується створити комплексні патрулі, до складу яких увійдуть крім українських правоохоронців – миротворці і представники територіальних громад.
«Ще раз хочу підкреслити, всі ми – українці. І територія Донбасу, і територія Криму – це Україна. Ми хочемо, щоб там життя було нормальним, щоб там вибори проходили нормально, як і по всій країні, – за тими ж правилами і українськими законами», – сказав міністр.
Глава відомства підкреслив, що при розробці плану реінтеграції окупованих територій Донбасу – в тому числі – вивчається і міжнародний досвід. Як один з можливих варіантів, вивчається хорватський досвід створення і діяльності спільних патрулів. Арсен Аваков спроектував хорватську модель на українські реалії та роз’яснив, як це буде виглядати на практиці:
«Як цього досягти? Незважаючи на спекуляції в суспільстві, хорватський досвід має місце. Коли переходили від однієї моделі до іншої – моменту повного контролю – в Хорватії діяли так звані перехідні спільні поліцейські сили. Повертаючись до нас – це представник Національної поліції України, миротворчої місії і представники територіальних громад», – розповів глава МВС.
Також міністр зазначив, що відповідно до Мінських угод, перед місцевими виборами всі незаконні формування (органи влади, народна міліція так званих ДНР / ЛНР) повинні припинити своє існування.
«Після виборів починають працювати нові органи. Це ті органи, які передбачені Конституцією України – інших бути не може! Кордон має перебувати повністю під контролем українських прикордонників. Можливо, вони будуть посилені додатковими силами», – підкреслив Арсен Аваков.
Міністр зазначив, що ключову роль в перехідних поліцейських силах зіграють українські правоохоронці:
«Це адекватні нормальні люди, в тому числі вихідці з Донецької та Луганської областей, які хочуть того ж, чого й люди на окупованій території – миру і порядку … Українська поліція і українські сили Міністерства внутрішніх справ будуть там перебувати в повній відповідності із законом. Поліцейські в повному озброєнні будуть ключовими гравцями на цьому полі. Але, поважаючи перехідний період і страхи територіальних громад, ми готові допустити до спільного патрулювання людей, яких делегують місцеві громади.
На етапі, коли вибори почнуться і на звільнені території зайдуть українські поліцейські сили, передбачається перехідна модель – модель довіри. Мається на увазі, що представник окупованого села або маленького містечка (вже не існуватиме інших сил правопорядку – вони повинні бути розпущені) приєднується до регулярних українських поліцейських сил і в присутності представників ОБСЄ або іншої миротворчої місії, протягом перехідного періоду, здійснює контроль правопорядку.
Люди, які замішані в злочинах, які стріляли в наших солдат не братимуть участі в такого роду групах. Це наша принципова позиція. Дивлячись на досвід Слов’янська або Краматорська, вважаю, що вони підуть разом з окупаційними військами», – сказав міністр.
За концепцією перехідного правосуддя, щоб визначити, хто злочинець, а кого можна залучати до спільного патрулювання, за словами глави МВС, доцільно прийняти закон «Про колаборантів»:
«Якщо ти сільський лікар і працюєш в міністерстві охорони здоров’я ДНР, у тебе немає альтернативи – ти виконуєш соціально важливу і потрібну опцію. Те ж саме для вчителів і дрібних клерків … А якщо ти виконуєш репресивну функцію: організовуєш загони, які стріляють в наших солдат, здійснював повалення влади насильницьким шляхом, якщо ти в Слов’янську вбивав священиків, то ти не підпадаєш під закон «про прощення», а підпадаєш під кримінальну відповідальність».
«Це та модель, яка працювала в Хорватії. Вона дуже важка для поліцейських сил, вона чревата конфліктами. Але в підсумку – ми досягнемо спільної мети – спокою і миру», – підсумував Арсен Аваков.