Кабмін підтримав ряд законопроектів про діяльність ДСНС України
12 Лютого 2020Міністр внутрішніх справ заявив, що відтепер ДСНС отримуватиме компенсацію за судові витрати в разі, якщо суд визнає винними в порушеннях, що становлять загрозу життю і здоров’ю людей, несумлінних суб’єктів господарювання.
Крім того Кабінет міністрів України підтримав зміни, які ініціювала Державна служба з надзвичайних ситуацій. Відтепер сім’ї рятувальників, які загинули під час виконання службових обов’язків, – будуть отримувати допомогу на поховання та компенсації матеріальних витрат на ритуальні послуги.
Відповідне рішення було прийнято сьогодні, 12 лютого, на засіданні Уряду.
Відповідно до статті 68 Кодексу цивільного захисту України ДСНС відповідно до покладених завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та захисту. У разі установки на об’єктах суб’єктів господарювання порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю і здоров’ю людей, ДСНС звертається до адміністративного суду для застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового призупинення до повного усунення порушень вимог.
Відповідно до Закону України №484-VIII від 22 травня 2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору», пільги зі сплати судового збору суб’єктами владних повноважень, у тому числі і в разі звернення державних органів до суду щодо захисту прав і інтересів інших осіб, були скасовані.
Таким чином, кількість бюджетних коштів, передбачених на оплату судового збору, не дозволяє в повній мірі реалізовувати повноваження ДСНС за зверненням до адміністративних судів з позовами про застосування заходів.
При цьому протягом 2015-2017 років кількість звернень ДСНС в адміністративні суди внаслідок виявлення порушень при здійсненні перевірок визначеної урядом категорії суб’єктів господарювання постійно зростала і становила 796, 811 і 1497 позовів відповідно. Протягом 2018 року в суд було подано 2041, а за 11 місяців 2019 – 1485 позовних заяв. З них у 2018 році задоволено 467, а в 2019 році – 257. Сума сплачених судових зборів склала приблизно 3,5 млн. грн. та 2, 9 млн. відповідно. Крім того, за апеляційне та касаційне оскарження додатково сплачено судових зборів на суму близько 400 тис. грн в 2018 році і 140 тис. грн в 2019 році.
У зв’язку з вищевикладеним МВС подало на розгляд Кабміну законопроект, який передбачає повернення судового збору (або його пропорційної частини відповідно до обсягу задоволених вимог) позивачеві у разі задоволення судом позову (його частини) незалежно від статусу позивача (орган владних повноважень, суб’єкт господарювання, фізична особа і т.д.).
Це дозволить не тільки заощадити державні кошти, а й направити матеріальне відшкодування на розвиток матеріально-технічної бази ДСНС .
Реалізація проекту Закону не потребує додаткових витрат з державного та місцевих бюджетів України.
«Прийняття проекту Закону дозволить зменшити фінансове навантаження на державний бюджет в результаті оплати коштів до бюджету стороною – відповідачем, не на користь якої ухвалено судове рішення, пропорційно задоволеним вимогам. З огляду на статистичні дані тільки за 2018 – 2019 роки, без урахування справ, за якими судочинство триває, – сума коштів, яка могла бути вже повернута до державного бюджету, становить близько 1 млн. гривень», – підкреслив міністр внутрішніх справ
Також Кабінет міністрів України підтримав зміни, які ініціювала Державна служба з надзвичайних ситуацій. Відтепер, сім’ї рятувальників будуть отримувати допомогу на поховання та компенсації матеріальних витрат на ритуальні послуги.
Відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначена матеріальна допомога надається в разі смерті (загибелі) військовослужбовця в період проходження військової служби.
«У 2019 загинули 6 рятувальників. Зовсім недавно помер рятувальник Сергій Шатохін, який отримав травми під час евакуації людей з палаючого будинку в Одесі. Кожен день рятувальники ризикують своїм життям, виконуючи різні завдання на всій території України. Тому ми пропонуємо внести зміни до частини 2 ст. 121 Кодексу цивільного захисту України, розширивши коло суб’єктів, що мають право на отримання допомоги на поховання та компенсацію матеріальних витрат на ритуальні послуги», – зазначив Арсен Аваков.
Реалізація проекту буде здійснюватися в межах асигнувань, передбачених Державним бюджетом України для утримання ДСНС .